× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Alergia

Typowe alergie dziecięce

Alergia często określana jest mianem choroby XXI wieku. Coraz większy procent dzieci i młodzieży cierpi z powodu alergii i stale obserwuje się wzrost liczby osób mających uczulenia. Objawy choroby są bardzo zróżnicowane i często występują po kilka naraz. Należą do nich m.in.: duszności, kaszel, wodnisty katar, łzawienie oczu, swędzenie, wysypki, otwierające się rany, bóle brzucha, mdłości jak również bóle głowy i kończyn. Najczęściej alergia atakuje drogi oddechowe i skórę.

Typowymi objawami są wysypki (swędzące wykwity skórne na głowie, twarzy i w okolicach zgięć stawów), katar sienny (zakatarzony nos, opuchnięte, zaczerwienione oczy, ataki kichania, chroniczne podrażnienia spojówek) oraz dychawica oskrzelowa (krótki oddech, duszność, gwizdanie i rzężenie w oskrzelach).

Alergie są często dziedziczone.

Mogą ujawnić się już w wieku niemowlęcym lub nieco później. W wielu rodzinach istnieje skłonność do reakcji alergicznych i często jest ona przekazywana genetycznie. Uczulenie na jakieś czynniki może również pojawić się nagle, gdy pojawią się sprzyjające ku temu warunki, na przykład na skutek częstego kontaktu z alergenem. Najlepszą metodą, która może przynieść ulgę dziecku, jest oczywiście ograniczenie kontaktów z czynnikami wywołującymi reakcje alergiczne. Niestety, dość często trudno jest określić uczulający daną osobę alergen i wyizolować go z całej grupy możliwych zagrożeń.

Przyczyny alergii

Jedną z najczęściej stosowanych metod badań są testy. Podczas przeprowadzania testu skórnego małe dawki alergenów wstrzykuje się pod skórę bądź odpowiednio spreparowane plastry z alergenami nakleja się bezpośrednio na skórę dziecka. W zależności od reakcji ( zaczerwienienie, pęcherzyki) zakreśla się odpowiednie miejsca. Dokładniejsze informacje uzyskuje się na podstawie kolejnych badań. Analiza krwi pozwala określić przeciwciała dla odpowiednich czynników wywołujących uczulenie. Jeżeli wynik okaże się niejednoznaczny, przeprowadza się tzw. testy prowokacyjne, podczas których do nosa lub oskrzeli wprowadza się czynniki wywołujące uczulenia, alby określić prawdziwy alergen. W przypadku alergii pokarmowej, dziecko je lub pije ( pod kontrolą lekarza) uczulające produkty lub napoje.

Pomagają nie tylko leki

Reakcje alergiczne zwalcza się przede wszystkim stosując odpowiednie leki. Popularność zdobyły leki sterydowe, które można stosować tylko tylko pod ścisłą kontrolą lekarską. Niestety, długie ich stosowanie powoduje skutki uboczne, których nie da się już cofnąć. W przypadku alergii skórnych, chore miejsca należy owijać specjalnymi bandażami i smarować odpowiednimi maściami.. Miękka odzież z włókien naturalnych, jak bawełna czy jedwab łagodzą swędzenie (pod warunkiem, że materiały te same nie stanowią alergenów).Zmiana klimatu czy miejsca zamieszania również może okazać się bardzo pomocna w leczeniu, np. wakacje, sanatorium. Ponadto, w kuracji można stosować wyuczone odpowiednie techniki oddychania i metody relaksacyjne. Każde dziecko potrzebuje jednak przede wszystkim miłej, ciepłej atmosfery w domu, natomiast sytuacje stresowe lub brak oznak zainteresowania, przyczyniają się do nasilenia reakcji alergicznych.

Ważne

Dziecko alergiczne powinno znajdować się pod czujną opieką rodziców, nie należy jednak przesadzać z nadopiekuńczością, która  przeszkadza dziecku rozwinąć chęć przystosowania się do „normalnego życia”.

Dziecko i rodzina

Należy zawsze dbać o utrzymanie dobrej atmosfery w domu. Psycholodzy potwierdzają duży wpływ stanu psychicznego na reakcje alergiczne. Z drugiej strony, dzieci alergiczne często wywierają na rodziców presję, zmuszając ich do poświęcania im więcej uwagi.