× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
zapalenie skórno mięśniowe na twarzy
Choroby skóry

Zapalenie skórno-mięśniowe – Objawy, przyczyny i leczenie zapalenia

Zapalenie skórno-mięśniowe to zapalna choroba skóry, atakująca przede wszystkim skórę i mięśnie, ale także organy wewnętrzne jak nerki, serce lub płuca. Choroba, a raczej zespół, ponieważ przyczyny jego nie są jednolite, może wystąpić w każdym wieku, najczęściej jednak u dorosłych pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, natomiast u dzieci pomiędzy 5 a 15 rokiem życia.

Wygląd skóry przy zapaleniu

Na twarzy, karku, ramionach, piersiach i plecach pojawiają się wykwity rumieniowe, ale także pokrzywkowe, obrzękowe i grudkowe. Na rękach i palcach zmiany skórne są zaczerwienione i lekko lśniące. W dalszym przebiegu choroby może dojść do odkładania się wapnia pod skórą.

Mięśnie podczas zapalenia

Bóle i niedowład mięśni mogą pojawić się przed albo po objawach skórnych. Pierwszym sygnałem niedowładu mięśni jest niemożność uniesienia ramion ponad głowę. Oprócz bolesności i ograniczenia ruchów, występuje także obrzęk oraz zwłóknienie i stwardnienie mięśni. Atakowane są głównie mięśnie pasa barkowego i biodrowego, choroba może jednak dotknąć inne grupy mięśni.

zapalenie skórno mięśniowe na palcu

Organy wewnętrzne

Szczególnie często atakowane są nerki i serce. Dochodzi wówczas do przewlekłego zapalenia tych narządów, a to prowadzi do ograniczenia ich funkcji.

Objawy zapalenia skórno-mięśniowego

  • Sinawo zabarwiony obrzęk i rumień na twarzy, karku, ramionach, na plecach, piersiach, rękach, palcach
  • Na grzbiecie dłoni czerwonawe, lekko lśniące zmiany skórne
  • Bóle i niedowłady mięśni
  • U dzieci objawy pojawiają się nagle, u dorosłych z reguły stopniowo

Jakie są przyczyny zapalenia?

Zapalenie skórno-mięśniowe jest przewlekłą, układową chorobą tkanki łącznej (choroby tego typu noszą nazwę kolagenozy), w której z nieznanych przyczyn zaatakowana zostaje własna tkanka. Przez to należy ono do chorób autoimmnizacyjnych. U dorosłych zapalenie często towarzyszy chorobom nowotworowym. Znaczące przy tym jest, że po udanym chirurgicznym usunięciu nowotworu zapalenie znika samoistnie.

Jak leczy się zapalenie skórno-mięśniowe?

Z powodu częstego związku między zapaleniem a chorobą nowotworową, najważniejsze jest rozpoznanie i leczenie nowotworu. Jeżeli nie da się znaleźć guza i przyczyna choroby leży gdzie indziej (np. W infekcji wirusowej lub bakteryjnej) choroba może zostać zahamowana przy pomocy leków o działaniu przeciwzapalnym (przede wszystkim kortyzonu) i immunosupresyjnym. Ponadto, specjalna gimnastyka chorych mięśni zapobiega ich skurczeniu.

ostry stan zapalenia skróno mięśniowego na dłoniach

Ważne

Jeżeli badania wykonane przy zapaleniu skórno-mięśniowym nie potwierdziły obecności nowotworu, należy w dalszym ciągu starannie przeprowadzać badania kontrolne. W niektórych przypadkach chorobę można stwierdzić dopiero w jakiś czas po wystąpieniu zapalenia.

Co można zrobić samemu?

Na zapalenie skórno-mięśniowe nic nie można poradzić samemu. Chorobie nie można zapobiegać, gdyż nie są znane jej przyczyny. Charakterystyczne dla choroby są bóle i niedowłady w okolicach ramion i bioder.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

W wypadku stwierdzenia objawów powinno się bezzwłocznie pójść do lekarza. Ponieważ zapalenie często towarzyszy chorobie nowotworowej, wczesne rozpoznanie i leczenie może uratować życie.

Jak postąpi lekarz?

Ponieważ lekarz w poszukiwaniu nowotworu musi dokładnie zbadać pacjenta, konieczne jest wykonanie serii badań. Do podstawowych należą badania krwi, ultrasonografia jamy brzusznej i prześwietlenie płuc.

Przebieg choroby – zapalenie skórno-mięśniowe

Zapalenie skórno-mięśniowe jest bardzo poważną chorobą, która często powraca, mimo dobrych wyników leczenia. Mimo stosowania kortyzonu i podobnych środków, często dochodzi do ciężkich komplikacji, a nawet śmierci.