× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
waga analityczna
Informacje

Waga analityczna – jak działa i jak ją wybrać?

Wagi analityczne to bardzo czułe przyrządy laboratoryjne zaprojektowane do dokładnego pomiaru masy. Dokładność tych urządzeń wynosi od 0,1 mg do 0,01 mg. Wagi analityczne wyposażenie są w osłonę przeciwwiatrową lub komorę ważenia, aby zapobiec oddziaływaniu prądów powietrza na bardzo małe próby. Wagi te mają mierzyć najmniejsze przyrosty wagi, co sprawia, że najmniejsze wibracje i podmuchy mogą fałszować wyniki. W związku z tym wagi analityczne powinny być stosowane w specjalnym, przeznaczonym do tego pomieszczeniu z możliwie najmniejszą liczbą potencjalnych zakłóceń.

Ważne jest, aby wagi analityczne regularnie monitorować oraz często kalibrować. Większość dostępnych na rynku wag ma zarówno automatyczną wewnętrzną kalibrację z napędem, jak i kalibrację za pomocą zewnętrznych odważników.

Wagi analityczne są przeznaczone do bardzo precyzyjnych pomiarów bardzo małych próbek

Urządzenia te mają zwykle mniejszą pojemność niż wagi precyzyjne, których dokładność wynosi zazwyczaj 0,1 g, 0,01 g lub 1 g. Wagi analityczne mają lepszą czytelność, są znacznie bardziej wrażliwe na zmiany i mogą wykrywać mniejsze zmiany masy. Wagi precyzyjne mają większa różnorodność pod względem stylu oraz różnych opcji, ale nie oferują dokładności większej niż trzy miejsca po przecinku. W przypadku czułych pomiarów w laboratoriach właściwym wyborem są wagi analityczne.

W przeciwieństwie do wag ładowanych od góry, wagi analityczne zwykle posiadają komorę ważenia, która otacza szalkę szklanymi drzwiami, aby zapobiec zakłóceniem powodowanym przez wibracje i prądy powietrza. Szalka jest zazwyczaj mniejsza niż w wagach precyzyjnych  może pomieścić tylko małe próbki.

Wagi analityczne mają również wiele funkcji

Większość z nich posiada aplikacje zliczające oraz sprawdzające liczenie. Mogą się one szczególnie przydać podczas liczenia tabletek, składników lub bardzo małych kawałków. Ważenie dynamiczne jest także bardzo przydatne, gdyż pozwala profesjonalistom laboratoryjnym na ważenie niestabilnych próbek, takich jak płyny, małe zwierzęta czy owady.

Ważenie procentowe pozwala na szybsze, bardziej wydajne formułowanie i jest przydatną funkcją w zastosowaniach chemicznych oraz farmaceutycznych. Akumulacja zapewnia duże wyniki pomimo niewielkiej pojemności wagi; zamiast utrzymywać cały materiał na wadze jednocześnie, można kumulować wyniki dawek lub opakowań,  aby otrzymać sumę, nie kładąc jednocześnie całego produktu na wadze.

Raporty zgodne z GLP/ISO są niezbędne do pracy w laboratorium. Automatyczne wypełnianie wagi przez odpowiednie pola może zaoszczędzić czas i pozwolić badaczom poświęcić więcej czasu na pracę, a mniej na formatowanie. Jest to funkcja szczególnie ważna w przypadku kontroli jakości.

Jasny, dobrze oświetlony wyświetlacz z wielojęzycznym oprogramowaniem pozwala na korzystanie z wagi w rożnych krajach lub przez wielojęzyczny personel i studentów. Wagi analityczne mogą się stabilizować dłużej niż wagi precyzyjne. Należy pamiętać również, że waga musi być stabilna, aby uzyskać wiarygodne wyniki.