× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Chore dziecko

Zakażenia u noworodków

Noworodki są szczególnie podatne na różnego rodzaju choroby zakaźne. Nie wszystkie bowiem przekazywane przez matkę w okresie ciąży przeciwciała mogły przedostać się przez łożysko, sam noworodek zaczyna je dopiero wytwarzać. Zakażenia wywoływane są głównie przez mikroorganizmy takie jak bakterie, wirusy i grzyby.

Jakie występują rodzaje zakażeń?

Najczęściej występującą u noworodków chorobą jest posocznica. Polega ona na tym, że do krwiobiegu przenikają zarazki pochodzące z ogniska bakterii. Zapalenie spojówek również wywołują bakterie; jeśli jednak dziecko połknie zainfekowaną wydzielinę, często dochodzi do zapalenia płuc. Zapalenie płuc zdarza się także jako samodzielna jednostka chorobowa i zawsze jest bardzo niebezpieczne dla życia dziecka. Poważniejszą formą zapalenia jest rzeżączkowe zapalenie spojówek, w którym szczególnie zagrożona jest rogówka oka. Zapalenie jelita grubego i okrężnicy dotyczy śluzówki jelita o objawia się biegunką. Dochodzi wtedy do wytwarzania gazów, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do przerwania jelita. Zapalenie opon mózgowych dotyka częściej chłopców niż dziewczynki. Niebezpieczne jest również zapalenie pępka, może ono rozszerzyć się na ścianę jamy brzusznej i wywołać posocznicę.

Objawy zakażeń u noworodków

– Apatia, osłabiony odruch ssania

– Wymioty, gorączka

– Duże skoki temperatury

– Blada twarz, woskowy kolor skóry

– Duszności

– Spadek wagi ciała

Jakie są przyczyny zakażeń?

Niezupełnie jeszcze wykształcony system immunologiczny noworodków, nie zapewnia ochrony organizmu przed zarazkami i to właśnie stanowi u dzieci przyczynę większej podatności na zakażenia. Już podczas samego porodu zarazki matki mogą przedostać się na ewentualne skaleczenia czy zadrapania dziecka. Chwilę później zagrożeniem stają się bakterie i wirusy przenoszone przez matkę, lekarza czy personel szpitalny. Możliwe są również zakażenia zainfekowanymi wodami płodowymi lub połkniętą przez dziecko wydzieliną w kanale rodnym.

Jak leczy się zakażenia u noworodków?

W leczeniu zakażeń u noworodków stosuje się zazwyczaj terapię lekową. Zależy ona od rodzaju infekcji. Często leczenie zaczyna się, gdy tylko zachodzi cień podejrzenia choroby, ponieważ dość długo trwa wyodrębnienie zarazków we krwi, w wymazach błony śluzowej, w stolcu lub moczu. Zakażenia bakteryjne leczy się w szpitalu. Na ogół na początku leczenia podaje się choremu dziecku antybiotyk, który działa na całe grupy bakterii, a później, po ustaleniu konkretnego typu zarazków, w zależności od potrzeb, leczenie modyfikuje się. Noworodki nie są w stanie połykać tabletek, stosuje się więc zastrzyki dożylne lub domięśniowe.

Co można zrobić samemu?

Zakażenia może leczyć tylko lekarz!

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Dziecko urodzone w klinice znajduje się od początku pod opieką personelu medycznego, który zwraca uwagę na wszystkie zmiany stanu zdrowia noworodka. Po porodzie w domu lub po opuszczeniu kliniki należy zgłosić się do lekarza natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych oznak infekcji.

Przebieg zakażeń u noworodków

Każda choroba ma swoją specyfikę. Noworodek jest osowiały i nie odczuwa pragnienia. W zależności od zarazka wywołującego daną chorobę, objawy przybierają na sile. Gorączka, duszności i zaburzenia krążenia pogarszają ogólny stan dziecka.

Czy zakażenia są niebezpieczne?

Zakażenia noworodków zawsze należy traktować bardzo poważnie, ponieważ szczególnie w pierwszych tygodniach życia dziecka większość z nich szybko się uogólnia. Różne czynniki, pojawiające się razem, nawet w przypadku stosunkowo lekkiej infekcji mogą mieć bardzo poważne skutki.

Jakie dzieci są najbardziej zagrożone?

Najbardziej podatne na infekcje są dzieci z grupy tzw. wysokiego ryzyka. Do nich należą wcześniaki, dzieci z niedowagą, bliźnięta i dzieci z ciąży mnogiej, ponadto urodzone w porodach kleszczowych i próżniowych oraz noworodki z silnymi krwotokami.

Jak unikać zakażeń?

Odpowiedni czasem do zapobiegania zakażeniom jest ciąża. Przyszłe matki powinny unikać alkoholu, nikotyny, zażywania leków i innych specyfików odurzających o silnym działaniu. Po porodzie wyjątkowo skutecznym środkiem zapobiegawczym jest mleko matki, bogate w witaminy i immunoglobulinę A, działającą ochronnie na śluzówkę, szczególnie jelit.