Wiele osób cierpi z powodu zgagi. Choć ten problem zdrowotny jest dość znany, często nie do końca wiadomo, jak postąpić, aby dolegliwości ustąpiły. Czym jest zgaga i w jaki sposób się objawia?
Przyczyny i objawy występowania zgagi
Mówi się, że problem zgagi może dotyczyć aż jednej czwartej społeczeństwa. Najczęściej objawia się jako palenie wyczuwane w przełyku, wiążące się z nieprzyjemnym bólem w klatce piersiowej. Osoby cierpiące z jej powodu często czują nieprzyjemny kwaśny posmak w gardle – objaw ten łatwo można zrozumieć, jeżeli pozna się przyczynę tej dolegliwości. Powstaje wtedy, kiedy kwasy żołądkowe dostają się do przełyku. Jeżeli organizm człowieka funkcjonuje prawidłowo, dolny zwieracz przełyku powstrzymuje treść żołądka przed cofaniem się do poszczególnych części układu trawiennego. W niektórych przypadkach zgaga pojawia się jedynie raz na jakiś czas, na przykład po spożyciu pewnych pokarmów lub napojów. Przykładowo, część osób odczuwa nieprzyjemne palenie w przełyku po wypiciu kawy.
Inne przyczyny
U wielu kobiet występuje zgaga w ciąży. Zgaga może pojawiać się także wtedy, gdy dana osoba zje zbyt dużo – to naturalna reakcja obronna organizmu spowodowana zbyt obszernym zapełnieniem żołądka. Zazwyczaj objawy nasilają się w czasie nachylania się lub leżenia. Często spotykana jest także zgaga po alkoholu. Zdarza się jednak, że problem pojawia się bardzo często i jest niesłychanie uporczywy. Warto wiedzieć, że domowe sposoby nie są najlepszym rozwiązaniem – nie zalecamy domorosłych specyfików, które mogą okazać się nieskuteczne. Chcąc pozbyć się problemu, często ludzie zadają pytanie o to, czy profesjonalne leki na zgagę są skuteczne. Dobrze dobrane specyfiki będą bardzo pomocne w tym zakresie – leki najszybciej pozwolą uporać się z nieprzyjemnymi objawami. Warto zatem sięgnąć po profesjonalną pomoc, jeżeli pojawiają się dolegliwości takie jak:
-
- palenie w przełyku
-
- kwaśny posmak w ustach
-
- ból brzucha
W jaki sposób leczyć zgagę?
Na różnorodnych forach internetowych coraz częściej można spotkać nagłówki typu ,,zgaga domowe sposoby”. Rzeczywiście, istnieje kilka możliwości zneutralizowania nieprzyjemnych objawów:
-
- unikanie spożycia alkoholu
-
- regularne spożywanie niewielkich posiłków, w mniejszych odstępach czasowych
-
- ograniczenia palenia papierosów
-
- ograniczenie gazowanych napojów
Warto jednak zauważyć, że tego typu rady zazwyczaj pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest mowa o zdrowym trybie życia. To bardzo uniwersalne sposoby na utrzymywanie ciała w dobrej kondycji, więc warto się do nich stosować. Nie oznacza to jednak, że przestrzeganie powyższych zasad pozwoli skutecznie pozbyć się zgagi w każdym przypadku. Dobrze dobrane leczenie zgagi jest szczególnie ważne wtedy, gdy problem pojawia się często, w dodatku w dotkliwej formie utrudniającej normalne funkcjonowanie.
Nie wiesz, co powoduje pieczenie w przełyku w Twoim przypadku?
Jeżeli dana osoba nie jest pewna, od czego zgaga bierze się w tym konkretnym przypadku, warto zastanowić się nad wizytą u lekarza – może się zdarzyć, że problem wiąże się z jeszcze poważniejszymi dolegliwościami, takimi jak na przykład wrzody żołądka. Specjalista dokładnie zbada pacjenta i zastosuje odpowiednie leczenie. Jeżeli jednak przyczyny zgagi nie są związane z poważnymi kondycjami zdrowotnymi, warto przyjmować leki przeciwko tej dolegliwości – wówczas szybko można pozbyć się nieprzyjemnych objawów, nie doświadczając przy okazji żadnych efektów ubocznych.