× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Z jakimi problemami warto udać się do periodontologa?
Jama ustna

Z jakimi problemami warto udać się do periodontologa?

Periodontolog zajmuje się różnymi chorobami przyzębia i dziąseł, a także błony śluzowej i jamy ustnej. W zakres jego specjalizacji wchodzi nie tylko leczenie takich dolegliwości, ale też ich prawidłowa diagnostyka. Podstawę udanej terapii stanowi powiem poprawne rozpoznanie przyczyn problemu, co odbywa się na podstawie szczegółowych badań. Do periodontologa należy zwrócić się z różnymi niepokojącymi objawami, które mogą wskazywać na konieczność uzyskania wsparcia od tego specjalisty.

Choroby przyzębia

Do peridontologa warto się udać przede wszystkim w przypadku podejrzenia paradontozy. Choroby dziąseł i przyzębia występują z równie wysoką częstotliwością, co schorzenia samych zębów. Wiele takich problemów ma swoje podłoże w niewłaściwej higienie jamy ustnej i braku odpowiedniej profilaktyki, jednak przyczyny mogą być bardziej zróżnicowane. W licznych przypadkach, choroby rozwijają się w wyniku niestosowania zabiegów stomatologii zachowawczej. Kluczowe znaczenie ma chociażby usuwanie kamienia nazębnego, który prowadzi do wykształcenia się stanów zapalnych w obrębie dziąseł. Brak ich leczenia wiąż się z dużym ryzykiem rozwoju poważniejszej formy choroby przyzębia, czyli paradontozy. Stan zapalny rozprzestrzenia się wówczas poniżej dziąseł i wzdłuż korzeni, prowadząc do trwałych uszkodzeń i ubytków masy kostnej wokół zębów. W rezultacie dochodzi do ich rozchwiania się, a następnie ostatecznego wypadnięcia. Ryzyko paradontozy wzrasta z wiekiem pacjenta, przez co regularne badania powinny odbywać przede wszystkim osoby starsze. Współczesna periodontologia pozwala na uporanie się z tym problemem, pod warunkiem odpowiednio szybkiej diagnozy i sprawnego wdrożenia leczenia zapobiegawczego. W ostateczności możliwa jest też interwencja, która zminimalizuje skutki choroby.

Proces zapalny w tkankach wokół implantów

Leczenie periodontologiczne należy rozpocząć również w przypadku wystąpienia peri-implantitis, czyli utraty podtrzymującej kości na skutek procesu zapalnego w tkankach wokół implantów stomatologicznych. Do najczęściej spotykanych objawów klinicznych tego problemu są przede wszystkim oznaki wizualne, które zwiastują stan zapalny. W przypadku peri-implantitis można zaobserwować chociażby krwawienie lub ropienie podczas sondowania, utratę kości brzeżnej oraz charakterystyczne pogłębienie kieszonek. O podatności na rozwój choroby decyduje nie tyle stan zębów pacjenta, co unikalna właściwość jego organizmu. Ryzyko wystąpienia peri-implantitis wzrasta w przypadku przebytej wcześniej paradontozy. Bakterie mogą zgromadzić się na powierzchni implantu w wyniku złej higieny jamy ustnej, wywołując stan zapalny otaczającej błony śluzowej. Taki stan określa się mianem peri-implant mucositis, a brak jego leczenia prowadzi właśnie do rozwoju peri-implantitis. W rezultacie kość wokół implantu ulega coraz większym zniszczeniom, co prowadzi do straty podparcia i obluzowania. Problem ten może rozwiązać tylko dobry periodontolog, który będzie w stanie zatrzymać proces utraty implantów i zniwelować potrzebę wykonania dodatkowych zabiegów.

Problem z odsłoniętymi dziąsłami

Wizyta u periodontologa jest wskazana również w przypadku często spotykanego problemu z cofającymi się dziąsłami, czyli ich recesją. Do jej charakterystycznych objawów należy odsłonięcie korzeni, co nie wygląda estetycznie i utrudnia pacjentom codzienne funkcjonowanie. W leczeniu stosuje się odpowiednie zabiegi chirurgiczne, których celem jest ponowne przykrycie korzeni. Terapie o takim przebiegu są obecnie realizowane na szeroką skalę, a specjalizuje się w nich chociażby dr Wojciech Krajewski. Choroby dziąseł tego typu najczęściej spowodowane są bezpośrednim uszkodzeniem tkanek, np. w wyniku zbyt mocnego szczotkowania szczoteczki, używania pasty do zębów o nadmiernej ścieralności czy też korzystania ze szczoteczki o zbyt twardym włosiu. Problem rozwija się wówczas, gdy dziąsła ulegną odsunięciu z prawidłowej lokalizacji. Urazy mechaniczne nierzadko prowadzą także do uszkodzeń tkanek zęba, co powoduje ich ubytki o tzw. niepróchnicowym pochodzeniu. Należy pamiętać, że recesje dziąseł mogą mieć podłoże również w paradontozie oraz innych chorobach zapalnych.