× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Z jakimi objawami udać się do gastrologa?
Jama brzuszna

Z jakimi objawami udać się do gastrologa?

Układ trawienny jest odpowiedzialny za przyswajanie składników odżywczych, eliminacji toksyn z organizmu oraz regulacji wielu innych funkcji, które są organizmowi niezbędne do utrzymania funkcji życiowych. Istotne więc jest to, aby zwracać szczególną uwagę na wszelkie nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu, jakie zauważymy i nie lekceważyć niepokojących sygnałów, jakie wysyła nam nasz organizm. Problemy żołądkowo-jelitowe, które utrzymują się przez dłuższy czas, nie tylko powodują fizyczny dyskomfort, ale także mogą mieć wpływ na naszą jakość życia oraz zdrowie. Nie należy bagatelizować wszelkich tego typu dolegliwości, ponieważ mogą one przerodzić się w znacznie poważniejsze problemy zdrowotne, które będą wymagały skomplikowanego i długotrwałego leczenia. Dziś skupimy się na tym, jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u gastrologa oraz przekonamy was do tego, że regularne wizyty u gastrologa są nie tylko wskazane, ale wręcz niezbędne w utrzymaniu prawidłowego stanu waszego układu trawiennego, a już na pewno w przypadku cyklicznych dolegliwości.

Najpowszechniejsze dolegliwości, z którymi pacjenci udają się do gastrologa 

Pacjenci zgłaszają się do gastrologa z różnymi dolegliwościami związanymi z układem trawiennym. Oczywiście każdy z nich może mieć różne przyczyny, których nie należy bagatelizować, ponieważ mogą okazać się poważne. Konsultacja ze specjalistą jest więc niezbędna, do przeprowadzenia stosownych badań w celu wystawienia diagnozy oraz zrozumienia specyfiki choroby. Wśród najpopularniejszych dolegliwości związanych z układem jelitowo-trawiennym możemy wymienić: 

  • Zgagę i refluks żołądkowo-przełykowy często objawiające się pieczeniem w klatce piersiowej po zjedzeniu. 
  • Bóle brzucha- w tym przypadku przyczyn może być wiele, od mniej niebezpiecznych (gazy, rozdęcia), po poważne schorzenia (np. wrzody, kamica żółciowa).  
  • Zaparcia i biegunki- nieregularne wypróżnianie to niezwykle niebezpieczna dolegliwość, która może prowadzić do poważnych chorób (np. zespołu jelita drażliwego), szczególnie jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas. 
  • Nietolerancje i alergie pokarmowe. 
  • Zapalenie wątroby typu A, B i C oraz stłuszczenie wątroby. 
  • Choroby zapalne jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). 
  • Anemia związana z niedoborem żelaza. 
  • Nudności i wymioty. 
  • Problemy z trzustką, w tym ostre i przewlekłe zapalenie trzustki. 
  • Problemy z połykaniem mogą świadczyć o problemach z przełykiem. 
  • Niepokojące wyniki badań- pacjenci mogą zostać skierowani do gastrologa na podstawie niepokojących wyników badań jak na przykład podwyższony poziom enzymów wątrobowych. 
  • Nagła i niewyjaśniona utrata wagi również może być objawem poważnego problemu zdrowotnego związanego z układem trawiennym. 

Jeśli zauważyliście u siebie bądź u waszych bliskich powyższe objawy, pomóc może gastrolog. Łódź oferuje doświadczonych specjalistów, którzy pomogą wam uporać się z przewlekłymi dolegliwościami gastrycznymi, zlecą odpowiednie badania, na których podstawie wystawią diagnozę i zalecą odpowiednie leczenie. Nie zwlekajcie dłużej z wizytą, liczy się wasz komfort oraz zdrowie!