stres
Porady

Wpływ stresu na sprawność seksualną u mężczyzn

Stres jest czynnikiem pobudzającym ludzi do działania, wyzwalającym gwałtownie ogromne pokłady energii, ale także czynnikiem osłabiającym organizm i zaburzającym jego funkcjonowanie. Zwłaszcza długotrwały stres wywołuje wiele chorób w organizmie, zaburza erekcję u mężczyzn, a nawet może prowadzić do oziębłości seksualnej.

Nadmiar stresu i jego wpływ na sprawność seksualną

Dużo sytuacji stresujących, a zwłaszcza stres długotrwały powoduje wiele zaburzeń w organizmie dorosłego mężczyzny. Miedzy innymi w centralnym układzie nerwowym nadmiernie produkowana jest prolaktyna. Nadmiar tego hormonu wpływa na zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet, a u mężczyzn zaburza produkcje plemników. Taka hiperprolaktynemia znacznie pogarsza funkcje seksualne. Stres także często prowadzi do stanów depresyjnych, które także mocno przyczyniają się do obniżenia popędu płciowego (libido) lub wręcz do jego zaniku.

Najczęściej występujące przyczyny stresu

W Raporcie Seksualności Polaków profesor Lew  Starowicz stwierdził, że trudne sytuacje życiowe, które wpływają na zaburzenia seksualne spowodowane są przez:

30 % – problemy finansowe w rodzinie,

20% – utratę bliskiej osoby,

15% – poważną chorobę lub utratę pracy,

3% – rozwód.

Innymi przyczynami mogą być:

– lęk przed ośmieszeniem lub niezaspokojeniem partnerki,

– poczucie winy i dyskomfort psychiczny z powodu przekonań religijnych,

– lęk przed zarażeniem się chorobami, odrzuceniem lub niechcianą ciążą,

– różne traumatyczne doświadczenia z przeszłości ( molestowanie).

Wszystkie te sytuacje stresujące prowadzą do spadku ilości kontaktów seksualnych oraz do zaburzeń erekcji u mężczyzn.

Jak przeciwdziałać i leczyć zaburzenia seksualne wywołane stresem

W przypadku zaburzeń seksualnych, najlepiej szybko zwrócić się o pomoc do dobrego seksuologa żeby dobrał leki na potencję. Jeżeli te niedomagania mają swoje źródło w psychice, to lekarz przede wszystkim przeprowadzi odpowiedni wywiad i zaleci zrobić badania, aby dobrać właściwą terapię i wykluczyć inne niedomagania organizmu.  Jeżeli oprócz leczenia psychologicznego potrzebne są także farmaceutyki, które odblokują funkcje seksualne, to może być konieczność dodatkowego zażycia Viagry, Kamagry lub Cialis.

Stres ma znacznie większy wpływ na życie seksualne mężczyzn niż się początkowo wydaje. Wiele zaburzeń seksualnych i problemów z wzwodem ma swój początek w długotrwałej sytuacji stresującej. Dlatego w przypadku wystąpienia różnych zaburzeń seksualnych warto skorzystać z wizyty u specjalisty, odbyć zaleconą terapię oraz zażyć właściwe farmaceutyki, aby uporać się z ze skutkami długotrwałego stresu i problemami w pożyciu seksualnym.

Dodaj komentarz