× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
usuwanie znamion skórnych w Krakowie
Choroby skóry

Usuwanie znamion skórnych w Krakowie – Centrum Medyczne Galmedic

Znamiona są pewnego rodzaju nieprawidłowościami, które występują w obrębie skóry u praktycznie każdego człowieka. Każdy z nas zna bowiem popularne pieprzyki, ropnie czy nawet kaszaki. Choć nie zawsze wiemy, jak wyglądają i w jaki sposób odróżnić je od siebie, mamy świadomość ich istnienia. Coraz więcej osób jest również świadoma, że z pozoru z błahych zmian skórnych może wytworzyć się niebezpieczny nowotwór. Czerniak, bo o nim mowa, zagraża naszemu zdrowiu. Dlatego niezwykle istotne jest systematyczne kontrolowanie znamion. Niektórych z nich musimy się jak najszybciej pozbyć. Usuwanie znamion skórnych w Krakowie jest bezpieczne i bezbolesne.

Gdy coś nas zaniepokoi w wyglądzie znamion skórnych, które mamy na swoim ciele, powinniśmy udać się do specjalisty. Obszerna diagnostyka umożliwi określenie rodzaju zmiany skórnej. Dzięki temu zyskamy wiedzę, w jaki sposób powinniśmy z nią postępować i czy należy rozpocząć leczenie. Jedną z metod jest usunięcie znamienia (chirurgiczne lub laserowe). Usuwanie znamion skórnych w Krakowie przeprowadzane jest między innymi w Centrum Medycznym Galmedic.

Znamiona łagodne

Znamiona to defekty skórne, które często przeszkadzają nam w codziennym życiu. Wpływają na nasze samopoczucie i poczucie estetyki, są przyczyną kompleksów i zmartwień. Mogą mieć różną barwę – od jasnobrązowej, po ciemnobrązową, czarną, a nawet niebieską. Mogą być wrodzone lub nabyte. Mają różnorodne podłoże. Mogą powstać zarówno w wyniku urazów, predyspozycji genetycznych, hormonalnych, jak i z powodów środowiskowych. Samodzielnie rzadko jesteśmy w stanie stwierdzić, z jakiego rodzaju zmianami skórnymi mamy do czynienia. Zatem zanim zdecydujemy się na usuwanie znamion skórnych w Krakowie, musimy udać się do specjalisty w celach diagnostycznych.

Istnieje wiele rodzajów znamion skórnych – od łagodnych i całkowicie niegroźnych, do tych zagrażających naszemu zdrowiu i życiu. Łagodne zmiany to przede wszystkim znamiona naskórkowe. Wśród nich wyróżniamy brodawki łojotokowe i znamiona naskórkowe brodawkowate. Rozpoznajemy je szczególnie po ich wypukłym kształcie. Często są one również szorstkie, twarde i zrogowaciałe. Łagodne guzki, jakimi są znamiona przydatkowe, również nie są z reguły powodem do niepokoju. Powstają w meszku włosowym w wyniku nagromadzenia łoju. Podobnie jest w przypadku kaszaków. Te małe guzki o żółtym zabarwieniu występują najczęściej w okolicy oczu, nosa i czoła. Możliwe jest jego przesuwanie pod skórą. Jednym z rodzajów „naturalnego” znamienia jest też ropień. Powstaje on w wyniku fizjologicznej reakcji organizmu. Blokuje bowiem rozprzestrzenianie się bakterii w organizmie.

usuwanie znamion skórnych w Krakowie

Znamiona, które mogą okazać się niebezpieczne

Niebezpieczne dla naszego zdrowia mogą być natomiast znamiona barwnikowe. Mimo iż rzadko zmieniają się w czerniaka, a ryzyko ich zezłośliwienia jest niewielkie, powinniśmy poddawać je systematycznej kontroli. Głównie z tego powodu, że zwykle mamy ich na ciele dużo, w związku z czym niejednokrotnie trudno jest nam dokonać skrupulatnej samokontroli. Guzy skórne wyczuwalne na powierzchni skóry mogą świadczyć o stanie przednowotworowym. Najczęściej są to torbiele, żółciaki, włókniaki, naczyniaki i kłębczaki. Groźne dla zdrowia mogą okazać się również takie dolegliwości skórne jak: trądzik, pokrzywka, grzybica, łuszczyca oraz oparzenia. Najgroźniejszą zmianą skórną jest czerniak. Ten złośliwy nowotwór skóry atakuje bowiem wszystkie jej struktury, przenosząc się stopniowo w głąb organizmu. W związku z tym na jego szkodliwe działanie narażone są wszystkie narządy i tkanki organizmu.

