× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
uczulenie na hybrydę
Alergia

Uczulenie na hybrydę – jak go uniknąć i mieć zdrowe paznokcie?

Lakiery hybrydowe są najczęściej wybieranymi produktami do stylizacji paznokci. Ma to na wpływ przede wszystkim ich doskonała trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i wysoka pigmentacja. Zdarza się jednak, że tak jak każdy inny kosmetyk, mogą wywołać reakcje alergiczne. Po czym więc poznać, że to właśnie lakier hybrydowy odpowiada za wywołanie uczulenia? Jak go unikać i jakie produkty wybierać, aby manicure hybrydowy był w pełni bezpieczny? Sprawdźcie!

Jak wyglądają objawy uczulenia na hybrydę?

W jaki sposób poznać, że wystąpiło uczulenie na lakier hybrydowy? Pierwszym i najczęstszym objawem, jest lekkie swędzenie w okolicy wału okołopaznokciowego i opuszka. Kolejnym symptomem, jest opuchlizna, a w niektórych przypadkach również niewielkie krostki i rany. Jeżeli więc po zrobieniu manicure hybrydowego wystąpił któryś z objawów, nie należy zwlekać! Czas na całkowite usunięcie paznokci hybrydowych!

Jak ograniczyć ryzyko uczulenia na lakiery hybrydowe?

Uczulenie na hybrydy, nie oznacza że już nigdy nie będziemy mogli powrócić do tego popularnego rodzaju stylizacji paznokci. Warto poznać metody, które zminimalizują ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych w przyszłości. Od czego więc zacząć? Na początek należy wyleczyć wszystkie niepożądane objawy, a gdy już wyzdrowiejemy, weźmy pod uwagę kilka elementów które wpłyną na bezpieczeństwo pracy – zdradza nam stylistka pracująca dla marki Pazuromaniaczki. O czym zatem pamiętać?

1. Przygotowanie płytki to podstawa

Jedną z absolutnych podstaw bezpiecznego wykonania manicure hybrydowego, jest dokładne przygotowanie płytki paznokcia. To właśnie tutaj możemy narazić nasze paznokcie i skórki wokół nich na wystąpienie reakcji alergicznych. W jaki sposób? Przede wszystkim nie możemy dopuścić do powstania ranek, a następnie zalania ich lakierem hybrydowym. Tak więc podczas opracowania skórek, zachowajmy szczególną ostrożność, a jeżeli mamy problemy z ich wycinaniem i odsuwaniem, koniecznie zastosujmy Cuticle Remover, który ułatwi sprawę. Kolejnym aspektem jest nadmierne matowienie płytki – tutaj również należy robić to bardzo delikatnie, tak aby preparaty światłoutwardzalne pokrywały wyłącznie martwą tkankę, a nie skórę. Jeżeli chcemy przyspieszyć regenerację suchych i popękanych skórek, regularnie stosujmy specjalistyczne oliwki.

2. Wybierajmy wyłącznie bezpieczne produkty

Na rynku produktów do manicure, wybór lakierów hybrydowych jest ogromny. Te różnią się od siebie nie tylko samymi kolorami i marką, ale przede wszystkim składem. Warto więc poszukiwać jedynie produktów, które nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak toluen, DBP, czy formaldehyd. Są to tak zwane lakiery 3-free, których skład minimalizuje ryzyko wystąpienia uczulenia. Oczywiście nie jest to gwarancja ewentualnych reakcji alergicznych, gdyż wiele zależy od samej aplikacji wspomnianych preparatów – ona bowiem najczęściej prowadzi do uczulenia.

3. Nie aplikujmy zbyt grubych warstw

Wspomniana aplikacja ma ogromny wpływ na występujące uczulenia. Jeżeli więc zdarzy się nam przez przypadek nałożyć zbyt dużo lakieru hybrydowego, może on pozostać płynny nawet po utwardzeniu. W takim wypadku ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest zdecydowanie większe, w związku z czym, aby je zminimalizować, pamiętajmy o aplikacji cienkich warstw produktu. Lepiej bowiem popracować chwilkę dłużej, niż robić sobie kilkumiesięczną przerwę od manicure hybrydowego.

4. Pamiętajmy o pielęgnacji

Poprawna aplikacja i bezpieczny skład to jednak nie wszystko. Niezwykle istotna jest pielęgnacja paznokci i skórek wokół nich, gdyż to właśnie dostanie się produktu do drobnych ranek najczęściej prowadzi do wystąpienia niepożądanych reakcji. Korzystajmy zatem regularnie z kremów do rąk, oliwek do skórek, a w wolnych chwilach używajmy domowych maseczek na dłonie. To samo tyczy się usuwania manicure hybrydowego, podczas którego lepiej użyć frezarki lub preparatu do usuwania hybryd wzbogaconego o lanolinę, gdyż te będą mniej inwazyjne w porównaniu do acetonu kosmetycznego.