× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
pielęgnacja zębów u dzieci
Jama ustna

Zęby u dzieci – jak je prawidłowo myć i pielęgnować?

Na właściwą higienę jamy ustnej u dzieci nigdy nie jest za wcześnie. Podstawową pielęgnację należy rozpocząć jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby u dziecka, a potem stopniowo wprowadzać kolejne czynności higieniczne. Wszystkie z nich, podobnie jak środki do higieny, powinny być dostosowane do wieku dziecka i stanu jego uzębienia. Sprawdź, jak powinno wyglądać prawidłowe mycie zębów u dzieci.

Pielęgnacja zębów mlecznych i zębów stałych u dzieci

Przed pojawieniem się zębów mlecznych u dzieci zaleca się czyścić jamę ustną za pomocą silikonowej nakładki na palec lub wacika nasączonego wodą. Ta czynność pozwoli Ci usunąć nieczystości z fałdów dziąsłowych.

Szczotkowanie zębów mlecznych u dzieci rozpocznij natychmiast, jak tylko się pojawią – zazwyczaj w szóstym miesiącu życia dziecka. Początkowo możesz używać tylko miękkiej i niewielkiej szczoteczki (np. jednopęczkowej), a pastę do zębów wprowadzić dopiero wtedy, gdy dziecku wyrośnie już kilka zębów w górnej i dolnej szczęce. Od tego czasu szczotkuj zęby regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie. Nie ulegaj przekonaniu, że o zęby mleczne u dzieci nie trzeba dbać, ponieważ i tak wypadną. Próchnica, stany zapalne dziąseł i choroby przyzębia wpływają na kondycję zębów stałych, a nierzadko powodują również poważne wady zgryzu.

Wraz z pojawieniem się zębów stałych u dziecka i wyrobieniem u niego właściwych nawyków higienicznych, możesz wprowadzić inne produkty higieniczne np. płyn do płukania jamy ustnej lub nić dentystyczną. Jest to pożądane, gdyż zęby stałe są zazwyczaj bardziej stłoczone niż zęby mleczne, przez co czyszczenie powierzchni międzyzębowych może być utrudnione.

Nie zapominaj, że regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym także są częścią prawidłowej higieny jamy ustnej. Odwiedzaj dentystę przynajmniej dwa razy w roku.

Jakie produkty do mycia zębów dla dzieci wybrać?

szczoteczki do zębów

Do mycia zębów u dzieci najlepiej wybierać produkty, które są bezpieczne i odpowiadają na potrzeby uzębienia dziecka. Jakie to potrzeby?

Przede wszystkim zapotrzebowanie na fluor. Dla dzieci w wieku późno niemowlęcym i przedszkolnym zaleca się stosowanie past do zębów u dzieci ze zredukowanym stężeniem tego pierwiastka (najlepiej do 500 ppm). Dla młodszych dzieci wybieraj natomiast pasty bez fluoru – niemowlęta w wieku poniżej dwóch lat wciąż jeszcze uczą się właściwych odruchów, co stwarza ryzyko połknięcia pasty.

Dobrze też, by pasty do zębów dla dzieci zawierały składniki wzmacniające szkliwo i utrudniające odkładanie się płytki nazębnej – takie jak produkty z serii GUM® KIDS i GUM® JUNIOR. Dostosowane do potrzeb dzieci w każdym wieku nie zawierają drażniących lub szkodliwych dla zdrowia substancji. Delikatne działanie takich produktów, a także pyszny smak sprawiają, że dzieci nie zniechęcają się do szczotkowania. Dzięki temu w starszym wieku łatwiej będzie im samodzielnie dbać o zęby.

 

Jak prawidłowo myć zęby u dzieci?

Szczotkowanie zębów u dzieci powinno trwać nie mniej niż dwie minuty i być zdecydowane, ale niezbyt mocne. Upewnij się, że dziecko poświęca taki sam czas szczotkowania każdemu kwadrantowi jamy ustnej i używa właściwej techniki szczotkowania.

Oto dwie najważniejsze zasady mycia zębów u dzieci:

  1. Wszystkie powierzchnie zewnętrzne zębów oraz wewnętrzne powierzchnie zębów trzonowych myje się krótkimi wymiatającymi ruchami, zaczynając od linii dziąseł.
  2. Wewnętrzną stronę siekaczy dolnych i górnych, a także powierzchnie żujące szczotkuje się ruchami poziomymi.

Do mycia zębów u dzieci najlepsze są szczoteczki z niewielką, owalną główką i miękkim włosiem. Dobre szczoteczki, m.in. ze wspomnianej wcześniej serii GUM® dla niemowląt i dzieci, są wyposażone w wygodną i zapewniającą pewny chwyt rączkę.

Na ich korzyść przemawia również projekt utrzymany w dziecięcej stylistyce, który zachęca do szczotkowania. Pomoże to dziecku wyrobić odpowiednie nawyki i na pewno zaprocentuje w przyszłości.