Tympanometria jest metodą badania słuchu, która doskonale sprawdza się u dzieci. Jej zaletą jest to, że jest całkowicie nieinwazyjna, a więc również bezbolesna, a stres związany z badaniem jest niewielki. Jest to oprócz tego metoda bardzo nowoczesna, która angażuje komputerowe przetwarzanie danych, które dotyczą ciśnienia w przewodzie słuchowym wewnętrznym.
Na czym polega badanie tympanometryczne?
Tympanometryczne badanie słuchu polega na przeprowadzeniu testu reaktywności błony bębenkowej, podczas gdy zmieniane jest ciśnienie w przewodzie słuchowym. Do badania służy tympanometr. Końcówka urządzenia ma postać sondy, która wprowadzana jest do ucha. Nie jest to w żaden sposób bolesne, ale można czuć przy tym pewnego rodzaju dyskomfort, który wynika przede wszystkim z odruchowej reakcji na znalezienie się ciała obcego w uchu. Dodatkowo kanał słuchowy uszczelniany jest specjalną zatyczką. Sonda zmienia ciśnienie wewnątrz kanału słuchowego i generuje dźwięki. Dla niektórych osób może być to w pewnej mierze nieprzyjemne. Reakcje błony bębenkowej są przy tym rejestrowane o przetwarzane komputerowo, dzięki czemu można uzyskać obiektywny obraz jej reaktywności na dźwięki i zmiany ciśnienia.
Jak więc widać, badanie nie szkodzi dziecku, ani nie jest dla niego bolesne. Jednak w związku z jego charakterem, oraz faktem że odczucia mogą być w najlepszym razie „dziwne”, warto zadbać o komfort psychiczny małego pacjenta. Wiele dzieci może się w czasie jego trwania zestresować i przestraszyć. Warto więc pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze zawsze wybierajmy laryngologa z odpowiednim podejściem do dzieci. Po drugie zadbajmy o to, żeby dziecko w czasie badania się nie nudziło i mogło skoncentrować się na czymś innym. To bardzo ważne, ponieważ badanie uda się wyłącznie wtedy, kiedy mały pacjent siedzi bez ruchu, niczego nie mówi, a już na pewno nie płacze.
Co diagnozuje się przy pomocy tego rodzaju badań i kiedy powinno się je zlecić?
Badanie tympanometryczne pozwala na zdiagnozowanie wielu schorzeń i nieprawidłowości w funkcjonowaniu ucha. Należą do nich między innymi różnego rodzaju infekcje ucha środkowego, pęknięcie i perforacja błony bębenkowej, nieprawidłowości w funkcjonowaniu tzw. odruchu strzemiączkowego (kiedy działa prawidłowo, zapobiega uszkodzeniu ucha przy bardzo głośnych dźwiękach, ale kiedy działa nieprawidłowo, może być przyczyną niedosłuchu) oraz niedrożność trąbki Eustachiusza (przewód łączący ucho wewnętrzne z gardłem).
Jednak aby badanie wykonać, konieczne jest przeprowadzenie w pierwszej kolejności standardowych badań laryngologicznych, jak na przykład różnego rodzaju subiektywne badania słuchu (pacjent sam określa, co słyszy i jak głośno). Oczywiście u dzieci tego rodzaju badania nie zawsze dają miarodajne wyniki, dlatego często szuka się metod bardziej obiektywnych. Często występującym wskazaniem do przeprowadzenia tympanometrii, jest niedosłuch u dziecka. Badanie pozwala ustalić, czy błona bębenkowa działa prawidłowo, dzięki czemu możliwe jest wykluczenie (lub potwierdzenie) źródła problemu, w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.
Czy tympanometria u dzieci jest całkowicie bezpieczna?
Według specjalistów z Cmpromed4kids tympanometria u dzieci jest jak najbardziej bezpieczna, chociaż należy pamiętać o kilku, podstawowych kwestiach. Praktycznie jedynym i rzadko występującym przeciwwskazaniem jest tu całkowity brak błony bębenkowej ucha. W przypadku dzieci, badanie może być po prostu bardzo stresujące. Warto więc zadbać o komfort psychiczny dziecka w trakcie i po badaniu, dzięki czemu można uniknąć negatywnych skojarzeń z medycyną.