× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Jama ustna

Zapalenie ślinianek

Każdego dnia ślinianki zdrowego dorosłego człowieka produkują 1-2 litry śliny. Wyróżnia się trzy pary dużych ślinianek. Największe z nich to ślinianki przyuszne znajdujące się przed małżowiną uszną w dole zażuchwowym. Leżą one na mięśniu- żwaczu- sięgając aż do łuku jarzmowego. Przewody śliniankowe tego rodzaju ślinianek odprowadzają ślinę surowiczą do przedsionka jamy ustnej. Ślinianki podjęzykowe znajdują się na dnie jamy ustnej pod językiem, natomiast podżuchwowe w trójkącie podżuchwowym. Oprócz ślinianek dużych istnieje również wiele małych gruczołów ślinowych umiejscowionych w błonie śluzowej jamy ustnej oraz na nasadzie i trzonie języka. Stanom zapalnym ulegają przede wszystkim ślinianki przyuszne, ale wskutek powstawania kamienia można spotkać się też z zapaleniem ślinianek podjęzykowych.

Zapalenie ślinianek przyczyny

Źródłem stanów zapalnych ślinianek może być zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Najczęściej występującą infekcją wirusową atakującą ślinianki jest świnka. We wczesnym niemowlęctwie może pojawić się śliniankowy typ cytomegalii. Do zakażenia wirusem, zaliczanym do grupy Herpes, może dojść przez łożysko u matki w czasie ciąży lub przy porodzie, w czasie przechodzenia noworodka przez kanał rodny. Istnieje wówczas ryzyko wystąpienia u dziecka ciężkich wad rozwojowych. Na świecie co drugi człowiek jest zakażony wirusem cytomegalii, ale we krwi posiada jednocześnie przeciwciała. W przeważającej większości przypadków zakażenie przebiega bezobjawowo. Nadal nie wiadomo dokładnie, dlaczego zdarza się jednak, że u niektórych choroba ta ma ciężki przebieg. Zapalenie ślinianek może być również wynikiem zakażenia bakteryjnego gronkowcami, paciorkowcami lub pneumokokami. Każdy człowiek jest nieustannie narażony na kontakt z różnymi rodzajami bakterii, ale niekoniecznie prowadzi to do zakażenia. Do zapalenia ślinianek może dojść w okresie obniżonej odporności organizmu, na przykład przy chorobach nowotworowych lub ciężkich chorobach zakaźnych, takich jak tyfus, gorączka plamista lub płonica. Innym przypadkiem jest wystąpienie zapalenia ślinianek po operacjach. Środki anestezyjne powodują zmniejszenie wydzielania śliny, dlatego brak higieny jamy ustnej po zabiegach operacyjnych może być przyczyną zapalenia ślinianek.

Zapalenia ślinianek objawy

– obrzęk ślinianki przyusznej.

– bóle okolicy jamy ustnej i gardła.

– ból przy uciskaniu ślinianki.

– spływanie ropy do jamy ustnej.

– przebicie ropy na zewnątrz przez skórę.

– zaczerwienienie skóry w okolicy ślinianki.

Zapalenie ślinianek leczenie

Ostre ropne zapalenie ślinianek leczy się za pomocą antybiotyków. Poza tym należy pobudzać wydzielanie śliny przez jedzenie cytryny lub grejpfrutów, ssanie tabletek zawierających witaminę C lub żucie gumy. W chronicznych stanach zapalnych ślinianek przyusznych, antybiotyk wstrzykuje się bezpośrednio do ślinianek. Jeśli dochodzi do nawrotów choroby, stosuje się naświetlanie promieniami rentgenowskimi, a w razie niepowodzenia wspomnianych metod, zaatakowaną śliniankę usuwa się operacyjnie.

Czy można coś zrobić samemu?

Leczenie ropnego zapalenia ślinianek można przyśpieszyć pobudzając produkcję śliny. W tym celu zaleca się jedzenie cytryny, ssanie tabletek z witaminą C lub żucie gumy.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Gdy wystąpią bóle, obrzęk okolicy jamy ustnej i gardła oraz podwyższona temperatura.

Jak postąpi lekarz?

Postawienie diagnozy w przypadku zapalenia ślinianek nie jest trudne, gdyż objawy są jednoznaczne. Gdy lekarz naciska na śliniankę, do jamy ustnej spływa ropa.

Zakażenie płodu

Bardzo niebezpieczne jest wewnątrzmaciczne, przezłożyskowe lub okołoporodowe zakażenie wirusowe cytomegalii. Dzieci przychodzą wówczas na świat z obrzękiem wątroby lub śledziony, z żółtaczką i zapaleniem płuc. Występują również u nich ciężkie zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym. Dla większości chorych niemowląt stan ten kończy się śmiercią. U większości dorosłych zakażenie jest znacznie mniej groźne.

Przebieg zapalenia ślinianek

Zapalenie ulega zazwyczaj jedna ze ślinianek przyusznych, która zacznie boleć i jest spuchnięta. Poza tymi objawami występuje zaczerwienienie skóry nad ślinianką oraz obrzęk jej ujścia w jamie ustnej. Przy zapaleniu ślinianek może również wystąpić podwyższona temperatura. Ropa może przebić się do jamy ustnej lub na zewnątrz przez skórę. Ostre objawy zapalenia zazwyczaj szybko ustępują po podaniu antybiotyku. Przewlekłe stany zapalne wykazują natomiast mniej wyraźne symptomy.

WAŻNE

Nie są znane metody zapobiegania zapaleniu ślinianek. Wiadomo jedynie, że po zabiegach operacyjnych ważne jest utrzymywanie higieny jamy ustnej, zwłaszcza zaleca się płukanie roztworami przeciwbakteryjnymi.

3 odpowiedzi na “Zapalenie ślinianek

  1. Czy przy chronicznym zapaleniu zatok może występować zwłóknienie ślinianek żuchwowych i przyusznych?

    1. Tak, zwłóknienie ślinianek może być jednym z powikłań zapalenia zatok. Radzimy skonsultować się ze specjalistą, stan jest niepokojący.

  2. Czy można się zarazić od chorego i w jaki sposób ? (czy przez pocałunki ?)
    Czego należy unikać ?

Dyskusja jest zamknięta.