× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
trądzik
Choroby skóry

Trądzik – problem nie tylko młodzieńczy

Trądzik jest bardzo złożonym problemem. Przyjęło się, że dotyka on głównie osoby młode w okresie dojrzewania, niemniej również dorośli mogą mieć z nim problem. Zmiany mogą mieć podłoże na tle hormonalnym, czy genetycznym, na ich powstawanie składa się również dieta i styl życia. Jakie wyróżniamy rodzaje trądziku? Jak pozbyć się zmian trądzikowych? Jakie leczenie będzie najskuteczniejsze?

Rodzaje trądziku – jak je rozpoznać?

Trądzik dzieli się na kilka typów, dobrze jest rozpoznać, z którym mamy aktualnie do czynienia. Można wtedy zdecydowanie skuteczniej dopasować leczenie i lepiej poznać specyfikę choroby. Jakie rodzaje trądziku wyróżniamy?

  • Trądzik młodzieńczy pojawia się na skutek zmian hormonalnych w czasie dojrzewania. Zwykle zanika sam, po unormowaniu hormonów, niemniej dobrze jest wprowadzić odpowiednią pielęgnację.
  • Trądzik różowaty sprawia, że skóra pod wpływem różnych bodźców ulega zaczerwienieniu. Przyczyną mogą być zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne. Szczególnie narażone na trądzik różowaty są osoby, które w przeszłości zmagały się z trądzikiem młodzieńczym lub łojotokowym zapaleniem skóry.
  • Trądzik kosmetyczny najczęściej wywoływany jest przez kosmetyki i wiąże się z nad reaktywnością mieszków włosowych na niektóre substancje. Skórę podrażniać mogą na przykład: ropa naftowa, czy lanolina.
  • Trądzik przez miesiączką pojawia się głównie na skutek zmian hormonalnych. Kilka dni po owulacji w organizmie wzrasta ilość hormonów – szczególnie progesterony i testosteronu. Na skutek wzmożonej aktywności hormonów zachodzą zmiany w gruczołach łojowych i może skutkować to pojawieniem się trądziku. Zamiany są najczęściej podobne do tych obecnych przy trądziku młodzieńczym. W tym wypadku bardzo ważna jest pielęgnacja i intensywne oczyszczanie skóry. Więcej informacji o trądziku występującym przed okresem można przeczytać na stronie https://pharmamed24.pl/pl/blog/Tradzik-przed-okresem/8

Typy trądziku można również podzielić też ze względu na umiejscowienie. Zmiany chorobowe mogą obejmować twarz – najczęściej strefę T (czoło, brodę, nos), czy nachodzić na szyję. Bardzo często trądzik pojawia się również na plecach oraz ramionach, a u kobiet dodatkowo na dekolcie.

Najlepsze sposoby na pozbycie się trądziku – jak wyleczyć trądzik?

Aby wyleczyć trądzik, najlepiej zmienić co najmniej kilka aspektów swojego życia. Przede wszystkim warto zacząć od diety – wyeliminowane powinny zostać ostre potrawy oraz mocna kawa i herbata. Warto wprowadzić więcej owoców i warzyw oraz pić duże ilości wody. Jeśli chodzi o pielęgnację skóry – trądzik wymaga dobrego oczyszczenia. Zwykłe mydło dobrze jest zastąpić delikatnym żelem do mycia. Kolejnym krokiem powinien być tonik i serum ze składnikami aktywnymi, dobrany pod kątem trądziku. Na dzień dobrze jest również zaopatrzyć się w krem nawilżający z filtrem.