× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
plastyka powiek
Uroda

Wszystko, co należy wiedzieć o plastyce powiek

Czym jest plastyka powiek (blepharoplastyka)?

Plastyka powiek jest to zabieg mający na celu korektę estetyczną lub funkcjonalną (najczęściej zresztą obie) powiek górnych i dolnych. Z wiekiem skóra wokół oczu traci elastyczność, co skutkuje pojawieniem się m.in. worków pod oczami czy opadających powiek. Człowiek zaczyna wyglądać na starszego i bardziej zmęczonego niż ma to miejsce w rzeczywistości. Jest to jednak nie tylko problem wyglądu, lecz także zdrowia, ponieważ coraz mocniej opadające powieki zaczynają ograniczać pole widzenia, a także utrudniają noszenie okularów, co skutkuje pogorszeniem stanu wzroku. Jeżeli obserwujemy u siebie podobne objawy, należy rozważyć wizytę w gabinecie medycyny estetycznej. Oczywiście są pacjentki i pacjenci, którzy decydują się na taki zabieg wyłącznie ze względów estetycznych. 

Na czym polega zabieg plastyki powiek?

Niezależnie od tego czy nasz problem dotyczy górnych czy dolnych powiek, zabieg blepharoplastyczny polegać będzie na tym samym. Na usunięciu zbędnej tkanki tłuszczowej nagromadzonej w powiekach i w najbliższej okolicy oczu. Plastyka powiek w Krakowie pozostawia do wyboru pacjenta lub pacjentki (ponieważ problem ten dotyczy obu płci) metodę wykonania zabiegu – tradycyjna bądź laserowa. Ta druga jest coraz bardziej popularna, ponieważ brak bezpośredniej ingerencji skalpela wiąże się z łatwiejszą i krótszą rekonwalescencją po zabiegu. Dodatkowo maksymalizuje ona precyzję jego wykonania. 

Wady i zalety zabiegu plastyki powiek

Przy podejmowaniu decyzji co do zabiegu, należy wziąć pod uwagę szereg okoliczności, o których pacjent powinien zostać poinformowany przez lekarza. Najważniejsze z nich dotyczą pierwszych tygodni rekonwalescencji, w czasie których należy unikać nadwyrężania wzroku i wysiłku fizycznego (w przypadku kobiet – również nakładania makijażu). Do roku po operacji natomiast trzeba unikać silnej ekspozycji oczu na promienie słoneczne. Na blepharoplastykę nie powinny również decydować się osoby cierpiące na niektóre choroby, jak np. cukrzyca, nadciśnienie, choroby wieńcowe czy przede wszystkim choroby oczu. 

Jeżeli jednak powyższe okoliczności nas nie dotyczą bądź nie stanowią dla nas problemu, na pewno powinniśmy zdecydować się na zabieg. Trzeba pamiętać, że dolegliwości, o których mówimy będą się nasilały z wiekiem i będą wywierały coraz większy (negatywny) wpływ na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Jest on jednak instrumentem bardzo delikatnym, dlatego należy o niego dbać ze szczególną troską.