Podagra

Posted by: admin Category: Podagra, wikipedia Tags: , , , , , , , , Comments: 0 Post Date: 13 Sie, 2013

Podagra

Podagra (lac. diathesis ulica) – zapalenie stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Jest to choroba przemiany materii polegająca na zapaleniu stawów. Najczęściej atakowane stawy: stóp (zwłaszcza w stawie dużego palca), nadgarstków, rąk, biodrowe, kolanowe, łokciowe a bywają zaatakowane nawet stawy kręgosłupa. Jest to choroba, która dotyczy całego organizmu człowieka.
Rozróżnia się ponad 200 rodzajów podagry. Schorzenie dotyczy w równym stopniu osób młodych, jak i ludzi w podeszłym wieku. Na portalu znajdziesz informację o wszystkich objawach podagry.

Przyczyną podagry są guzki artretyczne, powodujące obrzęki, zaczerwnienia, rozgrzanie oraz gwałtowne bóle powstają w skutek wytwarzania w naszym organiźmie nadmiernej ilości kwasu moczowego, który odkłada się w stawach i tkankach okołostawowych w postaci kryształków soli kwasu moczowego.

W trakcie leczenia dny moczanowej konieczna jest dobra diagnoza ze względu na ilość podobnych schorzeń. Leczenie w tym wypadku polega na zapobieganiu skutkom choroby, ponieważ podagra jest nieuleczalna. Dlatego tak ważna jest profilaktyka tej choroby.

Dna moczanowa, jak każde schorzenie wymaga odpowiedniego odżywiania. W przypadku stwierdzenia tej choroby konieczna jest odpowiednia dieta oraz systematyczna aktywność fizyczna. Istnieje lista zakazanych produktów, które wpływają na rozwój choroby, która jest dostępna w zakładce Podagra dieta. Szczególnie trudne jest stosowanie odpowiedniej diety u osób otyłych, którym ciężko zmienić tryb życia na bardziej dynamiczny oraz nie spoożywać produktów tłustych. Na rozwój podagry wpływają również nieumiejętnie stosowane głodówki oraz przyjmowanie środków odwadniających.

Jak podają źródła historyczne, przypadłość ta, znana jest już od dość dawna. Dręczyła ona takie słynne osoby jak chociażby: Aleksander Wielki, Michał Anioł, Karol Wielki, Rubens, Marcin Luter, Casanova, Goethe, Karol Darwin, Winston Churchill, Franciszek Józef Strauss, królowie polscy: Zygmunt III Waza i Jan I Kazimierz.

Jeżeli tylko zauważymy na swoim ciele podejrzane opuchnięcia, napady gorączki związane z nimi i bardzo silne rozgrzanie miejscowe organizmu – jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Już na tym etapie lekarz jest w stanie udzielić porady oraz zidentyfikować chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Więcej w Podagra, wikipedia
Zapalenie cewki moczowej

Cewka moczowa jest przewodem odprowadzającym mocz z pęcherza moczowego na zewnątrz ciała. U mężczyzny jej...

Zakażenie układu moczowego

Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Infekcje układu moczowego mogą...

Wady dróg moczowych

Drogi moczowe biorą swój początek w miedniczkach nerkowych, a nich zakończenie stanowi cewka moczowa. Między...

Zamknij