Koronawirus wciąż zagraża światu. Ludzkość od lat nie stanęła przed tak poważnym wyzwaniem. Pandemia to zagrożenie, które nie zostało w porę właściwie ocenione. To wina iluzji bezpieczeństwa, jaką stworzył gwałtowny rozwój nauki, w tym medycyny, ostatnich dekad. Jednak to właśnie nowoczesna medycyna daje dzisiaj ludzkości ogromną przewagę. Pewne jest, że po pandemii opieka zdrowotna nie będzie już taka jak wcześniej. Jej ważną częścią będzie telemedycyna. To obraz jutra, które nadejdzie lada moment. Dlatego należy się na nie przygotować już dziś.
Słowo „koronawirus” jeszcze rok temu nie istniało w społecznej świadomości. Dzisiaj mało kto pamięta jak inna była wtedy codzienność. Podobnie niewielu już wierzy, że powrót do normalności będzie powrotem do tego co było kiedyś. Społeczeństwu towarzyszy świadomość, że zmieni się wiele, choć bardzo wielu może nie doceniać rozmiarów tych zmian. To jednak ważne, by zastanowić się nad przyszłością. Rolą człowieka będzie się do niej dostosować.
Nowa twarz medycyny
Początek wiosny zbiegł się z lawinowym wzrostem zakażeń koronawirusem. Niestety Polska pod względem wydolności systemu opieki zdrowotnej uplasowała się daleko od czołówki. Zupełnej katastrofy pozwoliła uniknąć determinacja personelu medycznego oraz innowacyjne rozwiązania, które udało się wprowadzić w ostatnich latach. Mowa tu o wdrożeniu systemu P1, który umożliwił m.in. wystawianie e-recept oraz ułatwił kontakt z lekarzem na odległość. Choć wprowadzono go stosunkowo późno, przez pacjentów i część lekarzy został przyjęty z nieufnością. Jednak w obliczu zagrożenia szybko doceniono jego ogromne zalety. To dzięki niemu możliwe było zapewnienia opieki zdrowotnej tysiącom chorych i jednoczesne utrzymanie kwarantanny.
Wyzwanie dla pacjentów
Trudno mówić o zaletach pandemii. Jednak niewątpliwe taką zaletą jest zmuszenie pacjentów do skorzystania z nowych rozwiązań. Ludzie, nie tylko ci najstarsi, z reguły powoli przystosowują się do zmian i nowości w swoim życiu. Tym razem w tak trudnym momencie mieli okazję się przekonać, jakim ułatwieniem może być dla nich telemedycyna. Należy jednak pamiętać, że to dopiero pierwszy krok. Po nim z pewnością szybko przyjdą kolejne. Takim krokiem będzie cyfryzacja dokumentacji pacjentów oraz wprowadzenie rozwiązań umożliwiających dokładniejszą diagnostykę na odległość. Owocem tego będzie nie tylko wygoda pacjenta i jego bezpieczeństwo. Tego typu rozwiązania powinny zwiększyć wydajność służby zdrowia. To z kolei oznacza łatwiejszy i szybszy dostęp do opieki zdrowotnej. Będzie to wyzwanie dla państwa, służby zdrowia, ale również pacjentów. Należy spodziewać się, że pacjenci sami będą musieli się wyposażyć w sprzęt ułatwiający diagnozę podczas e-wizyty. Do takich urządzeń należy np. pulsoksymetr, który otrzymuje część osób z objawami koronawirusa pozostających w domu. Już teraz warto wyposażyć się również w profesjonalny termometr bezdotykowy. Tego typu sprzęt medyczny i rehabilitacyjny można znaleźć m.in. w sklepie internetowym medyczny.store.
Koronawirus to nie ostatni taki test dla ludzkości w najbliższej przyszłości. To czy uda się je zdać, zależy od odpowiedzialności także pacjentów. Skuteczne wdrożenie telemedycyny w przyszłości może zaważyć na losach całych państw. Niewątpliwie jest to przyszłość i nie można jej już dłużej lekceważyć.