× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
stół do pingponga
Informacje

Historia tenisa stołowego

Tenis stołowy to gra/dyscyplina sportowa znana także pod nazwą „ping pong”, w której uczestniczy od 2 do 4 zawodników polegająca na odbijaniu piłeczki rakietką, by przeleciała nad lub obok siatki zamontowanej na stole.

Miejscem powstania popularnego również w Polsce „ping ponga” jest Wielka Brytania. To właśnie tam między 1870 a 1880 rokiem należy szukać narodzin tej dyscypliny sportowej, a nie jak powszechnie się myśli – w którymś z państw zlokalizowanym na wschodnim wybrzeżu kontynentu azjatyckiego. Legenda głosi, iż twórcami protoplasty dzisiejszego tenisa stołowego jest 2 angielskich studentów, którzy z powodu braku możliwości gry w tenisa ziemnego, zdecydowali się zorganizować rozgrywkę na mini korcie będącym zwykłym stołem.

Nowa gra szybko zyskiwała na popularności co pociągnęło ze sobą zainteresowanie producentów sprzętu sportowego. Stąd właśnie wzięła się druga nazwa tenisa stołowego – „ping pong” – która została zastrzeżona w 1901 roku przez angielskiego producenta sprzętu J. Jaques % Son Ltd.

Ważne daty dla rozwoju tenisa stołowego:

  • 1901 – pierwsze wykorzystanie do gry piłeczek z celuloidu
  • 1902 – nieoficjalne Mistrzostwa Świata
  • 1903 – E.C. Goode wprowadził okładziny przyklejane do deski rakietki
  • 1921 – założenie angielskiego Związki Tenisa Stołowego
  • 1926 – pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata zorganizowane w Londynie
  • 1988 – pojawienie się tenisa stołowego na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu

Niezbędny sprzęt do gry

sprzęt do ping ponga
Do gry w popularnego ping-ponga wystarczy stół, siatka, 2 rakierki i piłeczka

Zasady gry w „ping ponga”

Rozgrywka składa się z setów, aby je wygrać należy zdobyć 11 punktów (wcześniej 21). W przypadku wyniku 10:10 wygrywa osoba, która w secie osiągnie 2 punktową przewagę.

Gra rozpoczyna się od serwisu. Każdy z zawodników serwuje 2 razy pod rząd aż do końca setu. Wyjątkiem jest stan punktowy 10:10 – od tego momentu gracz serwuje tylko jednokrotnie, po czym rola serwisującego przechodzi na drugiego zawodnika.

Odkąd wprowadzono limit 11 punktów w secie, każdy mecz „ping ponga” jest rozgrywany w systemie BO5 lub BO7, czyli do 5 lub 7 wygranych setów.

Przyznawanie punktów: W tenisie stołowym punkty są przyznawane przeciwnikowi w kilku przypadkach – za pozwolenie, by piłeczka odbiła się 2 razy na jednej połowie stołu, za nieobicie piłki, gdy piłeczka ląduje pod odbiciu na własnej połowie oraz po wypadnięciu jej poza stół.