× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przy zaburzeniach krążenia krwi

Motorem napędowym układu krążenia jest serce. Wraz z krwią do wszystkich narządów docierają substancje odżywcze, tlen i hormony, a usuwane są produkty przemiany materii.

Zaburzenia procesu krążenia kiwi mogą dotyczyć zarówno całego układu krążenia, jak również poszczególnych stref naczyń krwionośnych np. płuc, serca, mózgu, żołądka lub wątroby.

U kogo występują zaburzenia krążenia krwi?

Wiele osób cierpi z powodu zaburzeń krążenia, zarówno ludzie starsi, jak i młodzi w okresie dojrzewania. Do czynników, które mają wpływ na proces krążenia krwi i mogą wywołać zaburzenia należą: warunki pogodowe, ciąża, stres, zdenerwowanie, nieprawidłowe odżywianie, przemęczenie oraz różnego rodzaju schorzenia.

Najważniejszym zadaniem układu krążenia jest zaopatrzenie organizmu w krew. Dotyczy to poszczególnych organów, a zwłaszcza tak ważnych jak mózg, serce, płuca i nerki.

Każdy z tych narządów potrzebuje odpowiedniej ilości krwi, w zależności od sytuacji i chwilowego zapotrzebowania organizmu.

Puls i ciśnienie krwi

O zaburzeniach krążenia krwi świadczą odchylenia wartości pulsu oraz ciśnienia krwi. Prawidłowy puls u dorosłego człowieka wynosi średnio 60-80 uderzeń na minutę, zaś ciśnienie krwi 80/120 mm Hg.

Objawy lekkich zaburzeń krążenia krwi

– Wrażenie migotania lub „czarno” przed oczami.

– Zawroty głowy.

– Osłabienie.

– U niektórych brak reakcji na otoczenie.

Kiedy mogą wystąpić zaburzenia krążenia krwi?

Regulacja procesu krążenia krwi jest ściśle związana z zapotrzebowaniem organizmu na tlen oraz jego transportem. Z tego względu zaburzenia krążenia mogą negatywnie wpływać na proces oddychania, i na odwrót, upośledzenie oddychania może wywierać niekorzystny wpływ na krążenie krwi. U niektórych osób zaburzenia krążenia krwi dają o sobie znać np. podczas porannego wstawania z łóżka. Przyczyną jest gwałtowna zmiana pozycji ciała następująca po dłuższym spoczynku.

Słabe ukrwienie

Co się wówczas dzieje? Organizm przyzwyczaja się do nocnego spoczynku i pracy na „zwolnionych obrotach”. W nocy ciało znajduje się W pozycji horyzontalnej, dzięki czemu serce wykonuje znacznie mniejszy wysiłek, tzn. pompuje krew tylko na powierzchni płaszczyzny, a nie do góry.

Gwałtowna zmiana pozycji związana z porannym podnoszeniem się z łóżka może spowodować chwilowe niedokrwienie mózgu, krew pod wpływem siły ciążenia gwałtownie spływa do nóg. Organizm nie jest bowiem w stanie aż tak szybko przestawić się na pracę w nowych warunkach. Skutkiem takiego procesu może być nawet omdlenie.

Na czym polega pierwsza pomoc przy zaburzeniach krążenia krwi?

Lekkie zaburzenia ustępują zazwyczaj samoczynnie. Poza tym pacjenci często dokładnie wiedzą, akie sytuacje wywołują u nich problemy krążeniowe i po prostu starają się ich unikać.

W stanach nagłych ratownik powinien:

– Sprawdzić, czy chory jest przytomny.

–  Ułożyć poszkodowanego na płaskim podłożu z nogami lekko uniesionymi np. za pomocą koca zwiniętego w rulon.

– Rozluźnić krępujące części garderoby: krawat, pasek, kołnierz.

– Nawet jeśli chory poczuje się lepiej dopilnować, aby jeszcze przez jakiś czas pozostał w pozycji leżącej. Zmiana pozycji mogłaby spowodować nawrót omdlenia.

– Jeśli wystąpią objawy poważnych zaburzeń np. zatrzymanie oddechu lub utrata przytomności, należy wezwać Pogotowie Ratunkowe.

– Choremu nie należy na własną rękę podawać żadnych środków farmakologicznych.

Jak zapobiegać zaburzeniom krążenia krwi?

Z pewnością nie jest możliwe zapobieganie zaburzeniom krążenia powstającym w stanach nagłych np. w wyniku wypadku. Można natomiast uniknąć tych, które są skutkiem niezdrowego trybu życia. Do działań profilaktycznych należą m.in.: regularna gimnastyka, masaże ciała suchą szczotką oraz uprawianie sportów wytrzymałościowych.