Chodzi tu ściśle o zapalenie błony śluzowej pęcherza moczowego – najczęstszy przypadek infekcji dróg moczowych. Choroba może mieć formę przewlekłą lub ostrą. Przyczyną stanów przewlekłych jest niedostateczna lub przeciwnie, przesadna higiena narządów płciowych. U kobiet (u których generalnie choroba ta występuje częściej), zapalenie pęcherza moczowego może występować w powiązaniu z zapaleniem narządów rodnych oraz mieć swoją przyczynę w urazach związanych z porodem, czy stosunkiem płciowym.
U mężczyzn, u których dłuższa i węższa niż u kobiet cewka moczowa lepiej chroni pęcherz przed dostępem bakterii, chorobę może wywołać powiększenie gruczołu krokowego (prostaty), który utrudnia odpływ zalegającego moczu.
Zapalenie pęcherza moczowego przyczyny
Chorobę wywołują bakterie, które dostają się do cewki moczowej, a następnie do pęcherza moczowego, gdzie atakują jego błonę śluzową wywołując stan zapalny. Przyczyną zapalenia dróg moczowych są także infekcje wirusowe i grzybicze.
Zapalenie pęcherza moczowego objawy
– bolesny częstomocz
– nagłe parcie na pęcherz
– uczucie pieczenia podczas oddawania moczu i po
– zmętnienie moczu, który może być zabarwiony krwią i wydzielać nieprzyjemną woń
– czasem gorączka
Zapalenie pęcherza moczowego leczenie
Zazwyczaj stosuje się antybiotyki. W zależności od przypadku są to antybiotyki o szerokim lub wąskim zakresie działania. Te pierwsze zabijają różne typy bakterii, ale mają również trudne do przewidzenia działania uboczne. W przypadku silnych infekcji lekarz zapisuje najpierw antybiotyki o szerokim spektrum działania, a po analizie wyników laboratoryjnych, chory przyjmuje antybiotyki o działaniu wybiórczym. Przy lekkiej infekcji stosuje się antybiotyki, które zabijają najczęściej występujące bakterie. Leki te bardzo rzadko wykazują negatywne działania uboczne.
Co można zrobić samemu?
Przede wszystkim powinno się bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza i w żadnym wypadku nie odstawiać wcześniej leków, nawet gdy objawy choroby ustąpią. Może to, bowiem spowodować odporność bakterii na przyjmowany antybiotyk. Oprócz tego w pierwszych dniach kuracji należy pozostać w łóżku oraz wypijać dziennie kilka litrów płynów.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Gdy wystąpią niepokojące objawy. Ostre zapalenie pęcherza moczowego przychodzi nagle. Jeśli pojawi się gorączka lub tępy ból w plecach, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza.
Jak postąpi lekarz?
Aby zidentyfikować rodzaj bakterii, próbka moczu, czasem także krwi, zostanie poddana analizie laboratoryjnej. Lekarz może między innymi zapytać, czy wystąpiła gorączka oraz czy pacjent jest uczulony na antybiotyki. Jeżeli istnieje podejrzenie, że infekcja zaatakowała również nerki, wykonuje się zdjęcie rentgenowskie dróg moczowych. W przypadku silnej, rozległej infekcji, konieczny może okazać się pobyt w szpitalu.
Przebieg zapalenia pęcherza moczowego
Pierwszym objawem zapalenia pęcherza moczowego jest zazwyczaj tępy ból w podbrzuszu podczas oddawania moczu. Pacjent odczuwa ciągłe parcie moczu, które nie ustępuje nawet po opróżnieniu pęcherza. Po pewnym czasie mocz staje się mętny i wydziela nieprzyjemną woń. Jeżeli objawy nie ustąpią po kilku dniach, należy udać się do lekarza.
Czy zapalenie pęcherza moczowego jest chorobą niebezpieczną?
Nie, ale jeśli nie zostanie podjęte leczenie, infekcja może objąć miedniczki nerkowe oraz nerki.
Ważne
Po kilku dniach terapii antybiotykowej najbardziej dokuczliwe objawy zazwyczaj ustępują. Mimo tego, nadal powinno się kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza. Jest to konieczne, aby zniszczyć dokładnie wszystkie bakterie chorobotwórcze.
Co należy robić, aby uniknąć zapalenia pęcherza moczowego?
– dbać o higienę narządów płciowych, a do zabiegów higienicznych nie używać zwykłego mydła
– chronić organizm przed przeziębieniem
– oddawać mocz po stosunku intymnym
– zamiast kąpieli brać prysznic
– dostarczać organizmowi należytych ilości płynów
ważne, aby w razie problemów szybko się kontaktować z lekarzem, wtedy schorzenie można szybko i skutecznie leczyć
mi się udaje zachować pęcherz w zdrowiu dzięki żurascin uro. kiedyś miałam z nim problemy ale jakiś czas temu postawiłam na profilaktykę. witamina c, żurawina i pokrzywa z tego preparatu dzielnie mi pomagają.