× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Pęcherz moczowy

Zapalenie cewki moczowej

Cewka moczowa jest przewodem odprowadzającym mocz z pęcherza moczowego na zewnątrz ciała. U mężczyzny jej zakończenie znajduje się w żołędzi prącia, u kobiety zaś uchodzi do przedsionka pochwy. Cewka moczowa mężczyzny jest, więc znacznie dłuższa od cewki moczowej kobiety. Wnętrze tego przewodu wyścielone jest błoną śluzową, która z różnych przyczyn może ulegać zmianom zapalnym.

Zapalenie cewki moczowej powoduje nieprzyjemne dolegliwości podczas oddawania moczu. Obrzęknięta błona śluzowa utrudnia przepływ moczu, który oddawany jest niewielkimi porcjami. Zalega on w pęcherzu, wywołując uczucie parcia na mocz. Szczególnie nieprzyjemne jest silne pieczenie podczas oddawania moczu, niekiedy przechodzące w bardzo ostry ból. Zmieniona zapalnie błona śluzowa wydziela znacznie więcej śluzu niż normalnie. Ma on postać przejrzystej lub mętnej, ropnej wydzieliny.

Objawy zapalenia cewki moczowej

– silne parcie na mocz

– pieczenie i ból podczas oddawania moczu

– upławy z cewki moczowej

Przyczyny zapalenia cewki moczowej

Rozróżnia się zapalenia infekcyjne (wywołane zakażeniem drobnoustrojami chorobotwórczymi) i nieinfekcyjne.

Nieinfekcyjne zapalenie cewki moczowej może być spowodowane np. urazem. Przyczyną urazu pęcherza lub zabiegi przeprowadzane na pęcherzu, w których narzędzia wprowadza się przez cewkę. Nieinfekcyjne zapalenie może też powstać na skutek innych chorób, na przykład duru brzusznego, cukrzycy lub alergii pokarmowej.

Znacznie częściej dochodzi jednak do zapalenia infekcyjnego – na skutek zakażenia bakteriami, wirusami, grzybami i innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zarazki zagnieżdżają się w cewce moczowej wywołując miejscowy stan zapalny. Przykładem może być choćby przenoszona drogą płciową rzeżączka – choroba wywołana przez bakterie zwane gonokokami. Chociaż większość infekcyjnych zapaleń cewki moczowej medycyna nie zalicza do tzw. chorób przenoszonych drogą płciową, podczas stosunku z chorą osobą bardzo łatwo o zakażenie. Jednak równie łatwo można zarazić się np. w saunie lub na basenie.

Leczenie zapalenia cewki moczowej

Nieinfekcyjne zapalenia leczy się, w zależności od przyczyny, lekami przeciwzapalnymi lub przeciwuczuleniowymi. Jeżeli zapalenie wywołane jest przez bakterie lub inne mikroorganizmy, konieczne jest zwalczanie ich za pomocą antybiotyków, np. tetracykliną, penicyliną lub innymi.

U chorych, u których obrzęk cewki moczowej uniemożliwia prawidłowy odpływ moczu, konieczne jest czasem założenie cewnika do pęcherza moczowego. W przypadku trwałego zwężenia często niezbędne jest chirurgiczne poszerzenie cewki.

Przebieg zapalenia cewki moczowej

Nieleczone zapalenie cewki moczowej może czasem doprowadzić do powstania ropni, które często przenoszą się na sąsiadujące tkanki. Po pewnym czasie może dojść do rozwoju tzw. ropowicy – licznych ropni, które niszczą tkanki wokół cewki moczowej.

Jeśli w odpowiednim momencie nie rozpocznie się leczenia, zapalenie cewki może objąć swoim zasięgiem również pęcherz moczowy, moczowody, nerki, jak i narządy płciowe, co niejednokrotnie prowadzi do trwałego uszkodzenia tych narządów.

Co można zrobić samemu?

Bardzo duże znaczenie ma utrzymywanie higieny narządów płciowych i stosowanie odpowiednich zabezpieczeń (prezerwatywy) w przypadku stosunków płciowych z wieloma partnerami. Narządy płciowe powinno się myć codziennie, a mężczyźni powinni zwrócić uwagę na usuwanie tak zwanej mastki, gromadzącej się pod napletkiem.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ropna wydzielina wypływająca z cewki moczowej, ból i pieczenie podczas oddawanie moczu oraz częste parcie na mocz to pierwsze objawy, które powinny skłonić każdego o wizyty u lekarza, najlepiej urologa. Nie powinno się zwlekać i czekać na kolejne objawy, gdyż zapalenie cewki moczowej jest poważnym schorzeniem.