W Centrum Medycznym Galmedic oferowana jest kompleksowa opieka nad pacjentem borykającym się z problemem zmian skórnych. Szeroka diagnostyka umożliwia określenie, z którym rodzajem znamienia mamy do czynienia. W kolejnym kroku personel medyczny zaleca określony sposób leczenia. W wielu przypadkach nie jest konieczne pozbycie się zmiany. Chirurgiczne usuwanie znamion zlecane jest głównie w przypadku, gdy znamiona są dla nas niebezpieczne lub niezwykle niewygodne.

Diagnostyka

W celach diagnostycznych zalecamy konsultację z lekarzem dermatologiem. Posiada on bowiem specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu może zobaczyć powierzchnię naszej skóry w aż dziesięciokrotnym powiększeniu. To dermatoskop, którego pomoc jest w procesie diagnostycznym nieoceniona. Widząc dokładnie struktury tkanek, lekarz ocenia ich stan i stopień zniszczenia. Określa charakter brzegów, kształt, kolor i powierzchnię zmian skórnych. Dzięki wykonaniu szczegółowego badania jest on w stanie odróżnić niegroźne zmiany od tych alarmujących.

Badanie dermatoskopowe jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Polega jedynie na przyłożeniu powierzchni dermatoskopu do skóry pacjenta. Jeśli lekarz zauważy u nas podejrzane zmiany, będziemy musieli kontrolować ich stan raz na pół roku. W przypadku braku stwierdzonych nieprawidłowości nie zaleca się w sposób szczególny systematycznych kontroli. W większości przypadków wystarczy samokontrola.

Które znamiona są niebezpieczne dla mojego zdrowia?

Naszą czujność powinny wzbudzić znamiona, które mają kilka ściśle określonych cech. Z pewnością alarmujące są wszelkie zmiany skórne, które są asymetryczne, mają poszarpane i nieregularne brzegi, duży rozmiar i szybko wzrastają. Nie powinny również mieć koloru czarnego ani czerwonego, a tym bardziej niejednolitego. Również, jeśli sprawiają nam ból, powinniśmy jak najszybciej skierować swoje kroki do gabinetu dermatologa.

Tak naprawdę stuprocentowo określić stopień niebezpieczeństwa może jedynie badanie histopatologiczne. Każde wycięte z naszego organizmu znamię zostaje poddane temu badaniu. Dzięki temu zyskujemy stuprocentową informację, czy było ono niebezpieczne dla naszego zdrowia, czy nie.

Usuwanie znamion skórnych w Krakowie

Znamiona skórne mogą zniknąć samoistnie, jednak dzieje się tak niezwykle rzadko. Wszystkie „podejrzane” i potencjalnie niebezpieczne dla naszego zdrowia zmiany skórne wymagają leczenia chirurgicznego. Usuwanie znamion skórnych w Krakowie odbywa się szybko i bezboleśnie. W Centrum Medycznym Galmedic specjaliści przeprowadzają krótki, bo maksymalnie półgodzinny zabieg, podczas którego wycinają znamię wraz z marginesem zdrowych tkanek. Dzięki temu unika się ryzyka nawrotu choroby. Następnie pobrany wycinek lekarz z przekazuje do laboratorium, gdzie wykonuje się jego biopsję.

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych

Zabieg chirurgicznego usuwania znamion skórnych wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent pozostaje świadomy, ale nie czuje bólu związanego z wykonywaną operacją. Po zabiegu nie jest wymagana szczególna rekonwalescencja. Należy jedynie w odpowiedni sposób dbać o ranę pooperacyjną. W przypadku jej zaniedbania łatwo można doprowadzić do zakażenia, które powoduje trudności z gojeniem. Po zabiegu zostaje niewielka blizna, która jest słabo widoczna. Z biegiem czasu blednie, nie stanowiąc deficytu kosmetycznego. W niektórych przypadkach znamiona odrastają. Konieczne jest wtedy powtórne wykonanie zabiegu.

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych nie jest jednak dla każdego. Z zabiegu i jego dobrodziejstw nie mogą skorzystać osoby cierpiące na choroby serca, naczyń, wątroby, tarczycy i układu nerwowego. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są również choroby zakaźne pacjenta, zaburzenia krzepliwości krwi, zakrzepy żylne, zatorowość płucna oraz cukrzyca.

Sprawdź usuwanie znamion skórnych – Centrum Medyczne Galmedic i dowiedz się więcej o swoich pieprzykach.