× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
dieta
Dieta

Wspomaganie układu trawiennego przez dietę – jak to zrobić?

W dobie ogromnej popularności fast foodów, szybkich przekąsek i obiadów z proszku z torebki, utrzymanie naszego ciała w dobrej kondycji jest nie lada wyzwaniem. Możemy jednak osiągnąć ten stan, jeżeli poświęcimy trochę czasu na przygotowywanie posiłków samodzielnie oraz jeżeli będziemy jeść je w spokoju, bez nerwów i pośpiechu.

  1. Kiedy warto zmienić dietę?
  2. Jakie produkty są godne uwagi?
  3. Jak jeszcze pomóc swojemu organizmowi?

Kiedy warto zmienić dietę?

Układ pokarmowy człowieka jest złożony i wymaga traktowania w odpowiedni sposób. Nie znaczy to oczywiście, że jeżeli raz na jakiś czas zjemy coś mniej zdrowego, to stanie nam się krzywda, jednak powinniśmy przykładać uwagę do produktów, jakie kładziemy na talerz na co dzień. Warto przy tym pamiętać, że nasze ciało posiada własne mechanizmy służące do usuwania niepotrzebnych produktów przemiany materii. Przeszukując popularne obecnie “diety na oczyszczanie z toksyn” dobrze jest więc podchodzić do nich z rezerwą. Jeżeli faktycznie zależy nam na tym, aby naszemu organizmowi niczego nie brakowało, powinniśmy zmienić nasz sposób odżywiania na bardziej racjonalny i jak najprostszy, zamiast stosować modne udziwnienia. Warto o tym pamiętać szczególnie w sytuacji, gdy chorujemy na coś związanego z układem pokarmowym lub po prostu chcemy poczuć się lepiej i lżej na co dzień.

Jakie produkty są godne uwagi?

Podstawą sposobu odżywiania, który ma mieć dobry wpływ na oczyszczanie jelit i ogólną sprawność układu pokarmowego są produkty bogate w błonnik, a więc warzywa i owoce. Dzięki błonnikowi proces trawienia zachodzi sprawniej, a my czujemy się dłużej nasyceni, dzięki czemu nie jemy zbyt dużo. Pożądanym dodatkiem do posiłków będą także pestki, nasiona oraz niesolone orzechy, a w przypadku pieczywa powinniśmy kierować się raczej w stronę wyrobów pełnoziarnistych lub chociaż razowych.

Jeżeli spożywamy mięso, dobrze jest zadbać o to, aby było ono wysokiej jakości i możliwie chude, jak np. niektóre rodzaje drobiu czy wysokogatunkowa wołowina. Warto pamiętać, że mięso mimo wszystko będzie obciążać nasz układ trawienny, więc starajmy się nie spożywać zbyt dużych porcji na jeden raz.

Jak jeszcze pomóc swojemu organizmowi?

Jeżeli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem, musimy zrobić coś więcej, niż tylko zwracać uwagę na jadłospis. W przypadku układu pokarmowego ma również znaczenie to, czy uprawiamy regularnie jakiś sport oraz jak dużego stresu doświadczamy na co dzień. W sytuacji, gdy połączymy zbilansowany sposób żywienia z ruchem i relaksem, wyświadczymy naszemu organizmowi bardzo dużą przysługę.