× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
USG brzucha
Jama brzuszna

USG brzucha – wskazania, przebieg oraz najważniejsze informacje

USG brzucha to bardzo ważne badanie, które powinno być regularnie powtarzane. Pozwala na wykrywanie poważnych dolegliwości chorobowych i szybkie podjęcie ewentualnego leczenia. USG nie jest inwazyjne i bolesne, a dzięki niemu sprawnie zdiagnozuje się dysfunkcje w funkcjonowaniu jamy brzusznej. Na takie badanie powinny zdecydować się osoby, które zmagają się z przewlekłym bólem brzucha lub też częstymi biegunkami.

USG brzucha – jak to wygląda w praktyce?

USG brzucha to niezbyt skomplikowane badanie, dzięki któremu ma się wgląd w wewnętrzną strukturę najważniejszych organów ludzkiego ciała. Do powierzchni skóry przykładana jest specjalna głowica, odpowiadająca za emitowanie fal dźwiękowych. Obraz wyświetla się specjaliście na ekranie i poddawany jest rzetelnej analizie. 

Kluczową informacją dla zainteresowanych pacjentów jest to, że wszelkie przypadłości można wykryć natychmiastowo, a więc już w trakcie trwania samego badania. Aparat, który wykorzystuje się do przeprowadzenia USG jamy brzusznej składa się z konsoli i ekranu. Do konsoli podłączona jest głowica. 

USG brzucha – kiedy zdecydować się na badanie?

Wskazania do przeprowadzenia USG brzucha mogą być rozmaite. Pacjentów poinformuje o tym oczywiście wybrany specjalista. Do najczęstszych wskazań zalicza się:

  • częste i silne bóle brzucha,
  • problemy z wątrobą i nerkami,
  • wzdęcia.

Lekarz będzie w stanie ustalić źródło ewentualnego bólu i wybrać właściwą metodę leczenia, aby pomóc swoim pacjentom. Istotne jest to, że badanie nie będzie długotrwałe. Podczas jego wykonywania można wykryć m.in. guzy, nowotwory, torbiele i zmiany w organach wewnętrznych.

USG brzucha – jak się do tego przygotować?

Przygotowania do USG brzucha nie są skomplikowane. Problemem mogą się jednak okazać gazy nagromadzone w jelitach. W ten sposób zaburzy się przebieg badania. W tym celu należy je usunąć z organizmu. W aptece kupuje się specjalne preparaty, które odpowiadają za usuwanie gazów z przewodu pokarmowego. 

Przed badaniem należy założyć na siebie wygodne ubranie, najlepiej luźne. Dzięki temu nie ograniczy się własnych ruchów. Do lekarza warto udać się bez biżuterii.

USG brzucha – gdzie wykonać badanie?

Kluczową kwestią dla wszystkich pacjentów jest oczywiście to, aby USG brzucha było wykonane w specjalistycznej klinice. Tym samym nie będzie problemów z odczytaniem uzyskanego obrazu i postawieniem diagnozy. Właściwym wyborem będzie klinika REX MEDICA. Z jej ofertą można zapoznać się na stronie internetowej https://www.rexmedica.pl/. Pracują tam wykwalifikowani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którym pacjenci mogą w stu procentach zaufać. Badania nie wymagają skierowania, a ich wynik zostanie przekazany pacjentom na płycie CD oraz w wiadomości e-mail. 

Badania realizowane są na nowoczesnym i niezawodnym sprzęcie. Ciekawą opcją dla bardziej wymagających pacjentów będzie klinika REX MEDICA SPORT. Pacjenci skorzystają w niej dodatkowo z konsultacji ortopedycznych i neurochirurgicznych.