× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Jama ustna

Zapalenie jamy ustnej

W jamie ustnej bytuje wiele różnych, z reguły przydatnych bakterii. Komórki śluzówki jamy ustnej żyją krótko, jednak cały czas powstają nowe. Stan zapalny w początkowej części układu trawiennego rozwija się w przypadku, gdy dochodzi do zaburzenia odnowy komórek śluzówki lub oczyszczanie jamy ustnej przez ślinę nie przebiega prawidłowo.

Zapalenie jamy ustnej przyczyny

Proste zapalenie jamy ustnej (Stomatitis Simplex) może być wywołane uszkodzeniami fizycznymi lub chemicznymi śluzówki. Są to tzw. zmiany pierwotne. Najczęściej jednak stan zapalny jest objawem chorób ogólnoustrojowych, często infekcji bakteryjnych, np. gruźlicy lub rzeżączki. Mówi się wtedy o zmianach wtórnych. Choroby wirusowe wywołują pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej. Do zaplenia śluzówki dochodzi często w przypadku zachorowania na AIDS, a także w przebiegu grzybic. Ponadto stanowi ono objaw reakcji chemicznych.

Zapalenie jamy ustnej objawy

– ból.

– zaczerwienienie.

– pieczenie.

– pęcherzyki.

– guzki.

– nalot.

– trudności w połykaniu.

Zapalenie jamy ustnej leczenie

Leczenie objawowe prowadzi się podając antybiotyki i leki przeciwgrzybiczne.

Czy można coś zrobić samemu?

W przypadku prostego zapalenia jamy ustnej pomaga na przykład płukanie jej naparem z szałwii lub rumianku. Podstawowym warunkiem uniknięcia stanu zapalnego jest codzienna pielęgnacja i prawidłowa higiena jamy ustnej.

Kiedy należy się udać do lekarza?

Jeżeli po trzech dniach takiego leczenia naparami z ziół dolegliwości nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz na podstawie typowych zmian zapalnych oraz badania ogólnego rozpozna chorobę, która je wywołała. Po rozpoznaniu przyczyny rozpocznie leczenie choroby podstawowej.

Zapalenia jamy ustnej w różnych chorobach

Alergiczne zapalenie jamy ustnej występuje często w wyniku uczulenia na leki. Niektóre antybiotyki wywołują reakcję alergiczną przejawiającą się krwawieniem ze śluzówki jamy ustnej oraz języka, pieczeniem w jamie ustnej, a niekiedy też owrzodzeniem. Częstą przyczyną stanów zapalnych jest także uczulenie na protezy zębowe lub środki do ich czyszczenia i kleje do protez. Przyczyna powstawania tak zwanego aftowego zapalenia jamy ustnej (Stomatitis aphtosa) nie jest dokładnie znana. Choroba objawia się bolesnymi owrzodzeniami. Początkowo są to małe zaczerwienione powierzchnie, które z czasem powiększają się, a w środku tworzy się żółtobiały krater. Powstawanie pęcherzyków podobnych do aftowych owrzodzeń powoduje zakażenie wirusem opryszczki. W drugim stadium kiły na śluzówce jamy ustnej pojawiają się sączące pęcherzyki. W wydostającym się z nich płynie znajdują się zarazki kiły, które łatwo się rozprzestrzeniają. Zapalenie wrzodziejąco-martwiejące może być także brak witamin. Niedobór witaminy z grupy B jest przyczyną pelagry, a brak witaminy C- szkorbutu. Również niedobór kwasu foliowego może być przyczyną zmian zapalnych jamy ustnej.

Zakażenia grzybicze

Grzybica jamy ustnej występuje głównie u ciężko chorych. W jamie ustnej dochodzi do rozwoju drożdżaków, które rozrastając się tworzą żółtobiały, grudkowaty nalot. Może on rozprzestrzenić się do płuc i przełyku.

Czy zapalenia jamy ustnej są niebezpieczne?

Niebezpieczeństwo zapalenia jamy ustnej zależy zawsze od choroby podstawowej, która je wywołała.

Jak zapobiega się zapaleniom jamy ustnej?

Jeżeli przyczyną zapalenia jamy ustnej jest alergia, należy znaleźć wywołujący ją czynnik i unikać kontaktu z nim.

Higiena jamy ustnej

Częstą przyczyną stanów zapalnych jamy ustnej są choroby przyzębia. Schorzenia te w dużej mierze spowodowane są nieprawidłową higieną jamy ustnej, często towarzyszącą złym nawykom żywieniowym. Właściwa pielęgnacja poprawia samooczyszczanie się jamy ustnej przez ślinę. Należy więc pilnować, żeby dzieci regularnie myły zęby.

WAŻNE

Wiele substancji chemicznych może wywołać zapalenie jamy ustnej. Należą do nich między innymi: miedź, srebro, cynk, wapno, a także rtęć. Na podstawie objawów lekarz najczęściej bez problemu jest w stanie rozpoznać, jaka substancja wywołała stan zapalny.