× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
zdrowa dieta
Dieta

Zdrowsza dieta

O zmianach nawyków żywieniowych, świadomym wybieraniu produktów czy też rezygnacji z określonych składników mówi się dużo. Nie chodzi tylko o odchudzanie, ale o zdrowie, świetną kondycję oraz energię na co dzień. To również wzorce, które przekazuje się dzieciom. Oczywiście, ilu dietetyków – tyle opinii, a różnego rodzaju rewolucyjne jadłospisy w wielu domach wywołują niemałe zamieszanie. Warto jednak zacząć metodą małych kroków, a wówczas jest większa szansa, że nawyki się po prostu utrwalą. Co istotne, służyć będą one naszemu zdrowiu.

  1. Jak odżywiać się zdrowo?
  2. Od czego zacząć?
  3. Proste zmiany

Jak odżywiać się zdrowo?

Dostępne produkty wysoko przetworzone, fasfoody, słodycze oraz jedzenie o wątpliwym składzie to dla wielu osób codzienność. Często tłumaczą się one brakiem czasu oraz tym, że po prostu lubią tak jeść. Niekoniecznie wychodzi to na zdrowie, o czym można się przekonać, nie tylko obserwując, że Polacy stają się coraz bardziej otyli. Zdrowe odżywianie wcale nie musi oznaczać, że z dnia na dzień pozbędziesz się ulubionych produktów. Warto jednak zacząć się przyglądać temu, co trafia na talerz, świadomie wybierać składniki, gotować i przede wszystkim szukać swoich smaków. Im mniej rewolucji będzie z dnia na dzień, tym większa szansa, że nawyki staną się codziennością.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim zacznij od dobrych nawyków. W twojej diecie powinny pojawić warzywa i to w zdecydowanie większej ilości niż do tej pory jadłeś. To one powinny stać się podstawą menu, a  na kolejnych miejscach powinny pojawić się mięso czy pieczywo oraz inne węglowodany. Zrezygnuj również z wszelkich słodzonych, gazowanych napojów oraz gotowych soków. Zdecydowanie lepiej służą i nawadniają woda czy herbata, samodzielnie przygotowane świeże soki czy też kompoty, które nie są dodatkowo dosładzane. Rewelacyjnie sprawdzają się także takie zioła jak pokrzywa, czystek, czy skrzyp i bardzo szybko można się przekonać do ich smaku. Poza tym że są zdrowe i uzupełniają dietę o cenne mikroelementy, to także w ten sposób zdecydowanie ograniczysz spożycie cukru, które i tak jest zdecydowanie za duże.

Proste zmiany

Zrezygnuj z fast foodów oraz innych potraw smażonych w głębokim oleju. Staraj się gotować w domu. Niech mąka orkiszowa od Naturalnie Zdrowe zastąpi tę oczyszczoną, niech pojawią się tłuszcze roślinne oraz na przykład kasze, które są prawdziwym bogactwem smaku i błonnika. Dietę warto uzupełnić również o nasiona, orzechy oraz tak zwane superfoods. Poza tym zacznij się ruszać. Sport to najlepszy sprzymierzeniec zmiany stylu życia. Dzięki aktywności – w domu, w plenerze, na siłowni efekty diety będą też szybciej zauważalne. Specjaliści zalecają, by na ulubioną dyscyplinę poświęcać przynajmniej 40 minut trzy razy w tygodniu. Z czasem być może będziesz chciał ruszać się zdecydowanie więcej – w tym wypadku tak jak z jedzeniem zmiany bywają uzależniające.

Wiele osób świadomie zaczyna na przykład ograniczać spożywanie mięsa. Coraz większą popularnością cieszą się diety wegetariańskie oraz wegańskie, a przepisy i liczne roślinne zamienniki stają się ważnym elementem kulinarnych eksperymentów i nie bój się próbować, nawet jeśli na początku nie wszystko będzie ci smakować czy też potrawa nie będzie wyglądać tak jak na zdjęciu na popularnym blogu kulinarnym. Wyrób sobie również nawyk uważnego czytanie etykiet. Dokładnie sprawdzaj, ile sztucznych i chemicznych dodatków jest w jedzeniu. Jeśli je znajdziesz, nie kupuj. Poza tym ważnym elementem etykiety staje się również tabela składników, a tam szczególnie pozycja mówiąca o ilości węglowodanów, a w szczególności cukru.