Infekcje intymne stanowią poważny problem dla wszystkich kobiet. Są one jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza ginekologa. Mogą przebiegać przewlekle i często powracać.
Każdą infekcję pochwy należy traktować poważnie i przede wszystkim leczyć, ponieważ może ona spowodować bardzo poważne konsekwencje związane z chorobą wewnętrznych narządów płciowych, np. może wywołać zapalenie przydatków, powstanie ropni oraz zrostów, czy też mieć wpływ na niedrożność jajowodów. Z kolei wszystkie wyżej wymienione konsekwencje mogą doprowadzić do dużych problemów związanych z płodnością kobiety – zajście w ciąże może być poważnie utrudnione. Poza tym każda infekcja intymna wywołuje ból, daje uczucie dyskomfortu, a przez to negatywnie wpływa na życie intymne kobiety. Jeśli zatem pojawia się świąd, pieczenie okolic intymnych, upławy bądź ból w czasie stosunku, należy natychmiast zgłosić się do gabinetu ginekologicznego w celu przeprowadzenia specjalistycznego badania i uzyskania pomocy lekarskiej.
Do najczęstszych przyczyn infekcji intymnych zalicza się m. in. zakażenia różnego typu: bakteryjne, grzybicze, pierwotniakowi, ale także antybiotykoterapię, która sprawia, że pH pochwy – kwaśne – zostaje zaburzone oraz używanie zbyt obcisłej i nieprzewiewanej odzieży.
Infekcji pochwy można uniknąć. Wystarczy podejmować odpowiednie działania. Przede wszystkim trzeba dbać odpowiednio o higienę tzn. do wycierania miejsc intymnych należy używać osobnego ręcznika, a także stosować płyny, które posiadają właściwe pH odpowiadające naturalnemu pH pochwy. Najlepsze są płyny i żele do higieny intymnej, które zawierają dodatkowo wyciąg z roślin: rumianku, kory dębu, brzozy oraz niezwykle ważny kwas mlekowy. Wpływają one łagodząco i ściągająco na błony śluzowe. Kwas mlekowy zakwasza środowisko pochwy, co jest działaniem pożądanym, ponieważ w środowisku kwaśnym bakterie i drobnoustroje chorobotwórcze są niszczone i nie mogą się rozwijać. PH pochwy może zostać zaburzone także poprzez terapię antybiotykową. Chcąc zapobiec wystąpieniu infekcji intymnej ważne jest także to, aby nosić bawełnianą, niezbyt obcisłą bieliznę. Częste zakładanie stringów w dużej mierze może przyczynić się do wystąpienia infekcji, ponieważ bakterie jelitowe zgromadzone wokół odbytu z łatwością są przenoszone w okolice pochwy.
Stosuje się środki farmaceutyczne, zarówno doustne, jak i dopochwowe, które dostarczają bakterii kwasu mlekowego. W ten sposób zapobiega się powstawaniu infekcji intymnych. Bakterie kwasu mlekowe można znaleźć także w żywności, m. in. w jogurtach. Tworzą warstwę ochronną wokół nabłonka pochwy, uniemożliwiając dostanie się tam bakterii patogennych i drożdżaków. Probiotyki nie są szkodliwe, udowodniono także, że nie da się ich przedawkować. Powinny być przyjmowane zawsze po leczeniu antybiotykami. Są bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży. Można je kupić w każdej aptece bez recepty. Najczęściej przechowuje się je w niskiej temperaturze, w związku z tym lodówka jest najwłaściwszym miejscem.