× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
uchyłki przełyku
Zaburzenia przełyku

Uchyłki przełyku – objawy, przyczyna i leczenie

Ściana przełyku składa się z błony śluzowej otoczonej tkanką mięśniową. Wyróżnia się uchyłki przełyku prawdziwe, które stanowią uwypuklenia całej ściany narządu ze wszystkimi warstwami, oraz uchyłki przełyku fałszywe, będące uwypukleniem tylko warstwy błony śluzowej.

Uchyłki przełyku niebezpieczne podczas snu

Rozróżnienie między uchyłkiem prawdziwym a fałszywym jest ważne tylko ze względu na mechanizm ich powstawania. Natomiast objawy towarzyszące obydwu rodzajom uchyłków są takie same. Przede wszystkim występuje wrażenie obecności ciała obcego w przełyku oraz dolegliwości podczas przełykania. Uchyłki mogą powstawać na trzech odcinkach przełyku. W około 50% przypadków uchyłki powstają w początkowym odcinku przełyku, pozostałe w odcinku środkowym i końcowym zaraz nad przeponą. Przyczyną powikłań są prawie wyłącznie uchyłki górnej części przełyku, gdyż tam może się zatrzymywać pokarm. Podczas leżenia lub schylania się, niestrawione resztki pokarmu mogą wpadać z powrotem do jamy ustnej. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas snu, kiedy to drobiny pokarmu mogą się przedostawać do tchawicy i płuc i spowodować krztuszenie się i duszenie oraz zachłystowe zapalenie płuc. Sygnałem dla pacjenta, świadczącym o zatrzymywaniu się resztek pożywienia w uchyłkach, mogą być drobiny jedzenia znajdowane rano na pościeli.

Uchyłki przełyku objawy

  • dolegliwości przy połykaniu.
  • wrażenie obecności ciała obcego w gardle.
  • wymiotowanie niestrawionymi resztkami pokarmu.
  • nieprzyjemny zapach z ust.
  • kaszel podczas jedzenia.
  • zgaga.

Uchyłki przełyku przyczyny

W przypadku uchyłków górnego odcinka przełyku, pewną rolę odgrywają zaburzenia współpracy grup mięśni biorących udział w połykaniu. Uchyłek powstaje w związku ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrz przełyku, oddziałującym na niektóre miejsca osłabionej ściany. Inny jest mechanizm powstawania uchyłków środkowego odcinka przełyku. W tym przypadku przyczyną są zapalne zbliznowacenia w ścianie przełyku. Zbliznowacenia napinają ścianę przełyku i uwypuklają ją (uchyłek z pociągania). Uchyłki dolnego odcinka przełyku powstają po achalazji. Achalazja jest to częściowa lub całkowita niewydolność zwieracza dolnego odcinka przełyku. Z powodu niewydolności wpustu zaczyna się gromadzić pokarm, przełyk rozciąga się i powstają uchyłki.

Uchyłki przełyku leczenie

Uchyłki są zazwyczaj tak niewielkie, że chory nie odczuwa prawie żadnych dolegliwości. W takich przypadkach leczenie nie jest konieczne. Większe uchyłki przełyku, które są przyczyną uciążliwych dolegliwości, usuwa się operacyjnie. Przeprowadzony pod znieczuleniem ogólnym zabieg polega na wycięciu uchyłka i zszyciu ściany przełyku.

Czy można coś zrobić samemu?

Nie są znane metody zapobiegania uchyłkom przełyku.

Kiedy należy się udać do lekarza?

Obecność uchyłków może przez dłuższy czas pozostawać niezauważona, gdyż nie zawsze występują dolegliwości. Do lekarza należy udać się wtedy, gdy pojawią się problemy z połykaniem lub nie ustępujące wrażenie obecności ciała w przełyku.

Jak postąpi lekarz?

Żeby odróżnić niegroźny uchyłek od poważnej choroby, na przykład raka przełyku, trzeba wykonać dokładne badania. Istnieje prosta metoda, pozwalająca uwidocznić uchyłek przełyku na zdjęciu rentgenowskim. Pacjent połyka środek cieniujący zawierający baryt, a lekarz śledzi

na monitorze jego drogę w przełyku. Środek cieniujący wypełnia również uchyłki, dzięki czemu stają się one widoczne na zdjęciu RTG. Często wprowadza się do przełyku fiberoskop, który umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza przełyku.

Uchyłki przełyku – przebieg choroby

Uchyłki są nabyte lub stanowią wady rozwojowe. Te, które pozostają w przełyku całymi latami, zwiększają ryzyko wystąpienia raka przełyku. Niewielkie, parocentymetrowe uchyłki zazwyczaj nie stanowią większego zagrożenia, z wyjątkiem położonych między kręgosłupem a przełykiem, które wypełnione pokarmem mogą uciskać przełyk.

WAŻNE

Obecność uchyłków przełyku rozpoznaje się często dopiero po wielu latach. Ponieważ uchyłki zwiększają ryzyko wystąpienia raka przełyku, dlatego należy poradzić się lekarza już przy najmniejszych dolegliwościach związanych z przełykiem.