× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Zapalenie spojówek
choroby oczu

Zapalenie spojówek

Spojówka, to cienka przezroczysta, bogato unaczyniona błona śluzowa wyścielająca wewnętrzną powierzchnię powiek, przednią powierzchnię twardówki i gałkę oczną aż do rogówki oka. Zapalenie spojówek to często nie tylko zapalenie samej błony śluzowej, ale także rogówki.

Przyczyny zapalenia spojówek

najczęściej zapalenie spojówek pojawia się z powodu ogólnego podrażnienia, na przykład przez dym, kurz, gorąco, zimno, wiatr, czy światło ultrafioletowe (podczas pobytu w górach, przy silnym nasłonecznieniu oraz przy pracach spawalniczych), jak również pyłki i leki (uczuleniowe zapalenie spojówek) oraz ciała obce w oku. Także silnie chlorowana woda może mocno podrażnić spojówki. U osób wrażliwych często wystarczy już nadmierny wysiłek oczu (długotrwałe czytanie przy złym oświetleniu albo źle dobrane okulary). Dalsze przyczyny to zakażenia spojówek przez bakterie i wirusy, także wirus opryszczki, powodujący grudkowate zapalenie spojówek.

Objawy zapalenia spojówek

– zaczerwienienie oka

– wzmożone łzawienie

– kłucie pod powiekami

– rano sklejone wydzieliną powieki

Zapalenie bakteryjne:

– powiększone węzły chłonne

– złe samopoczucie

– biały wyciek ropny

Zapalenie wirusowe:

– łzawienie i obrzęk

– przezroczysta wydzielina

Leczenie zapalenia spojówek

Zwykłe zapalenie spojówek leczy się kroplami do oczu (niezawierającymi kortyzonu) o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym lub maścią do oczu. Przy zapaleniu spojówek wywołanym alergią stosuje się specjalne krople o działaniu odczulającym. W przypadku zapaleń spowodowanych zakażeniem bakteryjnym stosuje się maści do oczu zawierające antybiotyk. Zasadniczo jednak lekarz zawsze powinien stwierdzić, z jakim rodzajem zapalenia spojówek ma do czynienia w danym przypadku.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

W razie stwierdzenia jednego albo kilku wymienionych objawów należy udać się do okulisty. Tylko on może dokonać właściwego rozpoznania zapalenia oraz zadecydować, jakie leczenie będzie najskuteczniejsze. Zapalenie spojówek wywołane przez bakterie lub wirusy koniecznie musi być leczone przez okulistę, aby uniknąć komplikacji, takich jak bliznowacenie rogówki czy spojówek.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz najpierw ustali, co jest przyczyną zapalenia spojówek. Następnie przepisze odpowiednie krople lub maści. Jeżeli zapalenie ma podłoże alergiczne, przepisze lekarstwa przeciwalergiczne i ewentualnie zaproponuje terapię zwaną odczulanie. Gdy stwierdzi zakażenie, przepisze odpowiednie antybiotyki.

Przebieg zapalenia spojówek

Oko jest zaczerwienione, sprawia ból i łzawi, chory często ma wrażenie, jakby w oku tkwił piasek. W przypadku zapalenia bakteryjnego i wirusowego, z oka wydobywa się ropna wydzielina., a rano powieki są sklejone. Jeżeli zapalenie objęło także rogówkę, to ból jest silny, pojawia się też światłowstręt i chory kurczowo zaciska powieki.

Przy bakteryjnym zapaleniu spojówek charakterystyczne jest także silne zaczerwienienie wewnętrznego kącika oka, powiększone są węzły chłonne w okolicach uszu i pogarsza się ogólne samopoczucie. Zapalenie spojówek wywołane przez podrażnienie najczęściej ustępuje w ciągu dwóch, trzech dni. W przypadku infekcji bakteryjnej lub wirusowej leczenie trwa dłużej.

Częste, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, jest zapalenie spojówek objawiające się obrzękiem powiek i powodowane przez pneumokoki wywołujące zapalenie płuc. Jeżeli chodzi o noworodki, to zdarza się zapalenie spojówek wynikające z zarażenie podczas porodu dwoinkami rzeżączki lub gronkowcami złocistymi.

Czy zapalenie spojówek jest niebezpieczne?

Choroba nie jest niebezpieczna, jednak zapalenie spojówek, szczególnie wywołane przez bakterie lub wirusy, musi być koniecznie leczone przez lekarza, aby nie doszło do powstania bliznowacenia rogówki albo spojówki oka.

Jak unikać zapalenia spojówek?

Nie wolno opalać się na silnym słońcu ani udawać w wysokie góry bez ochronnych okularów przeciwsłonecznych. Osoby wrażliwe na chlor powinny używać na basenie okularów do pływania. Spawać można tylko w odpowiednich okularach ochronnych.

Oczy, w miarę możliwości należy chronić przed silnym wiatrem, przeciągiem, zimnem, kurzem i dymem. Alergicy powinni starać się unikać alergenów.

W razie kontaktu z osobami chorującymi na infekcyjne zapalenie spojówek wskazana jest ostrożność.

Jedna odpowiedź na temat “Zapalenie spojówek

  1. Ostatnio leczyłam tymi kroplami alergiczne zapalenie spojówek u siebie. Rzeczywiście dość szybko się wykurowałam i po zapaleniu nie było śladu.

Dyskusja jest zamknięta.