Zawroty głowy są to zaburzenia równowagi, spowodowane różnicą miedzy wrażeniami wzrokowymi a czuciem mięśniowym. Dolegliwość ta może mieć różne natężenie. W lżejszych przypadkach jest to uczucie niepewności przy podnoszeniu się z miejsca,
w cięższych pacjent ma wrażenie jakby obraz wirował mu przed oczami. W opisach medycznych spotyka się m.in. następujące określenia: zawroty głowy z wrażeniem wirowania, zawroty pochodzenia błędnikowego, mechanicznego, móżdżkowego, lateropuls czyli chorobowy objaw zbaczania lub padania na bok. Wspomina się o objawach przypominających uczucie upojenia albo oszołomienia. Zawrotom głowy mogą towarzyszyć nudności, wymioty oraz utrata równowagi. Uczucie strachu pogłębia jeszcze ten stan, a w poważniejszych przypadkach może dochodzić do wystąpienia fal potu, utraty przytomności oraz zapaści.
Zawroty głowy nie muszą mieć podłoża chorobowego. Są dość powszechną dolegliwością, często związaną z chwilowym obniżeniem ciśnienia krwi, nierzadko też towarzyszącą infekcjom wirusowym. Mogą być jednak niepokojącym objawem, znamionującym zaburzenia narządu słuchu wzroku, układu nerwowego lub funkcji mózgu.
Jakie są przyczyny zawrotów głowy?
Ataki zawrotów głowy, połączone z uczuciem szumu w uszach, przytępieniem słuchu i nudnościami, mogą wskazywać na chorobę ucha wewnętrznego zwaną chorobą Meniera.
– Schorzenia błędnika
Spośród schorzeń powodujących zawroty głowy można wymienić również zapalenie neuronu przedsionkowego (neuroniris vesribularis) – raczej rzadko spotykaną chorobę, wywołaną zapaleniem nerwów ucha wewnętrznego – przy czym zawroty głowy są często jedynym symptomem choroby. W jej przypadku stosuje się środki niwelujące lub przynajmniej łagodzące niepożądane objawy. Nie jest konieczne leczenie specjalistyczne, choroba mija niejako sama. Na jej ustąpienie można jednak czekać nawet kilka miesięcy.
– Ortostatyczne zawroty głowy
Ten rodzaj dolegliwości pojawia się podczas podnoszenia się z pozycji siedzącej lub leżącej. Po wyprostowaniu się na chwilę robi się czarno przed oczami, co jest wywołane nagłym przemieszczeniem się krwi w organizmie. Wszystko jednak bardzo szybko wraca do normy.
Podciśnienie ortosraryczne może być spowodowane przyjmowaniem leków obniżających ciśnienie krwi.
– Arytmia i zaburzenia pracy serca
Zawroty głowy, a nawet utrata przytomności, mogą pojawić się w przypadku niektórych chorób serca. Chodzi tu zarówno o przyspieszony, jak i zwolniony rytm serca, a także o migotanie przedsionków lub zapalenie mięśnia sercowego (myocarditis).
– Czerwienica lub poliglobulia
Jest to dosyć rzadka choroba, polegająca na nadmiernej produkcji czerwonych krwinek. Oprócz zawrotów głowy objawami są: uczucie zmęczenia i gorąca, ból głowy, silne zaczerwienienie twarzy.
– Zawroty głowy w podeszłym wieku
Już po ukończeniu 60 roku życia tę dolegliwość można odczuwać przy ruchach głową w górę lub w bok. Może to być związanie ze stwardnieniem lub zwężeniem tętnic szyjnych w następstwie zmian starczych kręgosłupa.
– Przyczyny o podłożu psychicznym
Zawroty głowy towarzyszą również dolegliwościom natury psychicznej, pojawiają się zwłaszcza w przypadku wystąpienia nerwicy lękowej. Towarzyszą także agorafobii, czyli lękowi przed przebywaniem na dużej, otwartej przestrzeni.
Jak postępować w przypadku zawrotow głowy?
– Pacjent, który przebył dłuższą chorobę, podczas której leżał w łóżku powinien unikać nagłych zmian pozycji ciała.
– W przypadku niezwykle uporczywych, częstych i długotrwałych zawrotów głowy należy udać się do lekarza – zwłaszcza jeżeli zawrotom głowy towarzyszą inne objawy, np. nudności, zaburzenia wzroku lub drętwienie kończyn.