Jest to stan zapalny powstały wskutek infekcji górnych dróg oddechowych lub przeciążenia strun głosowych podczas przebywania w zadymionych i suchych pomieszczeniach. Charakterystyczne objawy to chrypka lub całkowita utrata głosu. Pacjent ma wrażenie suchości, drapania, pieczenia lub łaskotania w gardle, co wywołuje kaszel. Jeśli takie symptomy wystąpią u dzieci, należy zbadać, czy chodzi o niegroźne raczej zapalenie strun głosowych, czy też o jedną z dwóch postaci zapalenia krtani: bakteryjne zapalenie nagłośni lub dławiec rzekomy. W obu przypadkach może w krótkim czasie dojść do duszności, a nawet uduszenia. Niezbędna jest więc szybka pomoc lekarska.
Zapalenie krtani przyczyny
Źródłem choroby jest infekcja wirusowa obszaru nosowo-gardłowego, atakująca również krtań.
Zapalenie krtani objawy
– Chrypka aż do utraty głosu.
– Uczucie pieczenia w gardle.
– Kaszel.
– Dławiec rzekomy: „szczekający kaszel”, gwiżdżący oddech, gorączka.
– Zapalenie nagłośni: wysoka gorączka, rozpulchnienie gardła, trudności z mówieniem, pobudzenie do wymiotów, czasem duszności.
Zapalenie krtani leczenie
Wirusowe zapalenie krtani ustępuje zazwyczaj po kilku dniach, pod warunkiem, że pacjent „oszczędza gardło”.
Co można zrobić samemu?
W przypadku zapalenia strun głosowych należy przebywać w pomieszczeniach o wilgotnym powietrzu. Ulgę przynoszą napary z rumianku oraz pite w dużej ilości ciepłe napoje.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Jeżeli mimo podjętych na własną rękę działań, dolegliwości nie ustępują. Tylko badanie lekarskie może wykluczyć lub odpowiednio wcześnie wykryć obecność nowotworów strun głosowych. W przypadku opisanych wyżej objawów u dzieci, należy niezwłocznie udać się do lekarza pediatry.
Jak postąpi lekarz?
W zależności od nasilenia objawów, chory przyjmuje środki przeciw kaszlowi, rozrzedzające plwocinę, antybiotyki gdy stwierdzi się podłoże bakteryjne zapalenia, lub preparaty sterydowe. Jeśli stwierdzi się obecność guzków na strunach głosowych, konieczne będzie pobranie próbki tkanki.
Przebieg zapalenia krtani
Nieżytowi strun głosowych towarzyszy zazwyczaj infekcja obszaru nosowo-gardłowego, ale związane z nimi dolegliwości dosyć szybko ustępują. Stany przewlekłe natomiast występują u palaczy lub osób narażonych na długotrwałe działanie substancji drażniących w powietrzu, albo też przebywających w pomieszczeniu o suchym powietrzu.
Czy zapalenie krtani jest chorobą niebezpieczną?
Dla osób dorosłych nie stanowi ona większego zagrożenia. U dzieci natomiast niebezpieczne mogą być dwie postaci choroby: dławiec rzekomy lub zapalenie nagłośni, niosące nawet ryzyko uduszenia. W przypadku wystąpienia u dziecka silnego rozpulchnienia gardła, gorączki oraz trudności w mówieniu, należy wezwać lekarza pogotowia. Natychmiastowa pomoc lekarska jest też niezbędna, gdy pojawiają się trudności z oddychaniem.
UWAGA
Jeżeli u osoby dorosłej chrypka utrzymuje się dłużej niż dwa, trzy tygodnie, konieczna jest wizyta u lekarza laryngologa.