× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
cewnik
Pęcherz moczowy

W jakich sytuacjach zakłada się cewnik?

Cewniki urologiczne zakłada się w celach zarówno diagnostycznych, jak i leczniczych. To produkty jednorazowego użytku, które należą do niezbędnego wyposażenia wielu placówek ochrony zdrowia. Możemy wyróżnić kilka rodzajów tego wyrobu medycznego, a każdy z nich wykorzystywany jest do innych procedur – dowiedz się o nich więcej!

Budowa cewnika moczowego

Niewielka rurka wykonana z plastiku nosi miano cewnika – cechuje się ona dwiema specjalnie wyposażonymi końcówkami. Jedna jest zaokrąglona i najczęściej posiada dwa otwory, a także specjalny balonik – jego zadaniem jest zapobieganie wypadnięciu cewnika z szyi pęcherza moczowego. Drugi koniec wyróżnia się natomiast końcówką umożliwiającą połączenie cewnika do worka, który jest odpowiedzialny za gromadzenie moczu. Warto też wspomnieć, że niektóre cewniki moczowe mogą być wyposażone w specjalny zawór – dzięki niemu możliwe jest wprowadzenie płynu, żeby napełnić wspomniany wcześniej balonik.

Rodzaje cewników moczowych

Cewniki moczowe wykorzystywane do medycznych procedur różnią się między sobą zarówno budową, jak i przeznaczeniem. Jednym z najpopularniejszych jest cewnik Nelatona – jest on prosty, posiada jeden otwór boczny na końcu. Ten sterylny wyrób cechuje się elastyczną, miękką budową. Zazwyczaj wykorzystywany jest do samocewnikowania, jednorazowego wyprowadzania moczu z pęcherza moczowego.

Prosta rurka o dwóch otworach, znajdujących się na boku i na końcu, nazywana jest cewnikiem Couvelaire’a. Przydaje się on do płukania pęcherza. Dodatkowo, ten cewnik pozwala na wypływ moczu wraz ze skrzepami, dlatego nierzadko wykorzystuje się go u pacjentów z krwiomoczem.

Cewniki urologiczne typu Tiemann charakteryzują się z kolei stożkową końcówką i dwoma bocznymi otworami. Medycy stosują je wtedy, gdy wprowadzanie prostego cewnika jest trudne lub wręcz niemożliwe. Taka sytuacja występuje między innymi u osób z przerostem gruczołu krokowego.

Innym popularnym rodzajem tego wyrobu jest cewnik typu Foley. Wewnątrz jego drenu przebiegają dwa lub trzy kanały – w zależności od tego, czy jest to cewnik dwudrożny czy trójdrożny – przy czym jeden z końców jest zakończony balonem, który po wypełnieniu zapobiega wysunięciu się cewnika z pęcherza moczowego. Cewnik Foleya wykorzystuje się po zabiegach chirurgicznych, a także u pacjentów oddziałów intensywnej terapii, podczas gdy niezbędne jest monitorowanie pracy nerek. Co również ciekawe, ten cewnik urologiczny przydaje się jako narzędzie terapeutyczne w położnictwie – przy wykorzystaniu balonika Foleya możliwe jest przygotowanie szyjki macicy do naturalnego porodu.

Wysokiej jakości cewniki renomowanych na polskim rynku producentów znajdziesz tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/Cewniki/259.

Wskazania do cewnikowania

Cewniki moczowe znajdują zastosowanie wtedy, gdy pacjent ma problem z oddawaniem moczu oraz w sytuacji, kiedy nastąpiło zatrzymanie moczu w drogach moczowych. To jednak nie wszystko! Poznaj niektóre wskazania do cewnikowania:

  • zastój moczu spowodowany kamicą nerkową lub łagodnym przerostem prostaty,
  • przeprowadzanie badania urologicznego, jak m.in. cystoskopia,
  • nietrzymanie moczu przez pacjenta,
  • operacja układu pokarmowego i układu moczowo-płciowego,
  • uszkodzenie cewki w wyniku urazów krocza,
  • konieczność przepłukania pęcherza moczowego z użyciem leków,
  • śpiączka farmakologiczna,
  • poród.

Jak przebiega cewnikowanie?

W większości przypadków cewnikowanie odbywa się poprzez wprowadzenie drenu przez cewkę moczową do pęcherza. Proces ten przebiega ze znieczuleniem – cewnik pokrywany jest żelem znieczulającym, który dodatkowo ułatwia jego wprowadzanie. Wspomniane preparaty posiadają również działanie bakteriobójcze, dzięki czemu zapobiegają różnego rodzaju infekcjom dróg moczowych.

Proces cewnikowania jest prostszy w przypadku kobiet – wynika to z faktu, że ich cewka moczowa jest krótsza. U mężczyzn jest ona długa, a ponadto ulega zwężeniu w trzech miejscach, dlatego osoba przeprowadzająca zabieg musi wykonywać tę czynność z dużym wyczuciem.

Jeśli chodzi o wyciąganie cewnika, nie jest to bolesne. Warto jednak mieć na uwadze, że pierwszemu oddawaniu moczu może towarzyszyć pieczenie.