× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Narządy płciowe

Zapalenia zewnętrznych żeńskich narządów płciowych

Stany zapalne zewnętrznych żeńskich narządów płciowych atakują głównie wargi sromowe mniejsze i większe. Choroba bardzo często pojawia się równocześnie z zapaleniem pochwy lub cewki moczowej. Czasem występuje również stan zapalny tzw. gruczołów Bartholina, mających swoje ujścia naw wargach sromowych mniejszych. Pierwsze objawy zapalenia zewnętrznych żeńskich narządów płciowych to pieczenie, świąd i ból podczas stosunku płciowego. Dolegliwości utrzymują się również w czasie siedzenia i chodzenia. Inne symptomy choroby to zaczerwienieni oraz obrzęk warg sromowych.

Objawy zapalenia zewnętrznych żeńskich narządów płciowych

– ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, stosunku płciowego, siedzenia i chodzenia

– zaczerwienienie, obrzęk, narośl w obrębie warg sromowych

– świąd

Przyczyny stanów zapalnych zewnętrznych żeńskich narządów płciowych

Źródłem stanów zapalnych są zakażenia bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. Infekcjom sprzyja brak higieny, noszenie ciasnej bielizny, kąpiele w publicznych basenach oraz przyjmowanie środków antykoncepcyjnych. Występowanie opisanych objawów przed lub podczas miesiączki może świadczyć o zakażeniu wirusem opryszczki. Stany zapalne mogą być także skutkiem reakcji alergicznych i podrażnienia błon śluzowych środkami higieny intymnej. Zapalenia warg sromowych występują częściej niż przeciętnie u kobiet z chorobami na tle zaburzeń przemiany materii np. z cukrzycą.

Leczenie stanów zapalnych zewnętrznych żeńskich narządów płciowych

Wybór terapii zależy od rodzaju zarazków i źródła zakażenia.

Co można zrobić samemu

Głównym nakazem jest rygorystyczne wręcz przestrzeganie higieny. Bieliznę należy zmieniać codziennie, wygotowywać i unikać noszenia ciasnej. W okresie choroby konieczne jest zaprzestanie kontaktów seksualnych. Nieprzyjemne dolegliwości można złagodzić stosując napary z rumianku lub otrąb w postaci nasiadówek, a ulgę przyniosą również kompresy z lodu. Ważne jest także utrzymywanie suchości w obrębie zewnętrznych narządów płciowych, przy czym ni nadaje się do tego puder, gdyż powoduje powstawanie strupków.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Stanów zapalnych w obrębie zewnętrznych żeńskich narządów płciowych nie wolno lekceważyć. Konieczna jest wizyta u lekarza, gdyż nawet lekkie zapalenie może stać się przyczyną rozległej infekcji i poważnych komplikacji.

Jak postąpi lekarz?

Zbada narządy płciowe kobiety i pobierze wymaz, który pozwoli zidentyfikować rodzaj zarazków. Zakażenia bakteryjne leczy się za pomocą antybiotyków, grzybicze za pomocą czopków dopochwowych i maści, które zawierają często również antybiotyki przeciwgrzybiczne. W przypadku zakażenia wirusowego lekarz przepisze odpowiednią maść lub usunie powstałe narośl (brodawki). Czasem konieczne jest również nacięcie ujść zakażonych gruczołów Bartholina.

Przebieg stanów zapalnych w obrębie zewnętrznych żeńskich narządów płciowych

W zależności od rodzaju zakażenia choroba może mieć różny przebieg. W większości przypadków wczesne podjęcie leczenia oraz przestrzeganie zaleceń lekarza szybko prowadzi do ustąpienia objawów. Świąd sromu występuje także w dolegliwościach niezapalnych, których powodem mogą być reakcje alergiczne na wkładki higieniczne itp. a także przy złym ukrwieniu.

Czy zapalenia zewnętrznych żeńskich narządów płciowych są niebezpieczne?

Nie, jeśli pacjentka odpowiednio wcześnie zgłosi się do lekarza. Należy pamiętać, że zlekceważenie dolegliwości może spowodować rozszerzenie się infekcji na pochwę, macicę, cewkę moczową i nerki.

Zapobieganie zapaleniom zewnętrznych żeńskich narządów płciowych

– zakładać luźną, przewiewną bieliznę

– nie nosić ciasnych spodni

– do higieny intymnej używać wyłącznie delikatnych, testowanych płynów lub emulsji, nie stosować mydła

– w razie kontaktów intymnych z przygodnym partnerem zawsze używać prezerwatyw

Ważne

Przy bakteryjnych lub grzybiczych zakażeniach zewnętrznych narządów płciowych u kobiet, leczenie stosuje się również u partnera. W ten sposób można zapobiec powtórnej infekcji.