Zapalenie ucha środkowego to bardzo nieprzyjemne schorzenie, które częściej atakuje dzieci, ale u dorosłych również występuje. Warto wiedzieć jak przebiega ta choroba i jakie mogą być jej konsekwencje. Sprawdź również jakie środki lecznicze są podejmowane przez specjalistów.
Zapalenie ucha środkowego występuje zarówno u dzieci. jak i dorosłych. Jest to uciążliwe schorzenie, które jest dość bolesne i może mieć charakter powracający. Zazwyczaj przyczyną występowania choroby jest: zakażenie pochodzące z części nosowej gardła przez trąbkę słuchową, na skutek wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych, perforację błony bębenkowej lub dreny wentylacyjne. Duży wpływ na rozwój tej dolegliwości mają również: rozszczep podniebienia, obecność trzeciego migdała, który blokuje nosogardło, bierne palenie tytoniu, niedrożność trąbki słuchowej na skutek stanu zapalnego i obecności wydzieliny, alergia powodująca obrzęk błony śluzowej w obrębie ujścia trąbki słuchowej.
Objawy zapalenia ucha środkowego
Dolegliwość ta jest bolesna i nieprzyjemna, a objawia się przede wszystkim pulsującym bólem ucha oraz poczucie pełności ucha. Silny dyskomfort często atakuje w czasie snu. W czasie tej choroby może wystąpić również wysoka gorączka oraz wyciek ropy z ucha. Okazuje się, ze 90% osób chociaż raz w życiu miało styczność z tą dolegliwością, a aż 60% przechodziło je wielokrotnie.
Leczenie zapalenia ucha środkowego
Gdy dolegliwość ta zostanie zdiagnozowana przez specjalistę, podejmowane jest leczenie, które obejmuje antybiotykoterapię oraz stosowanie leków na doraźne objawy takie jak gorączka, ból oraz zmniejszających obrzęk ujścia trąbki słuchowej. Choroba ta może trwać około 10 dni. Zapalenie ucha środkowego może zakończyć się również wizytą u innego specjalisty. Zwłaszcza gdy jest ono powtarzalne, zaleca się wizytę, która ma na celu zbadanie słuchu i stwierdzenie, czy nie występują problemy na tej płaszczyźnie. Takimi badaniami zajmuje się audiolog. Warszawa jest miastem, gdzie mieszkańcy mają dostęp do szerokiej oferty poradni i klinik zarówno tych publicznych, jak i prywatnych.
Lepiej zapobiegać niż leczyć, ale jak to zrobić?
Aby nie dopuścić do rozwoju zapalenia ucha środkowego, najważniejsze jest to, aby prowadzić zdrowy styl życia i szybkie reagowanie na infekcje górnych dróg oddechowych oraz korygowanie przyczyny mechaniczne blokujące ujście trąbek słuchowych (przerośnięte migdałki, polipy). Rozwojowi zapalenia sprzyja również dym tytoniowy, dlatego warto wyeliminować jego źródło.