× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Narządy płciowe

Zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków – czyli jajników i jajowodów – jest wywołane przez bakterie. Prawie zawsze infekcja rozpoczyna się w jajowodach, a następnie rozprzestrzenia się na jajniki. Najczęściej zapalenie obejmuje tylko jeden jajowód, jednoczesna infekcja obustronna należy do rzadkości.

Przyczyny zapalenia przydatków

Czynnikami wywołującymi chorobę są zarazki, które dostają się najczęściej z zewnątrz, poprzez pochwę i macicę. Rzadziej dochodzi do zakażenia z sąsiadujących narządów jamy brzusznej, poprzez krew lub limfę. Taka sytuacja może mieć miejsce przy zapaleniu wyrostka robaczkowego lub jelit. Bardzo rzadko przyczyną zapalenia jajowodów i jajników są prątki gruźlicy.

Najczęściej występuje infekcja poprzez macicę. Może do niej dojść na przykład po ingerencji ginekologicznej, poprzez pochwę czynniki chorobotwórcze dostają się do macicy oraz do jajowodów.

Objawy ostrego zapalenia przydatków

– bardzo silne bóle brzucha, które mogą promieniować do pleców

– ropne albo śluzowo ropne upławy o nieprzyjemnym zapachu

– wysoka gorączka

Objawy przewlekłego zapalenia przydatków

– sporadycznie występujące kłujące bóle w podbrzuszu, niezależne od miesiączki

– upławy

Podejmij leczenie w odpowiednim czasie

Również gonokoki (dwoinki rzeżączki) wywołujące rzeżączkę mogą powodować zapalenie jajników i jajowodów. Bakterie te są przenoszone drogą płciową. Innym powodem może być zapalenie chlamydią.

Jeżeli zakażenie jajowodów nie zostanie wyleczone dostatecznie wcześnie, czynniki chorobotwórcze mogą przedostać się do jajników. Istnieje wtedy niebezpieczeństwo powstania ropnia, czego konsekwencją bywają zrosty.

Leczenie zapalenia przydatków

Ponieważ czynnikami wywołującymi chorobę są najczęściej bakterie, konieczne jest przeprowadzenie leczenia antybiotykami. Zapalny obrzęk jajowodów zmniejsza się poprzez podanie leków przeciwzapalnych. Chora musi pozostać przez kilka dni w łóżku. W ostrej fazie można robić okłady z worków z lodem. Po jej zakończeniu szczególnie ważne jest utrzymywanie przydatków w cieple.

Jeżeli powstał ropień, musi on być natychmiast operowany. Najczęściej zostaje wtedy usunięty jajowód i jajnik.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Przy pojawieniu się ropnej lub śluzowej wydzieliny z pochwy, każda kobieta powinna zgłosić się do ginekologa.

Wizyta u lekarza jest również konieczna przy ciągłym lub nawracającym bólu w podbrzuszu, szczególnie, jeżeli towarzyszy temu gorączka.

Jak postąpi lekarz?

Zapalenie jajników można prawie zawsze zdiagnozować poprzez badanie ginekologiczne. Jajnik jest często dwu albo trzykrotnie powiększony. Poza tym występuje najczęściej bardzo silna bolesność uciskowa. Badanie krwi i wymaz z pochwy potwierdzają diagnozę.

Przebieg zapalenia przydatków

Stan zapalny początkowo obejmuje błonę śluzową, która wyścieła ścianę wewnętrzną jajowodów. Następnie infekcja szerzy się na błonę mięśniową i obejmuje całą ścianę jajowodu. Grozi to powstawaniem zrostów z jajnikami i macicą. W wyniku obrzęku błony śluzowej lub powstania ropnia jajnika, jajowód staje się niedrożny.

Wraz z tym pojawiają się zaburzenia miesiączkowania. Proces ropny może rozprzestrzenić się na sąsiadujące narządy, np. jelito lub pęcherz moczowy. W końcu może dojść do zapalenia powłok brzusznych. W trakcie zapalenia jajników i jajowodów pacjentka najczęściej ma bardzo silne bóle brzucha i wysoką gorączkę.

Nieprawidłowo leczone ostre zapalenie przydatków może przejść w stan przewlekły. Bóle występują wtedy sporadycznie, jednakże obrzęk jajowodów pozostaje. Powstanie zrostu w obydwu jajowodach może prowadzić do niepłodności.

Czy zapalenie przydatków jest niebezpieczne?

Zapalenie przydatków leczone nieprawidłowo i niedostatecznie wcześnie może być bardzo przykre w skutkach, gdyż rozprzestrzenia się na inne, sąsiadujące narządy.

Jak uniknąć zapalenia przydatków?

Nie jest to choroba, przed którą da się obronić, można natomiast zabezpieczyć się przed wystąpieniem niebezpiecznych powikłań udając się odpowiednio wcześnie do lekarza. Nie zaleca się stosowania spirali, lepiej używać innych mechanicznych środków antykoncepcyjnych.