× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Narządy płciowe

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Jako zespół napięcia przedmiesiączkowego określa się dolegliwości, które pojawiają się na kilka dni przed początkiem miesiączki: może to być obrzęk nóg albo twarzy, zmęczenie, ból głowy, przygnębienie, a także drażliwość, nadmierna nerwowość, bezsenność oraz ból w dole brzucha. Wyniki badań wskazują, że około 80% kobiet w wieku rozrodczym cierpi na te niedomagania, przy czym ich zakres na szczęście nie zawsze jest równie duży. Tylko u niektórych występują poważniejsze objawy, takie jak ataki płaczu, panika, wybuchy złości a nawet myśli samobójcze.

Przyczyny napięcia przedmiesiączkowego

Przyczyny występowania wymienionych wcześniej dolegliwości upatruje się w cyklicznych wahaniach poziomu pewnych hormonów we krwi kobiety w ciągu całego cyklu miesięcznego. Cyklem płodności precyzyjnie sterują takie hormony jak estrogen, progesteron, czy LH – hormon, który stymuluje owulację i luteinizację, czy przemianę w jajniku pęcherzyka Graafa w ciałko żółte. Hormony wywierają także wpływ na przebieg menstruacji i procesu jajeczkowania. Przypuszcza także, że przyczyną ZNP jest niedobór niektórych pierwiastków np. kołatanie serca i nagły apetyt – szczególnie na czekoladę – spowodowane są niedoborem magnezu. Wyniki badań przemian cyklicznych neurotransmiterów w mózgu pozwalają podejrzewać, że i one mają wpływ na występowanie ZNP.

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego

– obrzęk twarzy i nóg w wyniku zatrzymania wody w organizmie

– ból i obrzmienie piersi

– wzdęcie brzucha

– bóle albo uczucie ucisku w podbrzuszu

– zmiany nastroju, drażliwość, przygnębienie

– bezsenność

– bóle głowy

– nudności

Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Wiedza o wpływie hormonów na cykl miesiączkowy i związane z nim dolegliwości może pomóc wielu kobietom poradzić sobie ze złym samopoczuciem i zdenerwowaniem pojawiającym się tuż przed miesiączką. W przypadku silnych obrzęków można przez krótki czas przyjmować lekarstwa powodujące odwodnienie. Lekarz może także przepisać środki pozwalające zmniejszyć niepokój czy przygnębienie. W razie bardzo silnie odczuwanego zespołu napięcia przedmiesiączkowego, konieczna może okazać się kuracja hormonalna.

Co można zrobić samemu?

Kobieta powinna obserwować siebie i starać się zrozumieć przyczyny wahań nastrojów. Wtedy łatwiej jest poradzić sobie i z objawami ZPM, bo rozumie się, dlaczego się pojawiają i w jakich okolicznościach się nasilają. „Dbanie o siebie” – regularny ruch oraz dieta bez soli, preparaty witaminowe, wypoczynek i unikanie alkoholu w okresie przed miesiączką, to dobre środki zapobiegawcze.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Do lekarza należy zwrócić się wtedy, gdy dolegliwości są tak silne, że przeszkadzają w pracy oraz nie pozwalają wypocząć i zregenerować sił witalnych.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz przeprowadzi badanie mające na celu wykluczenie innych schorzeń. Leczenie zależy od rodzaju i nasilenia dolegliwości – niekiedy można też sięgnąć po np. sposoby alternatywne.

Przebieg zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Dolegliwości mogą się utrzymywać przez wiele lat, czasem trwają aż do okresu przekwitania. Nie są one niebezpieczne dla zdrowia, mogą jednak być bardzo nieprzyjemne i uciążliwe, wręcz bolesne. Jeżeli przygnębienie i depresje mają szczególnie ciężki przebieg, należy skorzystać z pomocy psychoterapeuty.