× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
terapia manualna warszawa
Narząd ruchu

Tryb życia, który może nas słono kosztować

W dzisiejszych czasach siedzenie jest integralną częścią naszego życia. Siedzimy w pracy, siedzimy w domu, siedzimy za dużo, a przede wszystkim w sposób szkodliwy dla naszych mięśni i stawów. Z powodu długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej dochodzi do licznych zmian w obrębie układu ruchu, które są odwracalne dzięki terapii manualnej. Zmiany te prowadzą do obniżenia komfortu życia i mogą manifestować się na wiele różnych sposobów – od przewlekłego bólu odcinka krzyżowego kręgosłupa, na zawrotach i bólach głowy skończywszy. Każdy z wymienionych czynników znacząco pogarsza jakość naszego codziennego funkcjonowania.

Wady postawy – jedna z konsekwencji zbyt długiego siedzenia

Ciężko wskazać osobę pracującą w trybie siedzącym, która nie narzekałaby na dolegliwości bólowe dotyczące układu ruchu. Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym może wynikać ze znacząco pogłębionej lordozy lędźwiowej. Nazwa ta oznacza anatomiczną krzywiznę kręgosłupa, ale w przypadku jej powiększenia dochodzi do licznych zmian, które rzutują na jakość funkcjonowania układu ruchu. W wyniku przetrwałego siedzenia zginacze bioder ulegają skróceniu, mięśnie brzucha i mięśnie kulszowo-goleniowe stają się słabsze. Kolejną patologiczną zmianą, która dotyka osoby prowadzące siedzący tryb życia, jest zniesienie innej naturalnej krzywizny kręgosłupa, jaką jest lordoza szyjna. Spłycenie lordozy szyjnej może prowadzić do zaburzeń takich jak bóle czy zawroty głowy. Wady postawy rzutują na wzorce ruchowe, tworząc tym samym błędne koło. Nieprawidłowy wzorzec ruchowy pogłębia wadę postawy, a w poważniejszych przypadkach może nawet rzutować na sposób w jaki oddychamy.

Siedzący tryb życia wpływa również na estetykę sylwetki

Wady postawy zaburzają również estetykę sylwetki. Nadmiernie wysunięta do przodu głowa czy nienaturalnie odstający brzuch, mimo zachowanej prawidłowej masy ciała, nie należą do cech pożądanych w żadnym kanonie piękna. Wyprostowana sylwetka dodaje pewności siebie i jest jedną z oznak generalnego zdrowia i tężyzny fizycznej. Jak zatem poradzić sobie z problemem, zwłaszcza, gdy diametralna zmiana trybu życia nie wchodzi w rachubę?

W labiryncie rzutujących na siebie wzajemnie wad postawy bardzo łatwo się zgubić. Po pomoc w odnalezieniu się w gmatwaninie egzotycznych pojęć i złożonych, zazębiających się dysfunkcji, warto udać się do specjalisty zajmującego się terapią manualną. Terapia manualna już po pierwszej wizycie może w sposób diametralny poprawić komfort życia i postawę pacjenta. Udając się do doświadczonego terapeuty mamy pewność, że jesteśmy w dobrych rękach!