W macicy wykształca się pęcherz płodowy, a w nim rozwija się zarodek. Pęcherz, zbudowany z trzech nałożonych na siebie błon, gromadzi wody płodowe. Na początku ciąży, błona środkowa pokryta jest niezwykle licznymi kosmkami, stąd też jej nazwa – kosmówka. Odgrywa ona istotną rolę w wytwarzaniu wód płodowych i łożyska, poprzez które odżywia się płód.
Zdarza się, najczęściej w miesiąc po zapłodnieniu, że wzrasta produkcja hormonu gronadotropiny kosmówkowej, kosmki zaczynają nagle zbytnio się rozrastać. Rozwijają się na nich liczne pęcherzyki wypełnione płynem, na skutek czego zarodek nie otrzymuje pożywienia i obumiera. Pęcherzyki te są formą nowotworów i wywodzą się z trofoblastu płodowego (jednej z form, które tworzą komórki zarodka).
Objawy zaśniadu groniastego
– krwotoki połączone z wydalaniem groniastych mas
– zbyt szybko rosnąca macica
– niewyczuwalne ruchy dziecka
– brak tonów serca płodu
Przyczyny zaśniadu groniastego
Medycyna nie ustaliła do tej pory jednoznacznej przyczyny choroby, choć prawdopodobne jest, że powodują ją wadliwe predyspozycje samego zarodka. Należy wykluczyć chorobę lub niesprzyjające genetyczne uwarunkowania matki, ponieważ kolejne ciąże przebiegają bez problemów.
Leczenie zaśniadu groniastego
Jedyna skuteczna metoda leczenia polega na dokładnym opróżnieniu i wyłyżeczkowaniu jamy macicy, ponieważ tylko w ten sposób można zapobiec ewentualnym późniejszym zaburzeniom gospodarki hormonalnej kobiety lub tworzeniu się złośliwych narośli w macicy. Kobieta musi przez dłuższy czas pozostawać pod obserwacją, bowiem zaśniad może rozwijać się również po zakończeniu ciąży.
Niestety, w przypadku występowania zaśniadu, zarodek nie ma szans na przeżycie.
Co można zrobić samemu?
Po zabiegu łyżeczkowania kobieta potrzebuje kilku dni spokoju i odpoczynku. Przez cały następny rok musi regularnie badać krew i mocz, między innymi pod kątem prawidłowej regulacji gospodarki hormonalnej organizmu. Badania te są niezwykle ważne, ponieważ tylko na ich podstawie można stwierdzić, czy mimo łyżeczkowania, w macicy nie pozostały resztki zaśniadu.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Krwawienie w ciąży, którego przyczyną może być zarówno zaśniad groniasty, jak też wiele innych czynników, jest sygnałem do natychmiastowej wizyty u ginekologa.
Przebieg zaśniadu groniastego
Mniej więcej miesiąc po zapłodnieniu zaczyna się degeneracja kosmków. Na niektórych z nich, a bywa, że na wszystkich, pojawia się duża ilość pęcherzyków, wypełnionych płynem i połączonych między sobą szypułkami. Mają wielkość groszku, czasem nawet orzecha laskowego.
Zwyrodniałe łożysko przestaje być zdolne do odżywiania płodu, który ostatecznie obumiera i ulega rozpuszczeniu.
Czy zaśniad groniasty jest niebezpieczny?
Zaśniad nie jest często występującą chorobą. Dziecko nie ma, wprawdzie żadnych szans na przeżycie, ale samej kobiecie nie grozi zazwyczaj niebezpieczeństwo.
Czasem mogą jednak pojawić się komplikacje, a w 5% przypadków pojawia się nowotwór. Rozwija się on wtedy, gdy macica nie została dokładnie oczyszczona ze zwyrodniałym kosmków.
Z tego powodu późniejsze regularne badania kontrolne (zarówno kliniczne jak i laboratoryjne) mają tak wielkie znaczenie i pod żadnym pozorem nie wolno ich zaniedbywać.