× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Pęcherz moczowy

Zakażenie układu moczowego

Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Infekcje układu moczowego mogą wystąpić pod trzema postaciami: zapalenia pęcherza moczowego, zapalenia miedniczek nerkowych oraz zapalenia cewki moczowej.

Objawy zakażenia układu moczowego

– częste oddawanie moczu

– pieczenie i ból przy oddawaniu moczu

– krew w moczu

– gorączka

– bóle o charakterze kolkowym

– pulsujący ból w okolicy nerek

Przyczyny zakażenia układu moczowego

Zapalenia miedniczek nerkowych i pęcherza moczowego najczęściej wywołują bakterie jelita grubego. Drobnoustroje dostają się do pęcherza moczowego z zewnątrz, poprzez cewkę moczową. Czasami do zapaleń dochodzi również w wyniku wyziębienia, zakażenia bakteryjnego podczas stosunku płciowego lub ogólnej infekcji wirusowej, ponieważ wtedy organizm jest osłabiony oraz bardziej podatny na choroby.

Jeżeli zapalenie pęcherza moczowego zdarza się często, przyczyną tego mogą być zmiany w budowie układu moczowo – płciowego sprzyjające zakażeniu. Zmiany te to np. wrodzone wady: przerost prostaty u mężczyzn czy wypadanie macicy u kobiet. Uszkodzenia te przyczyniają się do zaburzeń oddawania moczu, czego częstą konsekwencją jest zakażenie. Gdy mocz zbyt długo pozostaje w pęcherzu, tworzą się dogodne warunki do rozmnażania się i rozwoju bakterii.

Kamica nerkowa oraz zaburzenia w przepływie moczu przez moczowody są jedną z głównych przyczyn zakażenia miedniczek nerkowych. Zapalenie prawej miedniczki nerkowej występuje szczególnie często w ostatnim okresie ciąży.

Czynniki chorobotwórcze będące przyczyną zapalenia cewki moczowej są zazwyczaj pochodzenia zewnętrznego. Do zakażenia dochodzi na przykład podczas stosunku płciowego lub na pływalniach.

Leczenie zakażenia układu moczowego

Zakażenie układu moczowego leczy się przede wszystkim za pomocą antybiotyków. Dzięki leczeniu antybiotykami, objawy zapalenia pęcherza moczowego ustępują zazwyczaj już po trzech dniach. W przypadku zapalenia miedniczek nerkowych przed podjęciem leczenia należy ustalić, co wywołało chorobę, aby dobrać odpowiednie antybiotyki.

Co można zrobić samemu?

Dolną część ciała należy chronić przed wychłodzeniem. Dotyczy to w szczególności dziewcząt oraz kobiet, które często ubierają się za lekko.

Jeśli już doszło do infekcji należy przyjmować dużo płynów, aby przepłukać drogi moczowe.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeżeli dolegliwości nie ustaną w przeciągu trzech dni lub, gdy wystąpi gorączka należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza.

Jak postąpi lekarz?

Na podstawie typowych objawów łatwo można stwierdzić zapalenie pęcherza moczowego. Badanie moczu potwierdza diagnozę. W przypadku zapalenia miedniczek nerkowych lekarz zaleca również badanie krwi.

Przebieg choroby

Zapalenie cewki moczowej objawia się częstym parciem na mocz oraz obrzękiem i bólem w okolicy cewki moczowej. Przy oddawaniu moczu odczuwalne jest pieczenie.

Dla ostrego zapalenia pęcherza moczowego charakterystyczne jest uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, częste parcie na mocz z towarzyszącym mu bólem. Często pod koniec oddawania moczu występują śladowe ilości krwi.

Zapalenie pęcherza moczowego poprzez moczowody może rozszerzyć się na jedną lub w rzadkich przypadkach dwie nerki. Chorzy czuje się wtedy osłabiony, ma gorączkę i odczuwa pulsujący ból. Czasami pojawiają się objawy kolki nerkowej po chorej stronie.

W ciężkich przypadkach bakterie dostają się do krwi i zostają rozprzestrzenione po całym organizmie. Dochodzi wtedy do posocznicy (zakażenia krwi). Gorączka jest na ogół bardzo wysoka, a pacjent ma dreszcze. Choroba obejmuje także serce i układ krwionośny. W rezultacie, w wyniku wstrząsu wywołanego niewydolnością nerek, sytuacja staje się groźna dla życia pacjenta.

Czy zapalenie układu moczowego jest niebezpieczne?

Główne niebezpieczeństwo tej choroby polega na tym, że nie jest ona często traktowana poważnie. W wyniku przewlekłej infekcji w drogach moczowych może dojść nawet do sytuacji zagrażającej życiu.

Jak unikać zakażeń dróg moczowych?

Należy dbać, aby bakterie nie dostały się do dróg moczowych. Ponieważ kobiety i dziewczęta są szczególnie narażone, powinny ściśle przestrzegać zasad higieny. Po oddaniu stolca należy dokładnie wytrzeć odbyt, ale tak, by ruch nie był skierowany w stronę pochwy.

Ważne

Kobiety cierpią na zakażenie dróg moczowych znacznie częściej niż mężczyźni. Ich cewka moczowa jest bowiem krótsza, dlatego bakterie z zewnątrz mają łatwiejszy dostęp do organizmu.

2 odpowiedzi na “Zakażenie układu moczowego

  1. A cz można jakoś skutecznie wzmocnić układ moczowy? W moim przypadku największy problem to nawracające zapalenia pęcherza.

    1. Pani Karino, oczywiście można – przede wszystkim należy dbać o odpowiednio ciepły ubiór, nie doprowadzić do przeziębienia pleców i brzucha. Kolejnym krokiem jest zwiększenie aktywności fizycznej, picie dużej ilości płynów oraz zrzucenie zbędnych kilogramów, lub także przybranie kilku kilo w razie niedowagi. Powracające zapalenia pęcherza są objawem jakiegoś procesu zachodzącego w Pani organizmie. Zbadać to może jedynie specjalista. Także w tym przypadku najlepiej pomagają leki przepisane przez urologa.

Dyskusja jest zamknięta.