× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Objawy chorobowe

Wzdęcia

Wzdęcia, przez lekarzy nazywane także meteoryzmem lub bębnicą, wynikają z tworzenia się i zbierania gazów W przewodzie pokarmowym. Zasadniczo powstawanie gazów należy do zupełnie normalnych procesów związanych z trawieniem.

Powstawanie gazów zawsze towarzyszy trawieniu i w wypadku osoby zdrowej najczęściej nie jest uciążliwe, ponieważ większa część gazów jest wchłaniana w organizmie przez ściany jelit. Gazy niewydalone przez odbyt znikają wiec w obrębie przewodu pokarmowego W zupełnie naturalny sposób i człowiek nawet tego nie zauważa. Jednak w przypadku licznych chorób ilość gazów produkowanych w przewodzie pokarmowym może być znaczna i w związku z tym uciążliwa.

Jakie są przyczyny wzdęcia?

Wzmożoną produkcję gazów mogą spowodować wszystkie zaburzenia funkcji trawienia, wywołane przez chorobę żołądka, jelit, wątroby, pęcherzyka żółciowego lub trzustki. Także połykanie powietrza, występujące u niektórych osób znerwicowanych lub jedzących zbyt szybko i łapczywie, zwane aerofagią, stanowi częstą przyczynę wzdęć. W tym przypadku utrudnieniem jest to, ze połykanie powietrza pozostaje czynnością niekontrolowaną, co oznacza, ze chory nie potrafi opanować tego odruchu. Ulgę przynosi dopiero oddawanie gazów lub puste odbijanie.

W wypadku stwierdzenia niewydolności serca, wzdęcia mogą być bardzo ważnym sygnałem alarmowym, gdyż niekiedy wynikają z zastoju krwi w organizmie.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Przyczyna wystąpienia wzdęcia jest najczęściej znana. Wiadomo na przykład, ze Wzdęcia nie należą do rzadkości po obfitym posiłku i przy braku ruchu. Jeżeli jednak powtarzają się u osoby prowadzącej zdrowy styl zżycia, to powinna się ona zgłosić do lekarza.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz najpierw będzie chciał dowiedzieć się, W jaki sposób pacjent się odżywia. Jeżeli nic nie wskazuje na to, że źródłem dolegliwości jest niewłaściwa dieta, dokładnie zbada pacjenta.

Do metod badania, wykorzystywanych W takim przypadku, należą gastroskopia, wziernikowanie jelit i badanie dróg żółciowych, a także trzustki. Czasem jednak postawienie diagnozy jest możliwe już na podstawie samych badań laboratoryjnych, a ból, który promieniuje do wymienionych narządów, jest efektem wzdęcia.

Co można zrobić samemu?

Jednym ze sposobów zapobiegania wzdęciom jest właściwa dieta. Przede wszystkim osoba cierpiąca na wzdęcia powinna unikać pokarmów, które powodują wzmożoną produkcję gazów. Należą do nich przede wszystkim cebula, rośliny strączkowe oraz kapusta, a także czekolada, kawa i mleko.

Również ciężkostrawne ciasta, rzodkiew i sałatki zawierające ogórki mogą powodować wzdęcia. Jeśli chodzi o napoje, to należy zrezygnować z młodego wina i z piwa, a także unikać innych napojów gazowanych. Pożywienie bogate w błonnik także bywa przyczyną powstawania gazów.

Należy często jeść produkty z kwaśnego mleka, jogurt, owoce (z wyjątkiem śliwek), ryż, a z mięs wyłącznie chude ich rodzaje.

Także systematyczne picie herbaty z kopru włoskiego albo anyżku oraz spożywanie kminku działa łagodząco na układ trawienny. Ważne jest regularne wypróżnianie się, ale W żadnym wypadku nie powinno się stosować środków przeczyszczających.

Poza tym należy systematycznie uprawiać sport i na co dzień dbać o wystarczającą ilość ruchu. Już zwykły spacer W jakiś czas po posiłku może zdziałać cuda. Ponadto nie należy jeść zbyt szybko i nerwowo. Połknięte powietrze powoduje bowiem bóle brzucha, kruczenie i uczucie przepełnienia.

WAŻNE

Nie wolno traktować uporczywych wzdęć, jako sprawy wstydliwej, o której się nie chce powiedzieć nawet lekarzowi, ponieważ mogą one być sygnałem poważnej choroby przewodu pokarmowego. Jeżeli wzdęcia występują często i nie jest to wynik niewłaściwego odżywiania, należy udać się do lekarza.

Wzdęcia, jako przyczyna różnych dolegliwości

W wyniku nadmiernego nagromadzenia się gazów na różnych odcinkach przewodu pokarmowego, może dojść do poważnych dolegliwości. Gazy w żołądku i jelitach, jeśli zbierze się ich dużo, powodują podniesienie się przepony. Przepona naciska na płuca, co może wywołać ostre dolegliwości sercowe, duszność, uczucie ucisku i przepełnienia, a niekiedy także bóle żołądka.

Pomoc w razie uporczywych wzdęć

Kto mimo właściwego trybu życia i odżywiania cierpi na wzdęcia, ten powinien dla złagodzenia dolegliwości spróbować lekkiego, okrężnego masażu brzucha. Często pomaga niezbyt gorąca poduszka elektryczna, którą po posiłku można przyłożyć do brzucha. W przypadku wzdęć szczególnie uporczywych i bolesnych należy poprosić lekarza o przepisanie lekarstw. Jednak nawet ich przyjmowanie nie rozwiąże problemu, jeśli nie zmieni się nawyków żywieniowych i stylu życia.