Zapalenie skórno-mięśniowe to zapalna choroba skóry, atakująca przede wszystkim skórę i mięśnie, ale także organy wewnętrzne jak nerki, serce lub płuca. Choroba, a raczej zespół, ponieważ przyczyny jego nie są jednolite, może wystąpić w każdym wieku, najczęściej jednak u dorosłych pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, natomiast u dzieci pomiędzy 5 a 15 rokiem życia.
Wygląd skóry przy zapaleniu
Na twarzy, karku, ramionach, piersiach i plecach pojawiają się wykwity rumieniowe, ale także pokrzywkowe, obrzękowe i grudkowe. Na rękach i palcach zmiany skórne są zaczerwienione i lekko lśniące. W dalszym przebiegu choroby może dojść do odkładania się wapnia pod skórą.
Mięśnie podczas zapalenia
Bóle i niedowład mięśni mogą pojawić się przed albo po objawach skórnych. Pierwszym sygnałem niedowładu mięśni jest niemożność uniesienia ramion ponad głowę. Oprócz bolesności i ograniczenia ruchów, występuje także obrzęk oraz zwłóknienie i stwardnienie mięśni. Atakowane są głównie mięśnie pasa barkowego i biodrowego, choroba może jednak dotknąć inne grupy mięśni.
Organy wewnętrzne
Szczególnie często atakowane są nerki i serce. Dochodzi wówczas do przewlekłego zapalenia tych narządów, a to prowadzi do ograniczenia ich funkcji.
Objawy zapalenia skórno-mięśniowego
- Sinawo zabarwiony obrzęk i rumień na twarzy, karku, ramionach, na plecach, piersiach, rękach, palcach
- Na grzbiecie dłoni czerwonawe, lekko lśniące zmiany skórne
- Bóle i niedowłady mięśni
- U dzieci objawy pojawiają się nagle, u dorosłych z reguły stopniowo
Jakie są przyczyny zapalenia?
Zapalenie skórno-mięśniowe jest przewlekłą, układową chorobą tkanki łącznej (choroby tego typu noszą nazwę kolagenozy), w której z nieznanych przyczyn zaatakowana zostaje własna tkanka. Przez to należy ono do chorób autoimmnizacyjnych. U dorosłych zapalenie często towarzyszy chorobom nowotworowym. Znaczące przy tym jest, że po udanym chirurgicznym usunięciu nowotworu zapalenie znika samoistnie.
Jak leczy się zapalenie skórno-mięśniowe?
Z powodu częstego związku między zapaleniem a chorobą nowotworową, najważniejsze jest rozpoznanie i leczenie nowotworu. Jeżeli nie da się znaleźć guza i przyczyna choroby leży gdzie indziej (np. W infekcji wirusowej lub bakteryjnej) choroba może zostać zahamowana przy pomocy leków o działaniu przeciwzapalnym (przede wszystkim kortyzonu) i immunosupresyjnym. Ponadto, specjalna gimnastyka chorych mięśni zapobiega ich skurczeniu.
Ważne
Jeżeli badania wykonane przy zapaleniu skórno-mięśniowym nie potwierdziły obecności nowotworu, należy w dalszym ciągu starannie przeprowadzać badania kontrolne. W niektórych przypadkach chorobę można stwierdzić dopiero w jakiś czas po wystąpieniu zapalenia.
Co można zrobić samemu?
Na zapalenie skórno-mięśniowe nic nie można poradzić samemu. Chorobie nie można zapobiegać, gdyż nie są znane jej przyczyny. Charakterystyczne dla choroby są bóle i niedowłady w okolicach ramion i bioder.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
W wypadku stwierdzenia objawów powinno się bezzwłocznie pójść do lekarza. Ponieważ zapalenie często towarzyszy chorobie nowotworowej, wczesne rozpoznanie i leczenie może uratować życie.
Jak postąpi lekarz?
Ponieważ lekarz w poszukiwaniu nowotworu musi dokładnie zbadać pacjenta, konieczne jest wykonanie serii badań. Do podstawowych należą badania krwi, ultrasonografia jamy brzusznej i prześwietlenie płuc.
Przebieg choroby – zapalenie skórno-mięśniowe
Zapalenie skórno-mięśniowe jest bardzo poważną chorobą, która często powraca, mimo dobrych wyników leczenia. Mimo stosowania kortyzonu i podobnych środków, często dochodzi do ciężkich komplikacji, a nawet śmierci.