× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
rozrost prostaty
Pęcherz moczowy

Zaburzenia opróżniania pęcherza

Naturalny proces opróżniania pęcherza moczowego może być w różnorodny sposób zaburzony. Na przykład występuje bardzo częste oddawanie moczu lub moczenie nocne (głównie u dzieci). Innym rodzajem zaburzenia jest oddawanie dużej lub małej ilości moczu, utrudnione i bolesne opróżnianie pęcherza, moczenie mimowolne i nieświadome. Czasami pęcherza nie można opróżnić całkowicie. Wszystkie powyższe objawy określa się mianem zaburzeń opróżniania pęcherza moczowego.

Objawy zaburzeń opróżniania pęcherza moczowego

– częste parcie na mocz z oddawaniem niewielkiej ilości.

– bolesne i utrudnione oddawanie moczu.

– popuszczanie moczu (często niezauważalne).

– trudności w opróżnieniu pęcherza.

– moczenie mimowolne.

– boleśnie napięty pęcherz moczowy.

– moczenie nocne.

Przyczyny zaburzeń opróżniania pęcherza moczowego

W zależności od rodzaju dolegliwości przyczyny zaburzeń są bardzo różne. Czasami mają one podłoże psychiczne i występują tylko w sytuacjach stresowych. W innych przypadkach dochodzi do uszkodzenia nerwów, które zaopatrują pęcherz moczowy lub choroba dotyczy centralnego układu nerwowego.

Również predyspozycje osobnicze, jak na przykład wypadanie pęcherza moczowego spowodowane wiotkością mięśni lub urazami, jak złamanie miednicy podczas upadku z wysokości z nogami rozłożonymi, jest powodem zaburzeń oddawania moczu. Także stany zapalne dróg moczowych mogą wywołać powyższe dolegliwości.

Leczenie zaburzeń opróżniania pęcherza moczowego

Z reguły leczeniem tych dolegliwości zajmuje się lekarz specjalista- urolog. Posiada on wszechstronne możliwości przeprowadzenia diagnostyki.

U kobiet może pomóc noszenie odpowiednich krążków dopochwowych. Czasami stosuje się leczenie farmakologiczne.

W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

ZABURZENIA OPRÓŻNIANIA PĘCHERZA MOCZOWEGO? SKUTECZNY DETOKS ORGANIZMU:

 oczyszczanie jelita

Co można zrobić samemu?

W przypadku, gdy przyczyna zaburzeń opróżniania pęcherza moczowego nie jest ustalona, nigdy nie należy samodzielnie podejmować leczenia.

W przypadku skłonności do częstego lub mimowolnego oddawania moczu, można jednak z powodów higienicznych zastosować środki profilaktyczne. Są to na przykład pieluchy zatrzymujące zapach, które chory powinien mieć zawsze przy sobie.

Kiedy należy się zgłosić do lekarza?

Porady lekarskiej należy zasięgnąć, gdy dolegliwości występują częściej lub utrzymują się przez dłuższy czas.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz przy pomocy różnych metod diagnostycznych ustali przyczynę zaburzeń opróżniania pęcherza moczowego.

W przypadku trudności z oddawaniem moczu może on zalecić np. wykonanie cystoskopii czyli wziernikowania pęcherza moczowego. Badanie to wyjaśni czy przyczyną jest np. kamień moczowy lub przerost prostaty.

Określenie wartości ciśnienia w pęcherzu moczowym również daje istotne informacje o przyczynie zaburzenia oddawania moczu.

W przypadku, gdy nieprawidłowości w opróżnianiu pęcherza mają podłoże nerwowe, urolog może skierować pacjenta na badanie do neurologa. Po ustaleniu diagnozy lekarz zaleci odpowiednie leczenie, czasami konieczny będzie zabieg operacyjny.

Przebieg choroby

Zaburzenia opróżniania pęcherza moczowego może wystąpić w każdym wieku. Czasami pojawia się stopniowo. W innych przypadkach dolegliwości od początku mają ostry i silny charakter. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii perspektywy wyleczenia różnorodnych zaburzeń opróżnienia pęcherza moczowego są dobre. Nie dotyczy to jednak chorób nowotworowych.

Czy zaburzenia tego typu są niebezpieczne?

Chociaż zaburzenia opróżniania pęcherza moczowego z medycznego punktu widzenia są najczęściej niegroźne, nigdy nie należy ich bagatelizować.

Przyczyną ich wystąpienia mogą być również poważne choroby, np. stan zapalny, a nawet nowotwór złośliwy.

Ważne

Ból pojawia się, wcześniej lub później, prawie zawsze w przypadku chorób urologicznych.  Na ogół spowodowany jest rozciągnięciem, nadmiernym wypełnieniem lub napięciem chorego narządu (pęcherz moczowy, cewka moczowa, nerka). Charakter bólu, jego umiejscowienie i czas trwania są dla lekarza ważnymi informacjami, ułatwiającymi postawienie rozpoznania. Dlatego też należy zawsze dokładnie o nich opowiedzieć.

Ostrzeżenie

W przypadku pojawienia się utrudnień przy oddawaniu moczu nigdy nie należy przyjmować leków moczopędnych na własną rękę. Nie zmniejszą one dolegliwości, a przeciwnie, mogą nasilić.

Jedna odpowiedź na temat “Zaburzenia opróżniania pęcherza

  1. 3 lata temu miałam problemy z opróżnianiem pęcherza-zalegał mocz co powodowało infekcje układu moczowego. Urolog po kilku miesiącach leczenia zlecił MR kręgosłupa. Na wysokościS2 zdiagnozowano obszerną torbiel Tarowa.Neurochirurg na konsultacji wyjaśnił, że torbiel uciskają nerw.Przeszłam zabieg odbarczenia torbieli.Praca pęcherza znacznie się poprawiła. Niestety niedawno poczułam duży ból w okolicy lędźwiowej, a po kilku dniach powróciły problemy z oddawaniem moczu
    ( dokładnie takie jak kilka lat temu). Zastanawiam się do jakiego specjalisty się zwrócić ( urolog, neurolog, neurochirurg?) żeby moja droga do leczenia była krótsza niż ostatnio.
    Wtedy trwało to kila miesięcy. Jak powinno wyglądać, na czym ma polegać leczenie w tym przypadku?
    Dziękuję za pomoc.

Dyskusja jest zamknięta.