Macica jest umięśnionym żeńskim narządem rodnym o kształcie gruszki spłaszczonej od przodu ku tyłowi. U dojrzałej kobiety osiąga ona długości kobiety osiąga ona długość od 7 do 9 cm. Dolna, mniejsza część macicy (około 1/3 długości) u zbiegu z pochwą, to szyjka macicy. Od pozostałej okrągłej części macicy wyrażanie odróżnia się zwężonym kształtem. Zarówno macica, jak i jej szyjka pokryte są od wewnątrz błoną śluzową, zawierającą liczne gruczoły maciczne. Zdrowa macica jest jałowa, natomiast w pochwie aż do samego ujścia macicy znajduje się liczna flora bakteryjna. U kobiet, które już rodziły, ujście macicy nieco się rozszerza i w ten sposób zasięg występowania bakterii przesuwa się w gór, w stronę macicy. Szyjka macicy powinna być zawsze jałowa. Stan zapalny szyjki rozwija się, gdy bakterie (najczęściej ropotwórcze) zaczynają przedostawać się z pochwy do macicy.
Zapalenie szyjki macicy przyczyny
Przy stanie zapalnym komórki śluzowe szyjki macicy zwiększają wydzielanie śluzu, który uchodzi przez pochwę. Ta zwiększona wydzielina zaburza naturalną florę bakteryjną, a bakterie chorobotwórcze – przede wszystkim streptokoki, gronkowce, bakterie E. coli lub gonokoki (wywołujące rzeżączkę), mogą przedostawać się do szyjki macicy i wywołać w niej różne stany zapalne , najczęściej stany ropne. Bezpośrednią przyczyną nadmiernego wydzielania śluzu mogą być również zmiany w budowie anatomicznej narządów rodnych, na przykład blizny, naderwane brzegi ujścia macicy lub wynicowanie błony śluzowej szyjki macicy. Ponadto wszelkie interwencje ginekologiczne, jak na przykład wyskrobywanie lub pobieranie tkanki z ujścia macicy, powodują nadprodukcję śluzu. Efekt taki mogą powodować także nowotwory, polipy oraz zbytnio rozszerzone, wystające na zewnątrz ujście szyjki macicy, do którego często dochodzi u kobiet po kilku porodach. Znacznie rzadziej zdarza się, że bakterie, wywołujące ropne stany zapalne, przenikają do szyjki macicy bezpośrednio z zewnątrz. Jest to jednak możliwe, na przykład podczas długiego leżenia w łóżku, na skutek poronienia, przy próbach usunięcia ciąży lub w efekcie niewłaściwego leczenia.
Zapalenie szyjki macicy objawy
– mętna, ropna wydzielina
– bóle
– gorączka
– dreszcze
– ogólne złe samopoczucie
Zapalenie szyjki macicy leczenie
Ropne stany zapalne wywołane przez bakterię zwalcza się antybiotykami, a zapalenia niespecyficzne (bez wykrycia bakterii wywołującej stan zapalny) leczy się miejscowo wytrawiając błonę śluzową macicy. Jeżeli lekarz stwierdzi wywinięcie, śluzówka szyjki macicy zostaje przypalona. Naderwania ujścia macicy muszą być zszyte, a w przypadku innych zmian anatomicznych konieczne są zabiegi operacyjne.
Co można zrobić samemu?
Złagodzenie objawów można uzyskać stosując ciepłe nasiadówki, z ewentualnym dodatkiem ziół. Zabiegi te nie zastąpią jednak wizyty u lekarza ginekologa.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Niezależnie od tego, czy śluz jest przezroczysty, ropny, czy krwawy, zawsze powinien być zbadany przez ginekologa.
Co zrobi lekarz?
Lekarz pobierze próbkę śluzu do badania bakteriologicznego, w celu zidentyfikowania bakterii chorobotwórczej. Lekarz może również pobrać próbkę do badania cytologicznego (wymaz) i zbadać ją pod mikroskopem.
Przebieg zapalenia szyjki macicy
Pierwszym wyraźnym objawem jest obfita wydzielina. Jeżeli stan zapalny ograniczy się do szyjki macicy, wyleczenie nie sprawi większych kłopotów. Bakterie mogą jednak zaatakować macicę, jajowody i ostatecznie otrzewną miednicy małej. Wtedy zazwyczaj choroba przybiera bardzo poważny charakter. Towarzyszą jej bóle, gorączka, ogólne złe samopoczucie, a czasem również dreszcze.
Jak unikać zapalenia szyjki macicy?
Zazwyczaj flora bakteryjna pochwy znajduje się w równowadze. Oznacza to wprawdzie obecność bakterii chorobotwórczych, ale nie są one jednak w stanie spowodować żadnych szkód. Równowagę tę można jednak łatwo zaburzyć: stosując przesadnie środki i zabiegi higieniczne. Stwarza się w ten sposób dogodne warunki do powstania stanu zapalnego. Wydzielinę i przyczyny jej występowania powinien ocenić lekarz. Nie należy starać się wypłukiwać zarazków z pochwy.
Zapalenie wstępujące
W wypadku zapalenie wstępującego mogą pojawić się groźne dla życia powikłania. Nawet jeśli zostanie ono wyleczone, często pozostawia po sobie ślady w postaci zrostu jajowodów, co z kolei zwiększa niebezpieczeństwo ciąży pozamacicznej.