Jak postąpi lekarz?

Metodą diagnostyczną, pozwalającą na rozpoznanie zapalenia cewki moczowej, jest wymaz śluzu z cewki moczowej. Lekarz pobiera materiał do badania specjalnym cienkim wacikiem, który wprowadza przez ujście cewki moczowej do jej wnętrza. Badanie laboratoryjne materiału pozwala stwierdzić, czy przyczyną zapalenia są bakterie, a jeśli tak, to jakie szczepy. W niektórych przypadkach wykonuje się tez laboratoryjne badanie moczu.

Ważne

Osoba chora na zapalenie cewki moczowej nie powinna odbywać stosunków płciowych bez prezerwatywy, dopóki nie pozwoli na to lekarz. Jeżeli przyczyną zapalenia jest zakażenie wirusowe, nie wolno też korzystać z sauny oraz basenów, ponieważ można zarazić inne osoby.

  1. Od 3 lat mam bakterie proteus mirabilis w wymazie z cewki moczowej. Wybrałem przez ten czas wszystkie antybiotyki z antybiogramu i dalej nie mogę sie pozbyć proteusa. Badania robie ciągle w jednym i tym samym laboratorium. Mój dermatolog powiedział abym zrobił kolejne badanie w Sanepidzie bo tam mogą mieć zupełnie inne antybiotyki w antybiogramie. Ma racje bo do tych już zdążyła sie na pewno uodpornić. Nie wiem co mam dalej robić. Szukam bardzo dobrego lekarza który wie jak pozbyć sie Proteusa. Proszę o rady.

  2. WITAM muj problem polega jest taki ze pierwsze zaczol mnie bolec podbzusze z prawej strony nawet to niebym bol lecz takie mrowienie potem zaczelo sie parcie na mocz wciagu dnia przy odawaniu moczu nie boloalo mnie lekarz przepisal mi macrodatin 100mg zpoczatku tak jagby pomoglo ale nie przeszlo teraz mam mrowienie lekie podbrzusza i yciek z cewki moczowej bez bolu i czasam tak jak by mnie mrowilo jadro jest dzien tak jak by bylo mniej przechodzilo a na 2 np wzrastalo biore teraz antybiotyk bioraceft 500g porosze o porade POZDRAWIA

    1. @Michal Przy zapaleniach cewki moczowej często dochodzi do powstania kamieni nerkowych. Zbadaj nerki, ponieważ mogło dojść do uszkodzenia układu moczowego.

  3. Pani Ewo, zapalenie cewki moczowej może dawać takie objawy. Pochwa jest ujściem dróg moczowych, a więc jeżeli dochodzi do problemów w jakimkolwiek odcinku układu moczowego – objawy mogą pojawiać się na jego końcu, czyli w pochwie. Należy sprawdzić, czy leczenie przeciwgrzybicze zostało ukończone, a także zwrócić uwagę na podejrzane objawy – blada skóra, zaczerwienienia w okolicy pochwy, temperatura wewnątrz pochwy, ilość stosunków płciowych, higienę podczas odbywania stosunku. Pamiętać należy także o prawidłowej higienie narządów rozrodczych, nie używać zwykłego mydła a specjalnego żelu.

  4. Pani Ewo, jeżeli lekarz po miesiącu nie widzi problemu a problem powraca – należy zmienić specjalistę. Powrót problemu po miesiączce może oznaczać infekcję w jajnikach, jajowodach lub macicy. Pod tym kątem należy przeprowadzić badania. Jeżeli przyczyna nie jest w tych organach, kolejne do wnikliwego zbadania są nerki.

  5. od roku co tydzien , dwa tygodnie mam zapalenie pecherza, i biore antybiotyki cipro-1A phrama 500mg i pomagają ale pojawił sie nowy ból wydaje mi sie ze to zapalenie cewki moczowej. Mam również opuchnięcia dbam o higiene mam jednego partnera , nie wiem jaka to moze byc przyczyna. Nigdy nie byłam u ginekologa w tym tygodniu ide pierwszy raz wiem ze to nie dobrze ale nigdy nie czułam takiej potrzeby do teraz. Nie wiem co robic bardzo mnie boli gdy siedam i wykonuje podstawowe czynnosći.

    1. Pani Natalio, co tygodniowe stany zapalne występujące przez rok to bardzo niepokojący objaw. W diagnozie proszę zaufać ginekologowi, który powinien Panią jak najszybciej zbadać. Odczuwalne objawy mogą różnić się faktycznym stanem, który ocenić jest w stanie jedynie specjalista.

Dyskusja jest zamknięta.