× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
wypadanie włosów
Uroda

Wypadanie włosów – jak profesjonalnie mu zaradzić?

W wyglądzie zewnętrznym każdego człowieka istnieje cecha, której charakterystyka sprawia, że czuje się on atrakcyjnie. U wielu osób aspektem tym są zdrowe i gęste włosy, których właściwa pielęgnacja to kluczowy czynnik wspierający ich wzrost i prawidłową strukturę. Niestety istnieje wiele aspektów przyczyniających się do pogorszenia kondycji włosów i w konsekwencji do ich nadmiernego wypadania, a nawet łysienia. Jakie może być podłoże takich zaburzeń? Czy wypadanie włosów można powstrzymać domowymi metodami? Jakie zabiegi profesjonalne będą w takiej sytuacji najskuteczniejsze?

Przyczyny wypadania włosów – co warto wiedzieć?

Prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny nadmiernego wypadania włosów jest kluczowe do wdrożenia terapii mającej za zadanie zahamowanie tego zaburzenia i odbudowanie utraconej objętości fryzury. Niestety powodów, dla których pacjenci zaczynają intensywnie tracić włosy jest bardzo dużo. Najczęściej występującym podłożem są w tym kontekście czynniki genetyczne, które determinują stopniowe i nasilające się z wiekiem przerzedzanie się owłosienia na głowie. Wówczas mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, które może dotykać zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Do pozostałych przyczyn mogących powodować nasilone wypadanie włosów należą między innymi:

  • zaburzenia hormonalne;
  • niewłaściwa lub zbyt restrykcyjna dieta;
  • anoreksja, bulimia i inne zaburzenia odżywiania;
  • niedobory witamin i minerałów;
  • choroby wewnątrzustrojowe i stany zapalne organizmu;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy;
  • choroby skóry głowy;
  • przyjmowanie niektórych farmaceutyków;
  • antykoncepcja hormonalna;
  • długotrwały stres;
  • ciąża i okres połogu;
  • drastyczna utrata masy ciała;
  • niewłaściwa pielęgnacja włosów (inwazyjne zabiegi i preparaty stylizujące);
  • zbyt ciasne upinanie włosów;
  • okres menopauzy;
  • sezonowe wypadanie włosów.

Kiedy na szczotce, czy grzebieniu można zaobserwować zdecydowanie więcej włosów niż dotychczas, warto przyjrzeć się swojemu organizmowi bliżej. Nadmiernie wypadające włosy mogą być bowiem pierwszą oznaką choroby. Niekiedy wystarcza wówczas odpowiednia suplementacja, jednak zdarza się, że utratą włosów objawia się choroba nowotworowa, autoimmunologiczna, czy też choroby tarczycy. Jeżeli włosy nadmiernie wypadają, należy w pierwszej kolejności wykonać szereg badań, a następnie ewentualnie poddać się terapii wzmacniającej i odbudowującej fryzurę.

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

 

Po przeprowadzeniu badań wykluczających poważne schorzenia, czy niedobory witamin i minerałów mogących powodować wzmożone wypadanie włosów, warto przyjrzeć się innym aspektom w tym obszarze. Niekiedy drobna modyfikacja w diecie, stylu życia, czy pielęgnacji może się okazać zbawienna dla przywrócenia równowagi w obrębie cebulek włosowych. Trzeba też zaznaczyć, że o dobrą kondycję włosów warto dbać systematycznie, nawet jeśli nie obserwujemy ich nadmiernego wypadania. Utrata włosów – jak już zostało to wskazane – może mieć różne podłoże i  zdecydowanie najlepiej jest skonsultować ją z lekarzem specjalistą. Tym niemniej istnieją uniwersalne zasady, które warto wdrożyć, aby zredukować intensywność tego zaburzenia, bądź mu zapobiegać:

  • stosowanie zrównoważonej diety bogatej w witaminy i takie składniki, jak biotyna, czy żelazo;
  • uprawianie aktywności fizycznej, która usprawnia mikrokrążenie i zapewnia dotlenienie komórek w skórze głowy;
  • prawidłowa pielęgnacja skalpu uwzględniająca jego nawilżanie i jeżeli lekarz nie zaleci inaczej – peelingi trychologiczne;
  • ograniczenie zabiegów stylizacyjnych mogących osłabiać kondycję cebulek włosowych;
  • rezygnacja ze zbyt ciasnych upięć zwiększających napięcie powierzchniowe skóry głowy;
  • stosowanie w konsultacji z lekarzem wcierek trychologicznych stymulujących porost nowych włosów.

Wszystkie powyższe wskazówki dotyczą oczywiście lekkich, na przykład sezonowych zaburzeń w ilości wypadających włosów. W przypadku poważniejszych schorzeń będą one prawdopodobnie nieskuteczne. Dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie podłoża problemu i opracowanie terapii przez lekarza specjalistę.

Zabiegi profesjonalne na wypadanie włosów – jak działają?

W profilaktyce i terapii nadmiernie wypadających włosów warto zdecydować się na poddanie profesjonalnym zabiegom. Jednym z nich jest peeling skóry głowy, który wzbogacony o witaminy E+F doskonale radzi sobie z oczyszczaniem skóry głowy i przygotowaniem jej do przyjęcia składników aktywnych w kolejnych zabiegach. Niekiedy nadmierne wypadanie włosów przeradza się w łysienie, które jest poważnym stanem chorobowym wymagającym leczenia. Wówczas stosuje się oczywiście terapię opracowaną przez lekarza. W jej ramach można wdrożyć na przykład takie zabiegi jak mezoterapia osoczem, czy mezoterapia Hair Care z zastosowaniem preparatów odżywczych.

Pierwszy ze wskazanych zabiegów – mezoterapia Mesoskin wykorzystuje właściwości osocza bogatopłytkowego pozyskanego z krwi pacjenta i podawanego śródskórnie w obszarze skalpu. Zabieg ten pozwala zagęścić włosy, stymulować ich porost i zapobiegać nadmiernemu wypadaniu. Najczęściej stosuje się go w przypadku łysienia androgenowego, zaburzeniu pracy naczyń krwionośnych w skórze głowy, czy złej kondycji włosów. W kontekście zabiegu mezoterapii Hair Care specjalista ostrzykuje skalp pacjenta preparatem zawierającym wysokie stężenie witamin i minerałów stymulujących porost nowych włosów, wzmacniających istniejące i regenerujących skórę głowy. Zabieg ten można stosować w charakterze terapeutycznym, ale także profilaktycznym, poprawiającym kondycję włosów. Więcej informacji na temat zabiegów w leczeniu łysienia można znaleźć na stronie https://www.klinikaantiaging.pl/kategoria/cialo/wypadajace-wlosy-lysienie/.

Wypadanie włosów – kiedy zdecydować się na zabieg?

Nadmierne wypadanie włosów jest jednym z tych zaburzeń, których terapię pacjenci podejmują niestety najczęściej na własną rękę. Tymczasem nieumiejętnie dobrane preparaty i zabiegi wykonywane w domu mogą prowadzić do pogorszenia stanu na przykład poprzez zaczopowanie mieszków włosowych. Wypadanie włosów, które zaczyna niepokoić pacjenta do tego stopnia, że decyduje się ona na podjęcie działań zaradczych, powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem specjalistą. Tylko on będzie bowiem w stanie postawić trafną diagnozę i zdecydować, czy stan pacjenta wymaga skierowania go na profesjonalne zabiegi lecznicze, czy w jego przypadku wystarczy modyfikacja diety i pielęgnacji.