Każda nerka posiada liczne ciała nerkowe zwane kłębuszkami, w których zachodzą właściwe procesy filtracyjne. Kłębuszki nerkowe przypominają mikroskopijnej wielkości pory „odsączające” z krwioobiegu razem z wodą głównie cząsteczki soli oraz produkty rozpadu białka np. mocznik, kwas moczowy, kreatynę i kreatyninę.
Kłębkowe zapalenie nerek jest to ostra lub przewlekła choroba z ogniskowym lub rozlanym odczynem zapalnym w kłębuszkach nerkowych. Zapalenie kłębuszków jest obok odmiedniczkowego zapalenia nerek najczęstszą przyczyną niewydolności nerek.
Objawy zapalenia kłębuszków nerkowych
– rozbicie, osłabienie
– oddawanie małych ilości moczu
– ciemne zabarwienie moczu
– bóle głowy i nerek
– nudności
– zaburzenia widzenia
– drgawki
Przyczyny zapalenia kłębuszków nerkowych
Zapalenie kłębuszków nerkowych może występować jako powikłanie innych chorób np., zapalenia migdałków, płonicy lub próchnicy. Źródłem zapalenia jest najczęściej zakażenie dróg oddechowych paciorkowcami.
Po dwóch lub trzech tygodniach od pozornego wyleczenia wymienionych chorób, powstaje stan zapalny kłębuszków nerkowych. Nagromadzone w nerkach tzw. komórki immunologiczne, które unieszkodliwiły paciorkowce, podrażniają naczynia krwionośne nerki i wywołują zapalenie.
Zapalenie kłębuszków nerkowych występuje głównie u dzieci między 3. a 16. rokiem życie, ale atakuje również dorosłych.
Leczenie zapalenia kłębuszków nerkowych
Zaburzenia funkcji nerek i gromadzenie się soli w organizmie powodują nadciśnienie. Pacjent musi wówczas przestrzegać diety niskosolnej. Czasem konieczna jest również dieta niskobiałkowa, gdyż z powodu białkomoczu dochodzi do zaczopowania kanalików nerkowych.
Antybiotyki
Ze względu na obniżoną wydolność nerek, w ostrej fazie choroby można wypijać tylko ograniczoną i kontrolowaną przez lekarza ilość płynów. Tak samo regulowana jest ilość podawanej soli. Pacjent musi pozostać w łóżku. W ciężkich przypadkach leczenie może trwać nawet kilka tygodni, ale rokowanie jest dobre. Chory otrzymuje zazwyczaj penicylinę lub inne antybiotyki, które podaje się zapobiegawczo także wtedy, gdy nie doszło jeszcze do bakteryjnego zapalenia nerek.
Co można zrobić samemu?
Nie istnieją środki zapobiegania zapaleniu kłębuszków nerkowych. Zaleca się, aby przez jakiś czas po przejściu choroby zakaźnej stosować dietę niskosolną.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Zapalenie kłębuszków nerkowych jest to niebezpieczna choroba, której skutkiem może być nawet niewydolność nerek. W razie wystąpienia niepokojących objawów, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Do symptomów choroby należy: osłabienie, obrzęk początkowo powiek, później także policzków, zmniejszone wydalanie moczu (skąpomocz) oraz zmętnienie i ciemne zabarwienie moczu.
Niekiedy występuje tez gorączka, ból głowy, bóle nerek, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, a w wyjątkowych przypadkach objawy obrzęku mózgu w postaci bardzo silnych bólów głowy, zamroczenia oraz napadów drgawek. Objawy takie są wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza.
Jak postąpi lekarz?
Na podstawie opisanych objawów lekarz postawi wstępną diagnozę, która potwierdzi później badanie krwi i moczu, zmierzenie ciśnienia krwi i temperatury ciała.
Przebieg choroby
Nagromadzona w organizmie sól wiąże wodę, zwiększając objętość płynów w układach krwionośnym i limfatycznym, co stanowi ogromne obciążenie dla serca i układu krążenia. Skutkiem tego procesu jest wzrost ciśnienia krwi. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte w porę następuje stopniowa martwica kłębków nerkowych i w końcu zatrzymanie pracy nerek. Dochodzi wówczas do zatrucia organizmu szkodliwymi, niewydalonymi produktami przemiany materii lub też do niewydolności serca na skutek przeciążenia. Zapalenie kłębuszków nerkowych leczone odpowiednio wcześnie, zazwyczaj nie pozostawia po sobie poważniejszych zmian pochorobowych. Może natomiast pozostać zwiększona skłonność do zapalenia nerek lub wystąpić zespół przewlekłego zapalenia kłębuszków nerkowych.
Test białkowy
Wykonywany laboratoryjnie test na obecność białka w moczu polega na sprawdzeniu zabarwienia papierka testowego. Barwa czerwonawo-niebieska świadczy o obecności białka. Mocz jednak nie powinien zawierać białka, dlatego jego obecność wskazuje na zaburzenia charakterystyczne przy zapaleniu kłębuszków nerkowych.