× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
utrata wagi
Objawy chorobowe

Utrata wagi

Gdy człowiek chudnie i traci znaczną część masy ciała, mówimy o utracie wagi. Jeśli w ciągu 5-6 miesięcy ciężar ciała spadnie o ponad 10%, jest to już poważny objaw, którego nie należy lekceważyć.

Przyczyny utraty wagi

Ubytek ciężaru ciała mający podłoże chorobowe może mieć różne przyczyny. W wyniku schorzeń żołądka, jelit, wątroby lub trzustki organizm nie wykorzystuje w należyty sposób dostarczanego mu pożywienia. Również występowanie nowotworów złośliwych, infekcji, a przede wszystkim problemy natury psychicznej prowadzą do utraty ciężaru ciała.

Alkoholizm

U osób spożywających duże ilości alkoholu może w krótkim czasie dojść do ubytku na wadze. W zaawansowanym stadium choroby alkoholowej odporność organizmu zmniejsza się, szczególnie jeśli chodzi o podatność na infekcje. Chory powinien wówczas niezwłocznie poddać się opiece lekarskiej.

Utrata ciężaru ciała w okresie dojrzewania

U dojrzewających dziewcząt dochodzi czasem do znacznego ubytku na wadze. Mamy wtedy do czynienia z tzw. jadłowstrętem psychicznym (anoreksja), który pogłębiają charakterystyczne dla tego okresu problemy natury psychicznej. Osoby z tym zaburzeniem powinny skontaktować się z lekarzem.

Zakażenie tasiemcem

Tasiemiec jest pasożytem odżywiającym się i żyjącym w jelitach. Charakterystycznym objawem wskazującym na obecność tasiemca jest utrata ciężaru, mimo dobrego apetytu i spożywania sporych ilości jedzenia.

Choroby krwi

Dawniej ich występowanie było bardzo niepokojące. Obecnie postęp medycyny znacznie zwiększył szanse chorego na wyzdrowienie. W przypadku chorób krwi, utracie wagi towarzysza uczucie zmęczenia oraz występowanie niewielkich punktowych krwawień skóry.

Upośledzenie funkcji tarczycy

Z chorobą tą mamy do czynienia wówczas, gdy tarczyca nagle zaczyna wykazywać wzmożoną aktywność. Reakcja organizmu jest zużycie wszystkich naturalnych rezerw tłuszczu. Pacjent staje się ponadto nerwowy, zmęczony i depresyjny, ma podwyższony puls, łatwo się poci oraz traci na wadze.

Cukrzyca

Zachorowanie na cukrzycę prowadzi szczególnie u młodych ludzi do szybkiej utraty ciężaru ciała. Nieomylną oznaką wystąpienia cukrzycy jest zwiększone pragnienie oraz oddawanie od 5 do 6 litrów moczu dziennie.

Guzy

Następstwem powstania guzów złośliwych jest zazwyczaj ubytek na wadze. Często jedynym odczuwalnym wówczas objawem jest stałe uczucie sytości. Towarzyszyć może im także uczucie zmęczenia oraz wahania temperatury ciała. Gdy utrata masy ciała est widoczna, nowotwór jest już często w stadium zaawansowanym.

Infekcje

Chudnięcie może być również oznaką “zakradającej się” infekcji. Pojawienie się innych niezauważonych wcześniej objawów chory uświadamia sobie często dopiero podczas wywiadu lekarskiego.

Przewlekły nieżyt tchawicy

Chory odczuwa pogorszenie kondycji ogólnej, któremu towarzyszy uczucie zmęczenia i właśnie utrata ciężaru.

Dolegliwości żołądkowe, wrzody żołądka

Dolegliwości żołądkowe są prawie zawsze przyczyną ubytku ciężaru ciała. Chory cierpi wówczas na brak apetytu, albo też żołądek i jelita nie wykorzystują należycie dostarczanego im pożywienia. Jeżeli pacjent po jedzeniu odczuwa bóle żołądka, jest rzeczą naturalną, że apetyt zmniejsza się. W ostrej fazie choroby wrzodowej żołądka dochodzi prawie zawsze do utraty na wadze.

Choroby o podłożu psychosomatycznym

Istnieje związek pomiędzy pojawieniem się problemów natury psychicznej i upośledzeniem funkcji organizmu. Głębokie depresje powodują utratę ciężaru ciała, chory staje się apatyczny i pasywny.

Ciąża

Kobiety nierzadko tracą na wadze w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Kurcz odźwiernika

Jest to choroba występująca u noworodków, której objawem jest utrata ciężaru ciała. Niemowlę zwraca pożywienie, ponieważ zwieracz żołądka zamyka się kurczowo.

Otępienie starcze

Osoby w podeszłym wieku popadające w ten stan, tracą zainteresowanie otoczeniem. Stan ten często pogłębia się w ten sposób, że chory traci zupełnie apetyt. W przypadku takich objawów należy zapewnić choremu należytą opiekę.

Jak należy postępować w przypadku nagłej utraty wagi?

– Ciężar ciała powinno się kontrolować zawsze o tej samej porze dnia, najlepiej rano.

– Używać powinno się zawsze tej samej wagi, a wyniki zapisywać.

– W przypadku nadmiernego chudnięcia bez stwierdzenia jasnej przyczyny należy zgłosić się do lekarza. Badanie lekarskie może rozwiać wątpliwości lub pomóc rozwiązać problem.

WAŻNE

Powolną utratę ciężaru ciała zauważa się często dopiero po upływie kilku miesięcy. Początkowo twoje ubrania stają się za duże, a następne ślady chudnięcia widoczne są na twarzy. Dlatego też bardzo ważną rzeczą jest systematyczna kontrola ciężaru ciała.

Jedna odpowiedź na temat “Utrata wagi

Dyskusja jest zamknięta.