Jest to wyrzucenie poprzez jamę ustną treści pokarmowej znajdującej się w żołądku, wywołane odruchowymi, gwałtownymi skurczami mięśni. Wymioty stanowią reakcję obronną organizmu, której podłożem często są problemy natury psychicznej. Odruch ten i wymioty można, jak wiadomo, wywołać samemu, wkładając po prostu dwa palce głęboko do gardła.
Przyczyna wymiotów
Wymioty u dzieci
Przyczyną wymiotów u niemowląt i małych dzieci jest połykanie powietrza w wyniku szybkiego, łapczywego jedzenia. Jest to reakcja zupełnie naturalna. Natomiast nagłe i gwałtowne wymioty mogą wskazywać na kurcz odźwiernika lub być objawem zapalenia migdałków. Kurcz odźwiernika jest wadą, której efektem jest utrudnienie lub zahamowane przechodzenia treści żołądkowej do jelit. Ujawnia się on u przede wszystkim u jednomiesięcznych chłopców i powinien być jak najszybciej zoperowany. Dzieci niekiedy także wymiotują wówczas, gdy przechodzą ostre infekcje, na przykład grypę. Zawsze, gdy wymiotom towarzyszy gorączka, należy udać się do lekarza.
Wymioty poranne
Poranne nudności i wymioty w czasie ciąży są zjawiskiem zupełnie naturalnym. Występujące natomiast u alkoholików są niepokojącym sygnałem.
Wymioty i bóle brzucha
Jeżeli wymiotom towarzyszą bóle brzucha, może to wskazywać na zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody żołądka lub jelita albo zatrucie.
Wymioty i bóle głowy
W atakach migrenowych wymioty dodatkowo pogłębiają odczuwane dolegliwości, przede wszystkim bóle głowy. Jeżeli do takich reakcji dojdzie w wyniku urazu głowy, może to wskazywać na wstrząs mózgu. W takim wypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Wymioty podczas ciąży
Przyczyną wyjątkowo silnych reakcji wymiotnych u kobiet ciężarnych może być zatrucie ciążowe. Niezbędna jest szybka konsultacja z lekarzem.
Wymioty towarzyszące problemom psychicznym
Reakcje wymiotne są często objawem chorób o podłożu psychicznym, na przykład anoreksji i bulimii.
Krew w wymiocinach
Ślad krwi w treści wymiotnej są bardzo niepokojącym objawem, wskazującym na poważne schorzenie, które wymaga specjalistycznej diagnozy i leczenia.
Inne przyczyny reakcji wymiotnych
Wymioty mogą występować podczas napadów kolki nerkowej, mogą wskazywać na początki zapalenia nerek, miedniczek nerkowych lub jajowodów. Są one częstym objawem towarzyszącym chorobom układu trawiennego. Reakcje takie w połączeniu z bólami brzucha są charakterystyczne dla początków chorób jelitowych, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego czy niedrożność jelit. Silne bóle oraz gwałtowne wymioty pogłębiają również dolegliwości związane z obecnością kamieni żółciowych. Mogą one być także objawem zapalenia dróg żółciowych, w których doszło do zastoju żółci.
Zapobieganie wymiotom
– Jeżeli wymiotom towarzyszy ból brzucha i gorączka, należy zgłosić się do lekarza.
– Po zwymiotowaniu żołądek potrzebuje wytchnienia. Po upływie godziny można czegoś się napić, po czym należy obserwować reakcję organizmu.
– Dzieci oraz osoby osłabione potrzebują pomocy, gdy muszą zwymiotować. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że wymiociny dostaną się do tchawicy, a to grozi uduszeniem się!