× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Jama ustna

Zapalenie dziąseł

Dziąsło (gingiva) jest częścią błony śluzowej jamy ustnej, opiera się na okostnej szczęki i otacza szyjkę zęba. Stanowi istotny element w konstrukcji aparatu zębowego. Niekorzystny wpływ różnorodnych czynników może spowodować zapalenie dziąseł objawiające się obrzękiem, zaczerwienieniem i krwawieniem. W niektórych przypadkach na dziąsłach powstają owrzodzenia.

Zapalenie dziąseł przyczyny

Najważniejszą przyczyną zapalenia dziąseł jest zaniedbanie higieny jamy ustnej, co doprowadzi do powstawania osadu bakteryjnego na zębach (plaques). Namnażające się bakterie znajdują pożywkę w postaci resztek węglowodanów i osadzają się na powierzchni zębów. Proces ten wywiera negatywny wpływ także na dziąsła. Przyczyną zapalenia dziąseł może być kamień nazębny, rozkładające się resztki pożywienia, przemiany w gospodarce hormonalnej organizmu oraz nieprawidłowe wypełnienie zębów. Zapalenie dziąseł może być także jednym z pierwszych symptomów chorób osłabiających układ odpornościowy organizmu np. cukrzycy (diabetes mellitus) lub białaczki. Oprócz tego źródłem stanów zapalnych dziąseł może być: brak witamin, alergie, stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, infekcje oraz zatrucie rtęcią lub bizmutem.

Zapalenie dziąseł objawy

obrzęk.

– zaczerwienienie.

– krwawienie.

– zniekształcenie dziąseł.

– płynna wydzielina.

– czasem gorączka.

Zapalenie dziąseł leczenie

Rodzaj terapii zależy od przyczyny zapalenia. Przede wszystkim przeprowadza się kontrolę stanu uzębienia i leczy próchnicę.

Czy można coś zrobić samemu?

Oprócz podjęcia leczenia dentystycznego pacjent musi zacząć dbać o higienę jamy ustnej.

Kiedy należy się udać do lekarza?

Gdy dziąsła są zaczerwienione, zaczynają krwawić, są obrzmiałe i dolegliwości nie ustępują po upływie kilku dni. Z wizytą u dentysty nie wolno zwlekać zwłaszcza wtedy, gdy pojawił się ból i owrzodzenia dziąseł.

Jak postąpi lekarz?

Przede wszystkim spróbuje znaleźć przyczynę choroby pytając pacjenta o przestrzeganie przez niego zasad higieny jamy ustnej. Bardzo ważna jest przy tym częstotliwość i sposób mycia zębów. W razie potrzeby dentysta objaśni, jak prawidłowo powinny wyglądać zabiegi higieny jamy ustnej. Następnym etapem jest usunięcie osadu i kamienia nazębnego. W cięższych przypadkach przeprowadza się gruntowne leczenie polegające na wygładzeniu korzeni i powierzchni zębów, wymianie niektórych wypełnień lub korekcie protezy zębowej. Lekarz przepisze również środek przeciwbólowy do stosowania w postaci płukanek. Przy wrzodziejącym zapaleniu dziąseł dentysta może zalecić pozostanie w łóżku oraz przepisze antybiotyk. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego polegającego na wycięciu zmienionego chorobowo obszaru dziąsła. Jeżeli zapalenie dziąseł jest skutkiem konkretnej choroby, wówczas dentysta powinien przeprowadzić konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie medycyny.

Przebieg zapalenia dziąseł

Objawem łagodnego zapalenia dziąseł jest zaczerwienienie brzegów dziąseł, obrzęk oraz krwawienie, szczególnie przy myciu zębów. Ból zazwyczaj nie występuje. Należy pamiętać, że lekkie zapalenie dziąseł może bardzo łatwo przerodzić się w stan przewlekły. Wystarczy tylko, że leczenie nie zostanie rozpoczęte w początkowej fazie choroby.

Kieszenie dziąsłowe

Przy zapaleniu przewlekłym, dziąsła mają barwę sinawo-brunatną i łatwo krwawią. Na skutek osłabienia tkanki oporowej mogą wówczas powstawać tzw. kieszenie dziąsłowe. Wrzodziejące zapalenie dziąseł prowadzi do rozpadu dziąseł. Wrzody mogą pojawiać się również na policzkach, towarzyszy im podwyższona temperatura i silny ból.

Jak można zapobiec zapaleniu dziąseł?

Podstawowym środkiem profilaktyki zapalenia dziąseł jest utrzymywanie higieny jamy ustnej oraz systematyczne wizyty u dentysty (kontrole co 4-6 miesięcy) zęby należy myć po każdym posiłku stosując odpowiednio dobraną szczoteczkę oraz pastę do zębów. Lekarze zalecają również używanie nici dentystycznych, skutecznie czyszczącej przestrzenie między zębowe. Korzystnie działa także delikatny masaż dziąseł szczoteczką do zębów. Po myciu jamę ustną należy przepłukać specjalnym płynem lub ciepłym, niezbyt stężonym roztworem słonej wody.