Terapia osoczem z pewnością jest Ci dobrze znana w przypadku zabiegów medycyny estetycznej. Jednak czy wiesz, że jest to także idealny sposób często wykorzystywany przez sportowców na radzenie sobie z kontuzjami? Jeśli chcesz lepiej poznać metody radzenia sobie z urazami, koniecznie zostań z nami do końca artykułu.
Terapia osoczem — co to takiego?
Osocze jest składnikiem naszej krwi i to właśnie z niej się je pozyskuje. Jest to element, który zawiera czynnik wzrostu i inne cząsteczki, które przyczyniają się do gojenia ran i innych uszkodzeń ciała. To właśnie dzięki osoczu tkanki naszego ciała mogą same się regenerować. Terapia osoczem polega na odseparowaniu tego składnika od krwi i wstrzyknięciu w wybrany obszar ciała, który jest kontuzjowany lub ma uraz. Metoda ta często wykorzystywana jest przez sportowców, którzy znacznie częściej narażeni są na uszkodzenia ciała lub nawracające kontuzje. Terapia ta przyspiesza regeneracje, co zmniejsza ból i dyskomfort oraz przyspiesza powrót do pełnej sprawności. Należy jednak wiedzieć i pamiętać, że wykonuje się ja jedynie pod okiem lekarza specjalisty.
Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej w leczeniu ortopedycznym
Kolejnym sposobem na walkę z uciążliwymi kontuzjami jest terapia komórkami macierzystymi, które są w stanie zastępować uszkodzone komórki i leczyć choroby. W medycynie wykorzystuje się je do leczenia rozległych oparzeń, a także do leczenia chorób krwi takich jak np. białaczka, co świadczyć może o ich niesamowitych właściwościach. Taki rodzaj terapii wykorzystuje się także w ortopedii, podczas leczenia kontuzji i do przyspieszenia regeneracji tkanki po urazach takich jak np. zerwanie ścięgna.
Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej — przebieg terapii
Komórki macierzyste przetwarzane są z naszej tkanki tłuszczowej, która pobierana jest w znieczuleniu miejscowych na zasadach podobnych jak przy liposukcji, najczęściej z brzucha lub ud. Po odpowiednim przetworzeniu komórki macierzyste wstrzykuje się w miejsce urazu. Cała procedura wykonywana jest podczas jednej wizyty, więc jest to zabieg nieinwazyjny, po którym organizm nie potrzebuje dłuższej rekonwalescencji. Jednak powrót do wysiłku fizycznego czy aktywności powinien być osobiście skonsultowany z lekarzem.
Metody regeneracji tkanek — dla kogo?
Obie procedury będą odpowiednie dla wszystkich, w szczególności sportowców, którzy zmagają się z nawracającymi kontuzjami jak np. łokieć „tenisisty”, zapalenie ścięgna Achillesa, uszkodzenie chrząstki stawowej, uszkodzenia wiązadeł czy ostrygi piętowe.