× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
zanokcica choroby paznokci
Objawy chorobowe

Zmiany chorobowe paznokci – przyczyny i sposoby leczenia

Medycyna zalicza paznokcie do tzw. przydatków skóry. Paznokcie zbudowane są z martwej warstwy rogowej, nie posiadają nerwów ani naczyń krwionośnych. Są to twory, które podlegają naturalnemu procesowi starzenia się, stają się łamliwe i szorstkie, mogą je atakować różnorodne schorzenia. Najczęściej występujących schorzeniem paznokci jest zanokcica. Powstaje ona wskutek zakażenia paznokci i otaczającej je tkanki zarazkami chorobotwórczymi skóry. Zanokcica atakuje głównie paznokcie palców stóp. Innym schorzeniem paznokci jest choroba o nazwie “paznokcie w kształcie szkiełka zegarkowego”. Są to zmiany chorobowe paznokci charakteryzujące się nadmiernym podłużnym wypukleniem płytki paznokciowej. Przyczyną tego schorzenia jest długotrwałe niedotlenienie spowodowane np. wadą serca.

Jakie są przyczyny zmian chorobowych paznokci?

Przyczyną zanokcicy jest najczęściej nieprawidłowo wykonany pedicure. Zbyt krótko obcięty paznokieć. Powstające często na paznokciach podłużne rowki są w większości przypadków zupełnie naturalnym procesem związanym ze starzeniem się paznokcia. Zjawisko takie może być również oznaką zaburzeń wzrostu paznokcia wskutek skaleczenia łożyska. Kwitnienie paznokcia, czyli występowanie białych plam na powierzchni płytek paznokciowych nie jest poczytywane za schorzenie. Inne zmiany płytek mogą mieć przyczynę w niedoborze witamin i minerałów. Zmian chorobowe w postaci wgłębień paznokcia, często błędnie kojarzone z tzw. Plamistością, są tak naprawdę objawami łuszczycy.

Jak leczy się zmiany chorobowe paznokci?

Przy zanokcicy leczenie polega na usunięciu brzegu paznokcia razem z łożyskiem oraz korzeniem paznokcia. W ten sposób można zapobiec wrastaniu i kaleczeniu łożyska. Leczenie infekcji bakteryjnych lub grzybiczych paznokci, które często występują razem z grzybicą skóry, polega w większości przypadków na chirurgicznym usunięciu zaatkaowanego paznokcia. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Przy grzybicach paznokci stóp metody chirurgiczne są mało skuteczne, dlatego stosuje się głównie odpowiednie środki farmakologiczne. Pozostałych zmian chorobowych paznokci nie trzeba lub nie można leczyć.

Utrata paznokcia

Zranienie palca dłoni lub stopy powoduje czasem “schodzenie” się paznokcia. Jeśli uszkodzony zostanie również korzeń, wówczas paznokieć albo w ogóle nie odrasta albo odrasta zdeformowany.

Co można zrobić samemu?

Zanokcicy można zapobiec zachowując ostrożność przy zabiegach pielęgnacji stóp. Paznokci stóp nie wolno obcinać krócej niż do brzegu łożyska. Po zabiegach usunięcia paznokcia z powodu stanów grzybiczych pacjent musi każdego dnia na łożysko paznokcia nakładać specjalny środek zapobiegający nawrotom grzybicy.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Pomoc lekarska jest konieczna w przypadku zanokcicy oraz “paznokci w kształcie szkiełka zegarkowego”. Również przy stanach grzybiczych należy udać się do lekarza, ponieważ istnieje ryzyko rozszerzenia się infekcji na resztę stopy.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz musi najpierw rozpoznać, czy zmiany na paznokciach są jedynie objawem naturalnego procesu starzenia się paznokci, czy też symptomem pewnych schorzeń. Lekarz zdecyduje, czy zmiany te wymagają leczenia farmakologicznego, czy jedynie zmiany nieprawidłowych metod pielęgnacji paznokci.

Zmiany chorobowe paznokci przebieg

Obok najczęściej występującej zanokcicy, grzybicy i innych opisanych schorzeń istnieją również nowotwory paznokci. Na szczęście jednak większość schorzeń paznokci należy do zupełnie niegroźnych dolegliwości.

Ważne

Jeżeli zbyt często występują nawroty zanokcicy, a ich przyczyny nie można szukać w specyfice wykonywanego zawodu (piekarz itp.) należy zbadać, czy przyczyną nie jest przypadkiem nierozpoznana cukrzyca.