× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
tomograf komputerowy
Informacje

TK, czyli diagnostyka obrazowa w praktyce

Tomografia komputerowa zwana także badaniem TK to jedno z najpopularniejszych badań obrazowych naszego organizmu, oczywiście zaraz za zdjęciami rentgenowskimi. Jedno i drugie badanie bazuje na zjawisku przenikania promieni X. Badanie TK jest jednak bardziej dokładne. Pozwala ono otrzymać zdecydowanie precyzyjniejszy obraz. Jak zatem działa tomograf i kiedy zalecane jest wykonanie badania tomografii? Co warto o nim wiedzieć? Zachęcamy do dalszej lektury!

Zasady działania tomografii komputerowej

Urządzenia, które służą do obrazowej diagnostyki pacjenta, są jednymi z podstawowych elementów medycyny w obecnych czasach. Służą one przede wszystkim do wykrywania ewentualnych chorób. Przydają się także w monitoringu procesu leczenia. Aktualnie, nasze szpitale i placówki medyczne dysponują kilkoma formami obrazowania. Najpopularniejszą wciąż jest badanie z wykorzystaniem aparatów RTG oraz tomografu komputerowego. Czym te dwa badania się od siebie różnią?

Tomografia komputerowa w pigułce

Główną różnicą między TK i RTG jest dawka promieniowania, jaka dociera do organizmu. Badanie tomografem wykorzystuje mniejszą dawkę, przez co jest dużo bardziej bezpieczne. Dodatkowo, obrazy które daje nam tomograf, poddawane są cyfrowej edycji, dzięki czemu są o wiele bardziej wyraźne, kolorowe i trójwymiarowe. TK rejestruje większą ilość tkanek oraz naczynia krwionośne. To jednak niejedyne różnice. Tomografia komputerowa jest, jak już wspominaliśmy, badaniem bezpieczniejszym, dlatego urządzeniem do TK mogą być badane osoby ze wszczepionym rozrusznikiem.

Tomograf – jak wygląda to urządzenie?

Tomograf komputerowy przypomina swoim wyglądem aparat do rezonansu magnetycznego. Nowoczesne tomografy, jak te które ma w swojej ofercie United Imaging Healthcare, są dużo bardziej kompaktowe niż modele, z których szpitale korzystały kilka czy kilkanaście lat temu. Jednocześnie, te nowe, zapewniają pacjentom większy komfort i przestrzeń. Samo urządzenie zbudowane jest ze stołu, na którym leży pacjent oraz tzw. gantry. Czym ona jest? To obudowa, przypominająca formą pierścień. W gantrze znajdują się detektory, lampy, itp.

Badanie CT – wskazania

Kiedy należy wykonać tomografię komputerową? Wskazań może być wiele. Wśród podstawowych znajdują się oczywiście:

  • urazy głowy,
  • urazy kręgosłupa,
  • urazy organów wewnętrznych.

TK wykonuje się także, gdy u pacjenta podejrzewa się udar mózgu. Przydaje się również w diagnostyce nowotworów, problemów z płucami i wielu innych schorzeń.