Jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych jest badanie ultrasonografem, czyli badanie USG. Pozwala ono na wykrycie wielu schorzeń w organizmie. Dodatkowo badanie jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Warto zatem widzieć na czym to badanie dokładnie polega i kiedy warto je wykonać.
Czym jest ultrasonografia?
Ultrasonografia pozwala na zobrazowanie kształtów oraz wielkości narządów wewnętrznych. To najczęściej wykonywane badanie diagnostyczne. Pozwala skutecznie i dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta, co pozwala na dobranie odpowiednich metod leczenia. Badanie USG wykonuje się również w celach profilaktycznych. Na obrazie jakie powstaje podczas badania ultrasonografem widoczne są nie tylko kształty i wielkość organów wewnętrznych, ale również różnego rodzaju guzy, mięśniaki czy zmiany nowotworowe. Badaniu USG poddawane są również przyszłe mamy w celu oceny stanu zdrowia płodu. Nowoczesny sprzęt można wziąć w leasing, sprawdź aparaty USG ceny.
Badanie USG
Obrazowanie wnętrza ciała podczas badania USG możliwe jest dzięki falom akustycznym o wysokiej częstotliwości, niesłyszalnej dla ludzkiego ucha. Fale ultradźwiękowe przenikają podczas badania komórki i odbijają się. Dzięki temu na ekranie urządzenia powstaje obraz badanej partii ciała. Co ważne, badanie jest całkowicie bezpieczne. Fale ultradźwiękowe w żaden sposób nie uszkadzają komórek. Jest to zatem o wiele bezpieczniejsze badanie w porównaniu z badaniem rentgenowskim.
Wskazania do ultrasonografii
Badanie ultrasonograficzne wykonywane może być z różnych przyczyn. Jednym z podstawowych powodów jest ocena zmian chorobowych oraz wykrycie guzów, torbieli oraz innych zmian nowotworowych. Badanie USG przeprowadzane jest nie tylko w celach diagnostycznych, ale również w trakcie leczenia. Dzięki temu ocenić można efekty prowadzonego leczenia. Badaniu ultrasonograficznemu zawsze poddawane są kobiety w ciąży. Badanie USG pozwala ocenić stan zdrowia płotu oraz jego prawidłowy rozwój. Dzięki badaniu można bardzo wcześnie wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości. Badanie służy także do określenia płci dziecka.
Przygotowanie do badania USG
Do badania ultrasonograficznego pacjent musi się odpowiednio przygotować. Ważne jest, aby przed badaniem nie palić papierosów. Dym papierosowy może bowiem zniekształcić obraz. Już na kilka dni przed badaniem zrezygnować trzeba z ciężkostrawnych potraw. Powodowane przez nie gazy także mogą zniekształcić obraz podczas badania. Najlepiej jeśli do badania podchodzi się na czczo. Godzinę przed badaniem powinno się wypić litr wody niegazowanej. Podczas badania bowiem pęcherz powinien być pełny.